сабақ: 10 Атмосфера
|
Мектеп: №77 Асанбай Асқаров атындағы мектеп-лицей
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні: Муслимова Айжан
Қоныратбаева Эленора
|
Сынып: 10 ә
|
Қатысқан оқушылар саны:
|
Қатыспаған оқушылар саны:
|
Оқу бағдарламасына сілтеме
|
Атмосфера циркуляциясы. Жел және оның түрлері
|
Сабақтың түрі
|
Жаңа сабақты меңгерту
|
Сабақтың мақсаты
|
Барлық оқушылар атмосфера циркуляциясы ұғымын біледі
Көпшілік оқушылар атмосферадағы айналымды түсініп картадан басты бағыттарын көрсете алады
Кейбір оқушылар карталар мен суреттердің көмегімен әрбір табиғат құбылыстарының ерекшелігін ажыратып жаза алады
|
Тілдік мақсат
|
Пәнге қатысты лексика мен терминология:
Атмосфера циркуляциясы, батыс желдер, солтүстік шығыс жел,пассаттар, қысым, жауын, тұман, көктайғақ, мұз қату,жылы ауа райы
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер.
Атмосфера циркуляциясы деп ..................атаймыз.
Циклон........,антициклон...................,жергілікті желдер......, пассаттар......
|
Алдыңғы меңгерілген білім
|
Атмосфера және оның қасиеттері
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың кезеңдері
|
Сабақта орындалатын іс-әрекеттер. 1 мұғалім
|
Сабақта орындалатын іс-әрекеттер. 2 мұғалім
|
Оқыту ресурстары
|
0-5
5-10
|
Ұйымдастыру кезеңі:
1.Сәлемдесу, сыныпты табиғат туралы мақал-мәтелден тұратын қима қағаздар арқылы топқа біріктіру.
2.Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.
Әр топ бір-біріне жағымды тілектер тілейді.
3.Үй тапсырмасын тексеру:
«Тоңазытқыш» тәсілін қолдана отырып, оқушыларға сұрақ-жауап алынады. Жауап беруші оқушы журнал бойынша .
Өткен тақырып бойынша 7 сұрақ дайындалады.
|
Organization moment:
1.Greeting,
Teacher asks the equivalents of bold words from the sentences in the cards
Using this cards Teacher divides the class into four groups
2. Students say their wishes in three languages.
Learners use Kazakh, Russian and English languages in order to maintain TRILINGUAL POLICY(W)
3.Checking up the hometask:
Teacher presents the picture of fridge with different of foods in it: like as apple, grapes, orange, banana, milk, juice and meal. On the other side of these stickers there questions relating to their home task
|
1.Мақал-мәтел жазылған қима қағаздар, презентация «Атмосфералық циркуляция», тақырыпқа байланысты глосарий,
Плакат А1, А4 қағаздары, түрлі жемістердің қимасы, сұрақтар жазылған қима қағаздар
|
10-35
|
Жаңа сабақ. «Шынжыр» әдісі
Атмосферадағы айналым – Жер шарын қоршап тұрған бүкіл ауа қабатының қозғалыс жүйесі, яғни ауа массасының көлденең және тік бағытта алмасуына себепкер болатын негізгі ауа ағындарының жиынтығы.
Атмосфералық циркуляцияға әсер ететін факторлар:
Атмосфералық кысым – бұл ауаны жер бетіне итеруші күш. Атмосфералық қысым барометрмен өлшенеді. Атмосфералық қысымның қалыпты жағдайы сынап бағанасы 760 мм тең.
Жел - Горизонталь бағытта қозғалатын ауа массасы.
*Пассат желдері қысымы жоғары тропиктен қысым төмен экваторға тұрақты соғатын желдер
*Батыс желдері 35˚-65˚ солтүстік және оңтүстік ендіктен соғатын желдер
*Полюстерден қоңыржай белдеуіне тұрақты соғатын желдер.
|
|
Оқулық Дүниежүзіне жалпы шолу. 10 сынып «Арман-ПВ» баспасы,2014ж 71-74 беттер, оқушының жұмыс дәптері
|
35-40
40-43
43-45
|
Сергіту сәті
Сабақты бекіту.
Терминалогия ағашы
Атмосфералық циркуляция
Оқушылар бүгінгі сабақтан қолданған термин сөздерді құрастырады.
Тапсырма (топтық жұмыс).
Бағалау
Рефлексия
|
Teacher shows the pictures of natural disasters in order to divide it into two groups. Students have to define it and write which groups are:
Cyclone or Anti-cyclone.
Рефлекция
|
Презентация «Атмосфералық циркуляция»
Плакат А1, стикерлер
А3 плакаты, стикерлер
|
Қосымша ақпарат
|
Дифференциациялап оқыту – Оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз?
|
Бағалау – Оқушылардың білімін қалай тексересіз?
|
Пәнаралық байланыс
Қауіпсіздік ережелері
АКТ-ны қолдану
Құндылықтармен байланыс
(тәрбие элементі)
|
Қабілеті төмен оқушыларға боялған картаны беруге болады.
Үй жұмысы:
Эссе «Жергілікті желдердің адам өміріндегі маңызы мен зияны» тақырыбында
|
Сабақ барысында бақылау және талқылауды үйлестіру, ал сабақ аяқталған кезде бағаға жұмыс орындау қарастырылады.
|
АКТ – оқушылар жоғарыда келтірілген сілтемелер бойынша жүктелген карталармен жұмыс істей алады,
|
Ой толғау
Сабақ мақсаттары/оқыту мақсаттары шынайы болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма? Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?
|
Төменде берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлексия жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызға қатысты деген сол жақта келтірілген сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|
Қорытынды бағалау
Ең жақсы өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты)
1:
2:
Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқытуға және үйренуге қатысты)?
1:
2:
Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпаратты білдім?
|