V кезең. Сабақты бекіту.
Функциялардың туындысын табыңдар.
д y=2соsх+tgх
m y=1-2sіnх
ы y=х+2соsх
у y= tgх+сtgх
н y=1-соsх
ы y=0,5+1,5sіnх
VΙ кезең. Оқушыларды бағалау.
VΙΙ кезең. Үйге 191 (а,ә )
197 (а)
Сабақ №__2__
Күні:______
Сынып:__11б
Сабақтың тақырыбы:Туынды тарауын қайталау
Білімділік мақсаты:Туынды туралы толық білімдерін қайталау
Дамытушылық мақсаты:Туынды туралы білімдерін қалыптастыру
Тәрбиелік мақсаты: Жылдам қозғалуға, есте тез сақтауға тәрбиелеу
Сабақтың типі:Қайталау сабағы
Тексеру формасы: Сұрақ-жауап,
есеп шығарту арқылы
Сабақтың кезеңі:
Ұйымдастыру: Сәлемдесу, түгендеу, туынды туралы туралы қысқаша сұрау, үй тапсырамасын тексеру.
І. Карточкадағы сұрақтарға жауап беру.
ІІ. Есептер шығару
IІІ. Бағалау
І. Кайталау сұрақтары:
Екі функцияның қосындысының туындысы
Екі функцияның айырмасының туындысы
Екі функцияның көбейтіндісін туындысы
Екі функцияның бөліндісін туындысы
Тұрақты санның туындысы
Дәрежелік функцияның туындысы
n-ші дәрежелі функцияның туындысы
Косинус және синус функцияларының туындысы
Тангенс және котангенс функцияларының туындысы
Күрделі функцияның туындысы
ІІ. Есептер шығару:
()
()
, х= 2,02. (f(2,02)≈ 14,57995)
функциясының өспелі және кемімелі болатын аралықтарын анықтау қажет. ( (-1; 1)аралығында функция өспелі, ал (-∞; -1)U(1; +∞) аралығында функция кемімелі болады)
, х=2 болатыннүктеде жүргізілгенжанаманың теңдеуін тап. ( )
туындысын тап ()
туындысын тап ()
туындысын тап ()
функциясының екінші ретті туындысын тап.
()
туындысын тап ()
ІІІ. Бағалау
Үй тапсырмасы: Функцияның туындысын табыңдар (Қатесін тап)
1. ;
2. ;
3. ;
4. ;
функциясының нүктесіндегі туындысының мәнін табыңдар: (Қатесін тап)
1. ;
;
Сабақ жоспары
№3
Пән: алгебра
Сынып:
11 б
Күні: __________
Сабақтың тақырыбы: Туындыны қолданып функцияны зерттеу
Сабақтың мақсаты:
1.Білім берушілік: Оқушыларды функцияны туындының көмегімен зерртеу алгоритмін пайдаланып есептер шығару.
2.Дамытушылық: Алгоритмді қолдану арқылы функцияныңең үлкен және ең кіші мәндерін табу және есеп шығару дағдыларын дамыту.
3.Тәрбиелік: Оқушылардың ойлау қабілетін жетілдіру, жауапкершілікке, еңбек етуге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: қайталау сабағы
Сабақтың көрнекілігі: Карточкалар
Сабақтың барысы:
І Ұйымдастыру кезеңі:
а) Сәлемдесу ә) Оқушылар тізімін тексеру б) Сабақтың мақсатын нұсқау
ІІ Қайталау:
Кез келген f(x) функциясының туындысының көмегімен зерттеп, оның графигін салу алгоритмі еске түсіріңдер .
Функцияның анықталу облысын табу
Функцияның жұп, тақ және периодтылығын анықтау
Функция графигінің координаталар осьтерімен қиылысу нүктелерін анықтау
Таңба тұрақтылығы аралықтарын анықтау
Өсу және кему аралықтарын, экстремумдарын табу
Кесте құру
Функцияның графигін салу
ІІІ Есептер шығару:
№
1 Функцияның анықталу облысын табыңдар:
У=0.7x+5; у=х2 +х-2; у=; у=
№2 Берілген функцияны зерттеп, графигін салыңдар:
У=3-2х; у=4х-2,5; у=; у=-
№3Берілген функцияны зерттеп, графигін салыңдар:
у=-6х2 +х+1; у=3х-7х; у=(х+2)2-3
№4Берілген функцияны зерттеп, графигін салыңдар:
у=; у=;
Сабақты қорытындылау: Оқушыларға сабаққа қатысқанына сай баға қою.
