Сабақ № Қоршаған ортаны қорғау. Металдар мен бейметалдардың тіршіліктегі рөлі. Күні: Сілтеме



Дата05.06.2017
өлшемі57,01 Kb.
#17846
түріСабақ
С.М.Унгалиева

Атырау облысы

Құрманғазы ауданы

М.Әуезов жалпы орта мектебінің химия пәні мұғалімі

Қысқа мерзімді сабақ жоспары


Унгалиева С.М.


Химия


10 сынып

Сабақ №

Қоршаған ортаны қорғау. Металдар мен бейметалдардың тіршіліктегі рөлі.

Күні:

Сілтеме

10 сынып оқулығы (Н.Нұрахметов, Қ.Бекішев, Н.Заграничная, Г.Абрамова), Нұсқаулық, Дадли оқыту әдістері, Интербелсенді оқыту

Мақсаты

Оқушыларға металдар мен бейметалдардың тіршіліктегі рөлін түсіндіру, меңгерту

Негізгі идеялар

-жаңа теориялық ақпаратты беру арқылы жаңаша ойлау дағдысын қалыптастыруға ықпал жасау

-топпен жұмыс арқылы бірлесе оқуға,сұраққа жауап алып,салыстырып,ойын еркін жеткізуге бағыт беру



Табыс критерийі

Металдар мен бейметалдардың тіршіліктегі маңызын білуі

Қолданылуын ажыратуы



Күтілетін нәтиже

-металдар мен бейметалдардың тіршіліктегі маңызын біледі

-қолданылуын ажыратады.



Тапсырмалар

Жұптық жұмыс

Жеке жұмыс

Топтық жұмыс


Сабақ бойынша мұғалімнің жазбалары

Уақыты

Мұғалімнің іс –әрекеті

Оқушының іс –әрекеті

Ұйымдастыру кезеңі:

Амандасу, топқа бөлу



3 мин



- Сәлемдесу

- Психологиялық ахуал орнату

- Оқушыларды топқа бөлу


Мұғаліммен сәлемдеседі

Бейне ролик(бақыт пен сәттілік) көреді

Топқа бөлу 1.металдар

2.бейметалдар



Өткен тапсырманы еске түсіру

5 мин

«Сәйкестендіру» тестісі

Оқушылар өткен тақырыпты еске түсіру үшін тесті орындайды. Қайталайды. (жеке жұмыс)

Жаңа сабақты ашу

3 мин

Мәтінмен жұмыс

1.Қоршаған ортаны қорғау

2.Металдардың тірі организмдегі рөлі

3.Бейметалдардың тірі организмдегі рөлі



Жаңа тақырыпты оқулықтан іздеп тауып, оқып, түсінеді, тапсырма бойынша талдайды.. (жұптық жұмыс)

Жаңа сабақ бойынша


8 мин

«Бірге ойлан, талқыла» әдісі

1.Қоршаған ортаны қорғау

2.Металдардың тірі организмдегі рөлі

3.Бейметалдардың тірі организмдегі рөлі



Оқушылар топ ішінде бірлесіп, тақырыпты талқылап, ойланып,постерге жазады, қорғайды. (топтық жұмыс)

Тапсырмалар

1-тапсырма



8 мин

«Шашылған атомдар» әдісі


Оқушылар берілген элементтерді метмлл мен бейметалға бөліп жазады.

2-тапсырма

8 мин

«Бір айналым сөйлесу» әдісі

Массаны табу

Оқушылар массасын табуда, тізбекті жүзеге асыруда есептер шығарады.

Дәптерге және тақтаға жазады.



Бекіту.

6 мин

«Сенесің бе, сенбейсің бе?» әдісі

Жасыл-сенемін, қызыл-сенбеймін



Оқушылар бүгінгі тақырып бойынша қорытындылауға берілген тапсырмаға сенемін не сенбеймін деп жауап береді.

Бағалау.

1.Формативтік бағалау

2.Жиынтық бағалау


2 мин

1.Мадақтау, смайлик арқылы, қошеметтеу

2.Бірін-бірі бағалау, топ басшысы бағалау



Өз - өздерін және бірін бірі бағалайды.


Үйге тапсырма

1 мин

§20

Кері байланыс

1 мин

Көңіл күй смайликтері

Стикерге өз пікірлерін жазады

Құрал-жабдықтыр

Мульт.проектор, слайдтар, презентация, құралдар, үлестірме материалдар, қағаздар, бояулар


Берілетін тапсырмалар

І. Сәйкестендіру тестісі

Металл – 88 элемент

Бейметалл – 22 элемент

Элемент 4 ке жіктеледі – ия

Металдық қасиет период бойынша – кемиді

Бейметалдық қасиет периодбойынша – артады

Металдық қасиет топ бойынша – артады

Бейметалдық қасиет топ бойынша – кемиді

Газдар – Н2,О2, N2, СІ2

Сұйықтық – Вr2

Қатты заттар – S, Р, Sі, С

Жай заттар түрінде – N, S, О

Ең күшті тотықтырғыш – Ғ

Сирек таралғаны – мышьяк, селен, йод

Салғырт газдар – VІІІ топ
ІІ. Бірге ойлаймыз, талқыла

1.Қоршаған ортаны қорғау

2.Металдардың тірі организмдегі рөлі

3.Бейметалдардың тірі организмдегі рөлі

ІІІ. Шашылған атомдар

Nа, К, Ғе, Мg, Zn, Сu, Аg, Ва, Sі, Р, S, Вr, І, СІ, С, О, N

ІV. Бір айналым сөйлесу

Na → Na2О→NаОН→NаСІ→Nа

S→SО2→SО3→Н2SО4→ Мg SО4

Массаны табу.

І топ: Массасы 9,2г натрий тұз қышқылымен әрекеттескенде түзілетін тұздың массасын және сутектің көлемін (қ.ж) есептеңіз.

ІІ топ: массасы 100г мырыш күміс нитраты мен әрекеттескенде түзілген күмістің массасын есепте.

V. Сенесің бе, сенбейсің бе?

1.Өсімдіктердің 98,5% бейметалл құрайды

2.Организм тіршілігінде Р-элемент рөлі ерекше

3.Темір жетіспегеннен қаназдық болады

4.Тіс сүйегінің шіруі фтор элем. Әсерінен

5.Сүйекке әсер ететін калий



6.Йод жетіспесе зоб ауруына шалдығады.


Каталог: sabaq-kz -> attachment
attachment -> Қазақ тілі мен әдебиет пәні мұғалімі, филология магистрі Амирханова Сара Бекетқызы Коучинг жоспарының тақырыбы: «Lesson study – сабақты зерттеу әдісі»
attachment -> Сабақ тақырыбы: Химияның негізгі түсініктері мен заңдары Сілтеме
attachment -> Сабақтыңтақырыбы: 3 4
attachment -> Сабақ: Алкандардың қасиеттері. Алкандардың жеке өкілдері және қолданылуы
attachment -> Сабақтың түрі: Аралас сабағы Сабақ уақыты: 90 мин. Сабақтың педагогикалық мақсаты
attachment -> Сабақ Алматы қаласы Алатау ауданы «185 жалпы білім беретін мектеп» коммуналдық мемлекеттік мекемесі Бастауыш сынып мұғалімі Курманова Маржан Сеилхановна
attachment -> Сабақтың тақырыбы Сағат саны Мерзімі Оқып-үйренудің негізгі мақсаты
attachment -> Сабақтың мақсаты: оқушыларға алжапқыштың және бас орамалдың сызбасын есептеуді және құрастыруды үйрету


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет