География
|
Пән мұғалімі: Кенжеалиева Лолита Талаповна
|
Сабақ №
|
Сабақтың тақырыбы
|
Халықтың ұлттық және діни құрамы
|
Мақсаты
|
Халықтың ұлттық және діни құрамымен танысу;
|
Жұмыс нәтижесі
|
Халықтың ұлттық және діни құрамымен танысады
|
Сілтеме
|
Оқулық 9 сынып В.Усиков, Т.Казановская, А.Усикова, Г.Зәбенова Алматы «Атамұра» 2013ж
|
Негізгі идеясы
|
Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету; Оқуды және оқыту үшін бағалау; Талантты және дарынды балаларды оқыту; Ынтымақтастық және топтағы бірлескен жұмыс; Жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту.
|
Ресурстар
|
Маркерлер, дидактикалық таратпа материалдар, компьютер, проектор
|
Сабақтың өтілетін уақыты
|
45 минут
|
Сабақтың жоспары
|
Ұйымдастыру: топқа бөлу, мақсат қою
Сабақ барысы: Блум таксаномиясы бойынша
Рефлексия
Үйге тапсырма
|
Үйге тапсырма
|
Параграф 11, 12
|
Ойлауды Блум бойынша жіктеу
|
Мақсат
|
Тапсырма түрі. Түрткілер
|
Нәтиже
|
Бағалау
|
критерийлер
|
дескриптор
|
ұпай
|
Білу
|
Ел халқының жастық-жыныстық құрамы тақырыбынан алған білімдерін еске түсіру
|
Психологиялық ахуал: "Өрмекші" әдісімен бір-біріне тілек айту
Үй тапсырмасын тексеру
|
Ел халқының жастық-жыныстық құрамы және денсаулығы туралы сұрақтарға жауап бере отырып, өткен материалды еске түсіреді
|
Сұрақтарға жауап береді
|
Жауап берді
|
3
|
Жартылай жауап берді
|
2
|
Жауап бере алмады
|
1
|
Түсіну
|
Жаңа тақырып бойынша оқулық мәтінін игерту
|
«Инсерт" әдісімен мәтінді оқу
(топтық жұмыс)
1.Қазақстан ұлттары
2.Қазақ этносының географиясы
3.Діндер және конфессиялар
4.Қазақстанның конфессиялық топтары
|
Халықтың ұлттық және діни құрамы туралы білім қалыптасады
|
Тақырыптың мазмұнын ашады
|
Мазмұнын толық ашты
|
3
|
Мазмұнын жартылай ашты
|
2
|
Мазмұнын аша алмады
|
1
|
Қолдану
|
Алған білімін пайдалана отырып, халықтың ұлттық және діни құрамы туралы білімдерін қолданады
|
1.Елімізде қазақтардың қоныстану сипаттамасын жаса. Оның ерекшелігі неде?Тұрғындардың ішінде қазақтардың үлесі: 1) ең жоғары, 2)жоғары емес облыстарды көрсет
2.Қазақ диаспорасы көп шоғырланған елдерді анықта:
а)диаспора саны 1 млн-нан артық
ә)диаспора саны 100 мың-1 млн аралығында
3. Конфессия, зайырлы мемлекет, атеизм, толеранттылық ұғымдарының мазмұнын аш
|
Ұлттық, діни құрам туралы тапсырмаларды орындай алады
|
Сипаттама береді
|
Сипаттады
|
3
|
Жартылай сипаттады
|
2
|
Сипаттай алмады
|
1
|
Талдау
|
Ұлттық және діни құрам туралы талдау жүргізу
|
«Қазақстан халқы» атты кестені толтыр:
Халық
|
Тіл тобы
|
Тіл әулеті
|
Қазақстанның қай аймақтарында орналасқан?
|
|
|
|
|
|
Қазақстан халықтары туралы мағлұматы бар
|
Жауап береді
|
Жауап берді
|
3
|
Жартылай жауап берді
|
2
|
Жауап бере алмады
|
1
|
Жинақтау
|
Қлттық және діни құрам туралы білімдерін жинақтап, көрсете білу
|
ХІХ ғасырдың аяғындағы Қазақстандағы этникалық құрылымның ерекшелігі. Жалпы қазақ халқының үлесі
1950ж. аяғында қандай өзгерістер болды? Ол өзгерістердің шығу себебі?
Тәуелсіздік жылдары этникалық құрылым қалай өзгерді?
|
Қазақстан халқының этникалық құрылымының ерекшеліктерін біледі
|
Жауап береді
|
Жауап берді
|
3
|
Жартылай жауап берді
|
2
|
Жауап бере алмады
|
1
|
Бағалау
|
Алған білімдеріне ой-тұжырымдама жасау, өмірмен байланыстыру
|
Эссе
Рефлексия
|
Қорытындылай біледі
|
Жаза біледі
|
Мазмұны талапқа сай
|
3
|
|
Кемшіліктері бар
|
2
|
|
Жаза алмады
|
1
|
|