Үйге тапсырма:Қайталау,
Берілген функцияны зерттеп, графигін салыңдар:
у= ; у=;
Сабақ №__4__
Күні:
Сынып: 11
Сабақтың тақырыбы: 1. Алғашқы функция және анықталмаған интеграл.
Сабақтың мақсаты:
1. Білімділігі:Алғашқы функция мен анықталмаған интегралдың анықтамасы, алғашқы функцияның негізгі қасиетімен және алғашқы функциянытабудың ережелерімен таныстыру.Алғашқы функцияны және анықталмаған интегралды табу бойынша білім, білік, дағдыларын қалыптастыру.
2. Дамытушылық: Логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру, өз бетінше еңбектену, белсенділіктерін арттыру, пәнге қызуғушылығын ояту, оқушылардыңқұзыреттерін қалыптастыру.
3.Тәрбиелік: Оқушылардыңөз ойын толық, дұрыс жеткізе білуге, тапқырлыққа, жылдамдылыққа, ептілікке, достыққарым-қатынасқа тәрбиелеу.
Сабақ түрі:Жаңа сабақты меңгерту.
Сабақтың көрнекілігі: деңгейлік тапсырмалар.
Оқытудыңәдісі: теориялық және практикалық
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі
Жаңа сабақты меңгерту:
1).Алғашқы функцияның анықтамасы мен негізгі қасиетімен таныстыру.
2). Алғашқы функцияның геометриялық мағынасымен таныстыру
3).Кейбір функциялардың алғашқы функцияларының кестесімен таныстыру
4).Мысалдар қарастыру
3.Есептер шығару
1.Функциялардың алғашқы функциясын табыңдар.
№1 (1-2)
№2 (1-2)
2.у=f(x) функциясы үшін графигі координаттар басы арқылы өтетін алғашқы
функцияны анықтаңдар:
№4 (1-2)
у=f(x) функциясы үшін графигі М(а;в) нүктесі арқылы өтетін F(х) алғашқы функциясын
анықтап, F(х) функциясының графигін салыңдар.
№5(1-2)
Сабақты бекіту кезеңі:
Туынды және алғашқы ұғымдарының арасында қандай байланыс бар?
Алғашқы функцияны табудың үш ережесін бірдей қолдануға нақты мысал келтіре аласыңдар ма?
Бағалау.
Сыныпта белсенді қатысып отырған оқушылар бағаланады.
Үйге тапсырма: Үйге: §1, №1 (3-4), №2 (3-4), №3,№6,7
Сабақ №__
5__
Күні:
Сынып: 11
Сабақтың тақырыбы: 1. Алғашқы функция және анықталмаған интеграл.
Сабақтың мақсаты:
1. Білімділігі:Алғашқы функцияның негізгі қасиеті және алғашқы функцияны табудың ережелерін пайдаланып есептер шығару. Алғашқы функцияны және анықталмаған интегралды табу бойынша білім, білік, дағдыларын бекіту.
2. Дамытушылық: Логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру, өз бетінше еңбектену, белсенділіктерін арттыру, пәнге қызуғушылығын ояту, оқушылардыңқұзыреттерін қалыптастыру.
3.Тәрбиелік: Оқушылардыңөз ойын толық, дұрыс жеткізе білуге, тапқырлыққа, жылдамдылыққа, ептілікке, достыққарым-қатынасқа тәрбиелеу.
Сабақ түрі:Бекіту.
Сабақтың көрнекілігі: деңгейлік тапсырмалар.
Оқытудыңәдісі: Практикалық
Сабақтың барысы:
1.Ұйымдастыру кезеңі
2.Қайталау:
1).Алғашқы функцияның анықтамасы мен негізгі қасиетін тұжырымдап беріңдер.
2). Алғашқы функцияның геометриялық мағынасын қалай түсінесіңдер
3).Кейбір функциялардың алғашқы функцияларының кестесін тақтаға жазып беріңдер
3.
