Сабақ: №1
|
Мектеп:
|
Пәні: информатика
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні:
|
Сынып:
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақ тақырыбы:
|
§ 1 Техника қауіпсіздігі ережелерін сақтау және жұмыс орнын ұйымдастыру.
|
Сабақ негізделген оқу
мақсаты
|
Қауіпсіздік ережесімен таныстыра отырып, компьютер сыныбында өзін-өзі алып жүру ережесі туралы түсініктерін қалыптастыру, үнемі көз жаттығуларымен, төтенше жағдайдағы іс әрекет ережелері жасауға дағдыландыру.
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар:
|
|
Оқушылардың басым бөлігі:
|
Төтенше жағдайда алғашқы көмек көрсете алу сонымен қатар дер кезінде қандай әрекет ету керектігін білу.
|
Кейбір оқушылар:
|
Информатика кабинетіндегі қауіпсіздік ережесін сақтау тәртібін меңгеру;
|
Тілдік мақсат
|
Оқушылар:
Қауіпсіздік ережесімен таныстыра отырып, компьютер сыныбында өзін-өзі алып жүру ережесі туралы түсініктерін қалыптастырады.
|
Негізгі сөздер мен тіркестер:
|
Информатика, компьютер, интернет.
|
Сыныптағы диалог үшін пайдалы тілдік бірліктер:
Қауіпсіздік ережесі не үшін сақталады?
Егер оқыс жағдайда қандай көмек бересіздер?
Компьютерден жағымсыз иіс шыққан жағдайда не істейсіздер?
|
Талқылауға арналған тармақтар:
|
Көз жаттығуларының тиімді жақтары қандай?
|
Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба?
|
Жалпы қауіпсіздік талаптар:
Мұғалімнің рұқсатынсыз құрал-жабдықтарды орнынан қозғауға, сымдарға, разеткаларға тиісуге тыйым салынады.
Мұғалімнің рұқсатынсыз сыныпқа кіруге және сыныптан шығуға болмайды.
Дербес компьютерде су киіммен және су қолмен жұмыс істеуге болмайды.
Үстелге дербес компьютердің жанына сөмке, портфель, артық заттар қоюға болмайды.
Үстелде тек дәптер мен қалам ғана жату керек.
Пернетақтаның үстіне ештеңе қоюға болмайды.
Компьютер сыныбында жүгіруге, ойнауға, жолдастарының көңілін қажетсіз аударуға, бөгде жұмыстарды істеуге тыйым салынады.
|
Жазылым бойынша ұсыныстар:
|
Компьютер – компьютер- computer, informatik- информатика – информатика, ғаламтор - интернет- internet
|
Алдыңғы тақырып
|
5 сыныпта өтілген қауіпсіздік ережесін еске түсіріп, қандай көз жаттығуларын жасадық.
|
Жоспар
|
Жоспарлаған
уақыт
|
Жоспарлаған жаттығулар (төмендегі
жоспарланған жаттығулармен қатар
ескертпелерді жазыңыз)
|
Ресурстар
|
Басталуы
10 минут
Миға шабуыл
|
Шаттық шеңберін құру
«Миға шабуыл»
АКТ-да деңгейлік тәжірибелік жұмыстарды дұрыс орындау.
Жаңа тақырыпты қорытындылау.
Ұйымдастыру.
Суреттер арқылы 2 топқа бірігу.
«Миға шабуыл» Қалай ойлайсыңдар, компьютер алдында неге көп отыруға болмайды?
Жалпы қандай қауіпсіздік ережелерін информатика кабинетіне қосуға болады?
|
Үлестірмелер, оқулық, жұмыс дәптері
|
Ортасы
15 минут
10 минут
|
Оқушы білгендерін тыңдай отырып, жаңа сабақ тақырыбымен және мақсатымен таныстыру.
Ендеше, бүгінгі жаңа сабағымыз
« Техника қауіпсіздігі ережелерін сақтау және жұмыс орнын ұйымдастыру».
« Техника қауіпсіздігі ережелерін сақтау және жұмыс орнын ұйымдастыру » тақырыбында конспекті жазу.
«Есте сақтайық» ойыны жазған конспектіге көз жүгіртіп дәптерді жабу арқылы есте сақтау қабілеттерін байқау.
Көздеріңді шаршатпаудың жолы қандай?
Ол үшін мына талаптарды орындау керек.
Мониторға дейіінгі арақашықтықты 55-65 см –ден кем болмауы керек (созылған қолдың ұзындығы)
Компьютер алдында жұмыс 25 минуттан аспауы керек.
Жиі-жиі көз, мойын, арқа үшін арнайы белгіленген жаттығулар жасап отыру керек.
Экранның ортасына қарау керек.
Компьютермен жұмыс істегенде әрбір 10-15 минут сайын көзге арналған жаттығуларды орындай отыру керек.
Көзге жасалатын жаттығуларды түсіндіре отырып жасап көрсету.
Электронды оқулықпен жұмыс.
|
Оқулық,
маркерлер,
плакаттар,
стикерлер,
үлестірме қағаздар,
интерактивті тақта
|
Аяқталуы
10 минут
|
«Кілтті сөздер» әдісі арқылы жаңа тақырыпты бекіту.
Критерийлер арқылы өзін-өзі бағалау. Топтық жиынтық бағалау.
Үйге тапсырма: §1 – 2
Бағалау.
Кері байланыс жабыстырғышқа жазып өту.
|
Жиынтық бағалау парағы
Оқулық,
күнделік
Үлестірме қағаздар
|
Қосымша ақпарат: Информатика 6-сынып Арман-пв баспасы,
авторы Е.А. Вьюшкова, Н. В. Параскун, Б. Қ. Әбенов 2014 жыл
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?
|
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
|
Пәнаралық байланыс. Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс. Құндылықтардағы байланыс
|
|
|
|
Рефлексия
Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарланған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?
|
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|
Қорытынды бағамдау.
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз?)
1: топтық жұмыс
2: постер қорғау.
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз?)
1: бағалау
2: деңгейлік тапсырмалар
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?
Кері байланыста жазылған ұсыныстар мен сұраныстарға негізделемін.
|