Есептер шығару
1).у=f(x) функциясы үшін барлық алғашқы функцияның жалпы түрін анықтаңдар.
№8 (1-2)
2).у=f(x) функциясы үшін графигі М(а;в) нүктесі арқылы өтетін координаттар басы арқылы өтетін F(х) алғашқы функциясын табыңдар және F(х) функциясының графигін салыңдар:
№9 (1-2), №10
3).у=f(x) функциясы үшін барлық алғашқы функцияның жалпы түрін анықтаңдар
№11 (1-2)
Өзіндік жұмыс.
№12-13
Сабақты бекіту кезеңі:
1.Алғашқы функцияның анықтамасы мен негізгі қасиетін тұжырымдап беріңдер
2.Алғашқы функцияны табудың үш ережесін тұжырымдап бер.
Бағалау.
Сыныпта белсенді қатысып отырған оқушылар бағаланады.
Үйге тапсырма: Үйге: §8, №9 (3-4), №11 (3-4), №3,№6
Сабақ №__6__
Күні:______
Сынып:__11_
Сабақтың тақырыбы:«0»-дік бақылау жұмысы
Сабақтың мақсаттары:
Білімділік: Оқушылардың 10 сыныпқа арналған алгебра және анализ бастамалары курсының мазмұны бойынша білім, біліктілік, дағдысын тексеру.
Дамытушылық:Алған білімдерін жинақтау және тексеру.
Тәрбиелік:Оқушыларды дәлдікке тәрбиелеу.Оқушылардың теориялық білімін тәжірибеде қолдануда өз-өзіне сенімділігін арттыру
Сабақтың түрі:
бақылау жұмысы
Сабақтың кезеңі:
Ұйымдастыру: Сәлемдесу, түгендеу, туынды туралы туралы қысқаша сұрау, үй тапсырамасын тексеру.
1-нұсқа
|
2-нұсқа
|
1. Теңдеуді шешіңдер:
a) 2 cos x +1 =0
b) sin2x - 3sinx*cosx + 2cos2x = 0
2. Теңсіздікті шешіңдер:
х (х2 -9) 0
3. у= х3 -3х -5
а)функцияны зерттеп, графигін салыңдар;
б) (0 ; 3) аралығында ең үлкен және ең кіші мәндерін табыңдар
4.у = х + х функциясының х=4 нүктесіндегі жанаманың теңдеуінің формуласын жазыңдар.
|
1. Теңдеуді шешіңдер:
a) 2 sin x - 1 =0
b) 2sin2x - 3sinx*cosx + cos2x = 0
2. Теңсіздікті шешіңдер:
х (х2 - 4) 0
3. у= х3 -12х - 5
а)функцияны зерттеп, графигін салыңдар;
б) (-4 ; 0) аралығында ең үлкен және ең кіші мәндерін табыңдар
4.у = х + х функциясының х=1 нүктесіндегі жанаманың теңдеуінің формуласын жазыңдар.
|
Үй тапсырмасы: Қайталау
Сабақ №__
7__
Күні:
Сынып: 11
Сабақтың тақырыбы: Қисықсызықты трапецияның ауданы .
Сабақтың мақсаты :
Оқушыларды қисықсызықты трапеция ұғымымен таныстыру, қисықсызықты трапецияның ауданын табуды үйрету, берілген функция үшін алғашқы функцияны анықтау бойынша білімдерін жетілдіру.
Оқушыларды ұйымшылдыққа, ұқыптылыққа, дәлдікке тәрбиелеу;
Оқушылардың ойын жеткізу білуін және ой өрісін дамыту.
Сабақтың типі: Жаңа сабақ .
Сабақтың көрнекілігі: ИБТ
Сабақтың барысы :
Ұйымдастыру .
Оқушыларды түгендеу. Сабақтың мақсатымен таныстыру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару.
Үй жұмысын тексеру.
Жаңа сабақты түсіндіруу. Интерактивті тақтаның көмегімен түсіндіру
А) Қисықсызықты трапеция ұғымымен таныстыру.
Анықтама: Үзіліссіз, y=f(x), f(x)>0 функциясының графигімен, абсцисса осімен және x=a. x=b түзулерімен шектелген жазық фигура қисықсызықты трапеция деп аталады.
Ә) Қисықсызықты трапецияның ауданын есептеу формуласын қорытып шығару. (S=F(b)-F(a))
Б) Қисықсызықты трапецияның табанымен таныстыру. (қисықсызықты трапецияның табаны ретінде алынатын [a;b] кесіндісі)
В) Қисықсызықты трапецияның ауданын есептейтін алгоритімен таныстыру.
1. Бір координаталық жазықтықта берілген қисықтардың графиктерін салу;
2.Графигі жоғарыдан қисықсызықты трапецияны шектейтін функцияның алғашқы функцияларының бірін анықтау;
3.Қисықсызықты трапецияның төменгі табаны болатын кесіндінің шеткі нүктелерінің координаталарын анықтау;
4. S=F(b)-F(a) формуласы бойынша қисықсызықты трапецияның ауданын есептеу
Практикалық жұмыстар.
Берілген қисықтармен шектелген фигураның ауданын табыңдар:
№18 (1-2),
№19(1-2),
№20,
№21 (1-2)
Қорытындылау.
Қисық сызықты трапеция деп қандай фигураны айтады?
Қисық сызықты трапецияның ауданын есептеу формуласы?
Қисық сызықты трпецияның ауданын табу алгоритмі?
Үйге тапсырма беру.
№
18 (3-4)
№19(3-4)
№21 (3-4)
Бағалау.
Сабақ №__
8__
Күні:
Сынып: 11
Сабақтың тақырыбы: Қисықсызықты трапецияның ауданы .
Сабақтың мақсаты :
Оқушылардың қисықсызықты трапецияның ауданынтабужәне берілген функция үшін алғашқы функцияны анықтау бойынша білімдерін жетілдіру.
Оқушыларды ұйымшылдыққа, ұқыптылыққа, дәлдікке тәрбиелеу;
Оқушылардың ойын жеткізу білуін және ой өрісін дамыту.
Сабақтың типі: Бекіту сабақ .
Сабақтың көрнекілігі: тапсырмалар жазылған парақтар.
Сабақтың барысы :
1.Ұйымдастыру .
Оқушыларды түгендеу. Сабақтың мақсатымен таныстыру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару.
2.Үй жұмысын тексеру.
3.Қайталау.
Қайталауға арналған сұрақтар:
А) Қисықсызықты трапеция деп қандай фигураны айтады?
Ә) Қисықсызықты трапецияның ауданын есептеу формуласы (S=F(b)-F(a))
Б) Қисықсызықты трапецияның табаны дегеніміз не?
В) Қисықсызықты трапецияның ауданын есептейтін алгоритм
Есептер шығару
№
23 , №24(1-4),№25,
Тест
Берілген қисықтармен шектелген фигураның ауданын табыңдар:
1. y= және у=6х-х2 сызық-мен шектелген фигураның ауданы неге тең?
А.16 В.14 С.12 D.10 Е.8
2.y=x3,y=0,x=1,x=2 сызықтармен шектелген аудан неге тең?
A. B. C. D. E.
3.y=sinx,y=0,x=,y= сызықтармен шектелген аудан неге тең?
A.0.5 B.1 C.D.E.
4.y=ex,x=1,x=0,y=0 сызықтармен шектелген аудан неге тең?
A.1 B.eC.2e+1 D.e-1 E.
5.y=x2-4x+4 жәнеy=x сызықтармен шектелген аудан неге тең?
A.2 B.5 C.12 D. E.
6.Қорытындылау.
Қисық сызықты трапеция деп қандай фигураны айтады?
Қисық сызықты трапецияның ауданын есептеу формуласы?
Қисық сызықты трпецияның ауданын табу алгоритмі?
7. Үйге тапсырма беру.№24(5-6), №26-27
Бағалау.
Сабақ №__
9__
Күні:
Сабақтың тақырыбы: Анықталған интеграл. Нюьтон-Лейбниц формуласы.
Сабақтың мақсаты:
Анықталған интеграл және оны есептеу үшін қолданылатын Ньютон-Лейбниц формуласын үйретіп, оларды есеп шығаруға қолдануы,деңгейлік тапсырма арқылы білімдерін бағалау
Оқушылардың ақыл-ойын жан-жақты дамыту, мактематикалық сауаттылығын арттыру.
Жауапкершілікке, өз бетімен жұмыс істеуге тәрбиелеу, пәнге деген қызығушылы арттыру.
Сабақтың түрі: Жаңа тақырып.
Сабақтың әдісі:Түсіндіру, есеп шығару.
Көрнекілігі: формулалар
Пәнаралық байланыс:Арнаулы пән, физика, этика, информатика.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу, назарын сабаққа аудару.
ІІ. Үй жұмысын тексеру.
1) *Қайталау – оқу айнасы.*
1. Қисық сызықты трапецияның анықтамасы.
2. Қисық сызықты трапецияның ауданын есептеу формуласы.
2) Есеп.
Х=2, х=3, у=0 және f(х) = х2 – 2х + 1 сызықтарымен шектелген қисық сызықты трапецияның ауданын табайық.
Шешуі: Алдымен f(х) = х2 – 2х + 1 функциясының графигі параболаны саламыз.
F(х)= х3/3 – х2 + х
а= 2 және в= 3 екенін ескеріп, S= F(в) – F(а) формула бойынша қисық сызықты трапецияның ауданың есептейміз:
S= F(3) – F(2) = (33/3 – 32 + 3) – (23/3 – 22 -+ 2) = 3 -2/3 =21/3
ІІІ. Жаңа сабақты меңгерту.
[а,в] кесіндісінде үздіксіз кез келген f функциясы үшін Sп шамасы п→∞ жағдайда қандай да бір санға ұмтылады. Бұл санды f функциясының а-дан в –ге дейінгі интегралы деп атайды және в∫а f(х) dх деп белгілейді, яғни п→∞ жағдайда Sп→ в∫а f(х) dх
(былай оқылады: Икстен эф дэ икстің а-дан в-ге дейінгі интегралы). а мен в сандары интегралдау шектері деп аталады: а – төменгі, в – жоғарғы шегі. f функциясы – интеграл астындағы функция деп, ал х айнымалы – интегралдау айнымалысы деп аталады. Сонымен :
S = в∫а f(х) dх
Қисық сызықты трапеция ауданының формулаларын S = F(в) – F(а) және S = в∫а f(х) dх
салыстыра отырып, біз мынадай қорытынды жасаймыз: егер [а,в] кесіндісінде f үшін алғашқы функция F болса, онда в∫а f(х) dх = F(в) – F(а) (*)
(*) формула Ньютон-Лейбниц формуласы деп аталады.
Мысал келтірейік.
1). Есептеп шығарайық: 2∫-1 х2 dх
Х2 алғашқы функциясы х3/3 2∫-1 х2 dх = 23/3 – (-1)3/3 = 3
2) . ¶∫0 sinх dх = - cos х = - cos¶ - (- cos0) = 2
ІV. Өзіндікжұмыс. (Деңгейліктапсырма, сайыстүрінде. Қай қатар бірінше болады.)
1. а) 2∫-3 (2х – 3) dх б) 0∫-2 (3х2 – 10) dх
2. а) 5¶/6 ∫¶/6 cos х dх б) 2¶/3 ∫¶/3 tg х dх
V. Бекіту.
1. 2∫-1 х4 dх 2. ¶/2 ∫0 sin х dх3. 3∫1 х3 dх
VІІ. Үй жұмысы.І тарау, § 3, №31
Сабақ №__
10__
Күні:
Сабақтың тақырыбы: Анықталған интеграл. Нюьтон-Лейбниц формуласы..
Сабақтың мақсаты:
Анықталған интеграл және оны есептеу үшін қолданылатын Ньютон-Лейбниц формуласын пайдаланып есептер шығару дағдыларын қалыптастыру
Оқушылардың ақыл-ойын жан-жақты дамыту, мактематикалық сауаттылығын арттыру.
Жауапкершілікке, өз бетімен жұмыс істеуге тәрбиелеу, пәнге деген қызығушылы арттыру.
Сабақтың түрі:Жаңа сабақ.
Сабақтың әдісі: есеп шығару.
Көрнекілігі: формулалар
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
1. Оқушылармен сәлемдесу.
2. Оқушыларды түгелдеу.
3. Оқушылардың назарын сабаққа аудару.
ІІ. Үй жұмысын тексеру.
1) *Қайталау – оқу айнасы.*
1. в∫а f(х) dх неге анықталған интеграл деп аталады?
2. Нюьтон-Лейбниц формуласын жазып бер.
3.Есептеңдер:
1. 2∫-1 х dх 2. ¶/2 ∫0 sin х dх 3. ¶/2 ∫0 cosх dх4. 3∫1 х3 dх
ІІІ. Есептер шығару.
1.Интегралды есептеңдер
№32, №32
2.Интеграл таңбасы ішіндегі функцияны түрлендіріп, интегралды есептеңдер
№33-34
ІV. Өзіндік жұмыс.
1 нұсқа
|
2 нұсқа
|
1. ¶/4 ∫0 cos х dх
2. y=x2 , x=2, у=0 сызықтарымен шектелген қисықсызықты трапецияның ауданын табыңдар.
|
1. ¶/2 ∫ ¶/3 sin х dх
2. у= x3, у=0, х=2 сызықтарымен шектелген қисықсызықты трапецияның ауданын табыңдар.
|
Бекіту.
VІІ. Үй жұмысы.
І тарау, § 3, №35, тест жинағы 2011ж
Сабақ №____
Күні:
Сабақтың тақырыбы: Анықталған интеграл. Нюьтон-Лейбниц формуласы.
Сабақтың мақсаты:
Анықталған интеграл және оны есептеу үшін қолданылатын Ньютон-Лейбниц формуласын пайдаланып есептер шығару дағдыларын қалыптастыру.
Оқушылардың ақыл-ойын жан-жақты дамыту, мактематикалық сауаттылығын арттыру.
Жауапкершілікке, өз бетімен жұмыс істеуге тәрбиелеу, пәнге деген қызығушылы арттыру.
Сабақтың түрі:Бекіту.
Сабақтың әдісі: есеп шығару.
Көрнекілігі: формулалар
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
І. Ұйымдастыру кезеңі.
1. Оқушылармен сәлемдесу.
2. Оқушыларды түгелдеу.
3. Оқушылардың назарын сабаққа аудару..
ІІ. Үй жұмысын тексеру.
1.Үй есебінің орындалуын тексеру
2.Оқушылардың сұрақтарына жауап беру
ІІІ. Есептер шығару.
1.Интегралды есептеңдер
№36, №37, №38 тақтаға шығару
№39 өздіктерінен шығару
ІV. Бекіту.
1.Анықталған интегралдың анықталмаған интегралдан қандай айырмашылығы бар?
2.Интеграл ішіндегі функция берілген кесіндіде үзілісті функция болған жағдапйда анықталған интегралды құрастыруға бола ма? Жауабын түсіндіріңдер.
VІІ. Үй жұмысы.
І тарау, § 3, №40-41, тест жинағы 2011ж
Сабақ №___
Күні:
Сабақтың тақырыбы: Геометриялық және физикалық есептерде интегралды қолдану.
Сабақтың мақсаты:
Геометрия және физика есептерінде интегралды қолданумен танысып, интегралдың көмегімен есептер шығаруды үйрету.
Оқушылардың ақыл-ойын жан-жақты дамыту, мактематикалық сауаттылығын арттыру.
Жауапкершілікке, өз бетімен жұмыс істеуге тәрбиелеу, пәнге деген қызығушылы арттыру.
Сабақтың түрі:Бекіту
Сабақтың әдісі: есеп шығару.
Көрнекілігі: формулалар
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
1. Оқушылармен сәлемдесу.
2. Оқушыларды түгелдеу.
3. Оқушылардың назарын сабаққа аудару.
ІІ. Үй жұмысын тексеру.
1.Үй есебінің орындалуын тексеру
2.Оқушылардың сұрақтарына жауап беру
ІІІ. Жаңа тақырыпты түсіндіру
1.Жоғарыдан да, төменнен де әр түрлі функциялардың графиктерімен (әр түрлі қисықтар) шектелгенжазық фигураның ауданын табу.
2. Айналу денесінің көлемін табу
3.Материялық дененің жолын, жылдамдығын, үдеуін табу
ІV. Есептер шығару.
1.Тақтаға шығару
Берілген сызықтармен шектелген фигураның ауданын табыңдар
№47, №48, №49
2.Өздіктерінен шығару
№50, №51
Қорытынды.
VІ. Үй жұмысы.
І тарау, § 4, №52, тест жинағы 2011ж
Сабақ №___
Күні:
Сабақтың тақырыбы: Геометриялық және физикалық есептерде интегралды қолдану.
Сабақтың мақсаты:
Геометрия және физикалық есептерді интегралдың көмегіменшығарудағдыларын қалыптастыру.
Оқушылардың ақыл-ойын жан-жақты дамыту, мактематикалық сауаттылығын арттыру.
Жауапкершілікке, өз бетімен жұмыс істеуге тәрбиелеу, пәнге деген қызығушылы арттыру.
Сабақтың түрі:Бекіту
Сабақтың әдісі:Есеп шығару.
Көрнекілігі: формулалар
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
1. Оқушылармен сәлемдесу.
2. Оқушыларды түгелдеу.
3. Оқушылардың назарын сабаққа аудару
ІІ. Үй жұмысын тексеру.
1.Үй есебінің орындалуын тексеру
2.Өтілген материалды қайталау:
1). Қисық сызықтармен шектелгенжазық фигураның ауданын анықталған интегралды
қолданып қалай табады?
Кейбір көпжақтар мен айналу денелерінің көлемін есептеу формулалары анықталған интеграл арқылы беру неге тиімді болып саналады?
Қозғалыс есептерін шығару үшін анықталған интеграл қалай қолданылады?
ІІІ. Есептер шығару.
1.Тақтаға шығару
№53, №54, №55
2.Орындарында өздіктерінен шығару
№56, №57
Қорытынды
Қандай жағдайда фигуралардың ауданын және көлемін есептеу тек қана анықталған интеграл арқылы жүргізіледі?
VІІ. Үй жұмысы.
І тарау, § 4, №58, тест жинағы 2011ж
Сабақ №__
Күні:
Сабақтың тақырыбы: Геометриялық және физикалық есептерде интегралды қолдану.
Сабақтың мақсаты:
Геометрия және физикалық есептерді интегралдың көмегіменшығарудағдыларын қалыптастыру.
Оқушылардың ақыл-ойын жан-жақты дамыту, мактематикалық сауаттылығын арттыру.
Жауапкершілікке, өз бетімен жұмыс істеуге тәрбиелеу, пәнге деген қызығушылы арттыру.
Сабақтың түрі:Бекіту
Сабақтың әдісі: есеп шығару.
Көрнекілігі: формулалар
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
1. Оқушылармен сәлемдесу.
2. Оқушыларды түгелдеу.
3. Оқушылардың назарын сабаққа аудару.
ІІ. Үй жұмысын тексеру.
1.Үй есебінің орындалуын тексеру
2.Оқушылардың сұрақтарына жауап беру
ІІІ. Есептер шығару.
1.Тақтаға шығару
№59, №60, №61, №62
2.Орындарында өздіктерінен шығару
№63, №64
Қорытынды
Қандай жағдайда фигуралардың ауданын және көлемін есептеу тек қана анықталған интеграл арқылы жүргізіледі?
VІІ. Үй жұмысы.
І тарау, § 4, №65-67, тест жинағы 2011ж
Сабақ №____
Күні:
Сабақтың тақырыбы:бақылау жұмысы №1
Сабақтың мақсаттары:
Білімділік: Оқушылардың 1 тарау бойынша алған білім, біліктілік, дағдысын тексеру.
Дамытушылық:Алған білімдерін жинақтау және тексеру.
Тәрбиелік:Оқушыларды дәлдікке тәрбиелеу.Оқушылардың теориялық білімін тәжірибеде қолдануда өз-өзіне сенімділігін арттыру
Сабақтың түрі:
бақылау жұмысы
Сабақтың кезеңі:
Ұйымдастыру: Сәлемдесу, түгендеу, туынды туралы туралы қысқаша сұрау, үй тапсырамасын тексеру.
1-нұсқа
|
2-нұсқа
|
f(x)=3x2+үшін алғашқы функцияның жалпы түрін анықта
2. у=-х2 +4, у =0; х=-2; х=1 қисықтармен шектелген фигураның ауданын табыңдар.
3. а)dх б) интегралын есептеңдер
4. у=-х2 +1, у =-х2; х=-1; х=1 қисықтармен шектелген фигураның ауданын табыңдар.
5. у=+4x функциясы үшін F(4)=2 шартын қанағаттандыратын алғашқы функцияны табыңдар
|
1.f(x)=6x2+үшін алғашқы функцияның жалпы түрін анықта
2. у=-х2 +6, у=0; х=-2; х=0 қисықтармен шектелген фигураның ауданын табыңдар.
3. а)dх б) интегралын есептеңдер
4.у=х2-1, у=-х2+1қисықтармен шектелген фигураның ауданын табыңдар.
5. у=+x2-х функциясы үшін F(1)=3 шартын қанағаттандыратын алғашқы функцияны табыңдар
|
VІІ. Үй жұмысы.
І тарау, § 1-4, тест жинағы 2011ж
Сабақ №__
Күні:
Сабақтың тақырыбы: Есептер шығару.
Сабақтың мақсаты:
Алғашқы функция және интеграл тарауы бойынша білімдерін, біліктерін және есептер шығару дағдыларын бекіту.
Оқушылардың ақыл-ойын жан-жақты дамыту, мактематикалық сауаттылығын арттыру.
Жауапкершілікке, өз бетімен жұмыс істеуге тәрбиелеу, пәнге деген қызығушылы арттыру.
Сабақтың түрі:Бекіту
Сабақтың әдісі: есеп шығару.
Көрнекілігі:формулалар
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
1. Оқушылармен сәлемдесу.
2. Оқушыларды түгелдеу.
3. Оқушылардың назарын сабаққа аудару.
ІІ. Бақылау жұмысын талдау
Бақылау жұмысында жіберілген қателерін талдау және оқушылардың сұрақтарына жауап беру
Қиындық туғызған есептерді талдау
ІІІ. Есептер шығару.
1.Тақтаға шығару
Интегралды есептеңдер:
1). dх 2)dх 3) dх4) dх
ІV. Өзіндік жұмыс.
1). Есептеп шығарайық: dх
2)Есептеп шығарайық: dх
3) Есептеп шығарайық: dх
4) Есептеп шығарайық: dх
VІІ. Үй жұмысы.
І тарау, § 1-4, тест жинағы 2010ж
Сабақ №__
Күні:
Сабақтың тақырыбы: Сабақтың мақсаты:
Алғашқы функция және интеграл тарауы бойынша білімдерін, біліктерін және есептер шығару дағдыларын бекіту.бақылау жұмысын талдау
Оқушылардың ақыл-ойын жан-жақты дамыту, мактематикалық сауаттылығын арттыру.
Жауапкершілікке, өз бетімен жұмыс істеуге тәрбиелеу, пәнге деген қызығушылы арттыру.
Сабақтың түрі:Бекіту
Сабақтың әдісі: есеп шығару.
Көрнекілігі:Карточкалар, формулалар
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.1. Оқушыларды түгелдеу.2. Оқушылардың назарын сабаққа аудару.
ІІ. Үй жұмысын тексеру.1.Үй есебінің орындалуын тексеру
ІІІ. Есептер шығару. Деңгейлік тапсырмалар
Алғашқы функция және интеграл.
1- нұсқа
|
2-нұсқа
|
1- деңгей
|
1. Алғашқы функцияның жалпы түрін жаз
|
а)f(x)=x3- б) f(x)=
|
а) f(x)= б) f(x)=
|
1.Берілген нүкте арқылы өтетін функция үшін алғашқы функцияны тап
|
а) f(x)=3х2-4х+2, А(-1:0)
б) f(x)= cosx/2, A(,1)
|
а) f(x)=4+2x-6x2, A(-2,0)
б) f(x)= sin3x, A()
|
3. Интегралды есепте
|
а) б)
|
а) б)
|
2- деңгей
|
1. Алғашқы функцияның жалпы түрін жаз
|
а) f(x)=
б) f(x)=
|
а) f(x)=
б) f(x)=
|
2. Берілген жүйе арқылы өтетін f(x) үшін алғашқы функцияны тап
|
а) f(x)=2х+А(-3,1)
|
б) f(x)=
|
3- деңгей
|
1. Интегралды тап.
|
а)
|
а)
|