Ашық сабақ 11 сынып
Мұғалім: Қалжанова А.М.
Сабақтың тақырыбы: Қазақстанның білім ошақтары.
Сабақтың мақсаты: 1. Оқушыларға Қазақстанның ең ірі білім ошақтары жайында ақпарат беру, БҰТ-ге дайындық жасау;
2.Оқушылардағы қазақстандағы орта, жоғары білім жөніндегі білімдерін дамытып, оқушылардың ой-өрісін кеңейту, өз ойларын қазақ тілінде еркін жеткізе білуге баулу.
3. Қазақстан мемлекеті, оның әйгілі Әл-Фараби атындағы университетімен танысып, бейнекөріністер арқылы қазақ тіліне құрметін арттыру, отансүйгіштікке тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Сабақтың әдістері: сұрақ-жауап, әңгімелеу, кітаппен жұмыс, түсініп оқыту.
Сабақтың көрнекі-құралдары: интерактивті тақта, бейнефильмдер.
Сабақтың
кезеңдері
|
Сабақ барысы
|
Оқушылардың
іс-әрекеті
|
1.Үйымдастыру кезеңі
1,5 мин
|
- Қайырлы күн, достар!
- Сәлеметсіз бе!
- Отырыңдар!
- Бүгінгі сабағымыздың мақсаты:
И. Тақтада – 1. Жаңа тақырыппен танысамыз.
2. Бірыңғай сөйлем мүшелері тақырыпты бекітеміз.
3. Тест жұмысын орындаймыз
|
Тұрады
Отырады.
Тақтаға қарап тыңдайды, оқийды.
|
2. Ой толңау
Тіл дамыту кезеңі
1мин 2,5
3мин 5,5
|
- Ал енді мына бейнекөрініске назар аударамыз. Ол не туралы?
«Қазақстан» тақырыбы бойынша бейнекөрініс
-
Бұл фильм не туралы?
-
Бұл фильм менің елім – Қазақстан туралы.
-
Тағы не айталасыңдар?
-
Қазір біз қазақ тілінің синтаксис саласын өтудеміз, сондықтан осы барлық айтылған сөйлемдер қандай сөйлемдер? Хабарлы ма, лепті ме?
-
Бұл хабарлы сөйлемдер!
-
Ал енді Қазақстан тақырыбы жайында қандай сұраулы сөйлемдерді құрастыруға болады?
-
Өте жақсы. Ал енді туған жерімізге, Қазақстанымызға өз сүйіспеншіліктерін көрсетіп, лепті сөйлемдерді ауызша құрастырамыз
|
Оқушылар бейнекөріністі қарайды да, сұраққа жауап беруге тырысады.
Өз ойларын бір-бірден айтады.
Бір оқушы жауап береді.
Осында оқушылар бір-бірден өз сөйлемдерін айтады.
|
3. Жаңа сабақ
Кіріспе әңгіме
1мин 6
|
- Көп рахмет, достар! Действительно, нынешний Қазахстан - независимое правовое государство. Символы независимости флаг, герб и гимн. Каждый гражданин Казахстана имеет друг перед другом равные права: право на труд, на отдых, и конечно же, на образование. Закончив школу, каждый из выпускников вправе выбрать то или иное учебное заведение., где он сможет получить профессию по душе.
- Сонымен, Рудный қаласында қандай білім орындары бар? Ал Қостанайда? Астанада?
|
Тыңдайды.
|
4.Жаңа сөздермен жұмыс кезеңі
1 мин 7
1,5мин 8,5
2мин 10. 5
2мин 12, 5
|
- Сонымен, бүгінгі сабағымызда біз 8 модульмен танысып боламыз, Оның ішінде Алматыда қаласында орналасқан Әл-Фараби атындағы ұлттық университетімен танысамыз.
- Сонымен, «Тілашар» дәптерлеріңде
сабақтың тақырыбын жазамыз да, жаңа сөздерге көшеміз (Сөздер И. Тақтада көркем түрде жазылып тұр, аудармалары жабық түрде)
1 Мұғалім оқиды. Хормен, бір-бірден қайталаймыз.
2. Сөздерді дауыстап жазамыз да Фонетикалық жағынан қысқаша сипаттама береміз.
Ірі , жоғары, мамандық бойынша, қалашық, жатақхана, түпкі-түпкірінен, кітап қоры, асады, екі сатылы, мақтанышымыз.
- Мына сөздерден қандай сөз артық?
- Қандай сөздер мына схемаларға сәйкес келеді?
3. Сөздікпен жұмыс. 1-ші, 2-ші қатар 4 сөзден
4. Бұл сөздермен сөз тіркес,
- сөйлем құрастырамыз.
- Көп рахмет, ал енді сендер түсініп тыңдау немесе аудирование жұмысына дайынсыңдар деп ойлаймын
|
Тыңдайды.
«Тілашар» дәптерлерінде жазады
Оқушылар бір-бірден дауыстап жазады, бұл қандай сөз екенін (жуан, жіңішке)анықтайды.
Оқушылар сөздің грамматикалық формасына қарап, бұл сөз қандай сөз табынан келеді екенін анықтайды.
Оқ. бірден өз мысалдарын айтады.
|
5.Аудирование
2мин 14,5
1мин 15
1,5м 16, 5
|
- Мына фотосуреттерге қарап, мәтінді тыңдаймыз, жаңа сөздерді пайдалана отырып, аударуға тырысамыз.
Университет туралы видеослайдтар
-
Кім нені түсінді? Орысша айтуға болады.
-
Бұл естіген мәтінді бекіту үшін келесі тапсырманы орындаймыз «Жоқ, дұрыс емес» ойынды ойнаймыз
Тақтада сөйлемде оқушылар оқиды, «ия, дұрыс », «Ия, дұрыс емес » деп айтады.
- Кәне, оқимыз!
|
Оқ. тыңдайды, аударады.
Оқушылар орысшаға аударады.
Оқ. бір-бірден оқиды, сөйлемдерді толықтырады.
|
6. Кітаппен жұмыс
1мин 19,5
(айту үшін)
3мин 24
(дайын-у үшін)
4мин 28
|
- Ал енді кітап арқылы біз толық мәтінмен танысамыз бір.
- Бұл жұмыс мынадай формада жүргізіледі
Сендерге 3 минут
1 топ – мәтінді аударады
2 топ – сұрақтарды құрастырады
3 топ – берілген сұрақтар бойынша мәтіннің мазмұнын айтуға тырысады.
Ал енді, сендерді тыңдаймыз.
|
Оқушылар кітаптарын ашады.
Оқ. бірігіп, өз жұмысын істей бастайды.
Әр қатардың оқушылары тізбектеп өз істегенін айтады. .
|
7.Грамматикалық тапсырманы бекіту
3мин 31
2мин 33
| -
Достар, ал енді мәтінге қарап, мына схема бойынша сөйлемді іздейміз.
Оқиық, тағы да аударайық, осында қандай тыныс белгілері бар?
- Чем осложнено данное предложение?
- иә, дұрыс бірыңғай сөйлем мүшелері
89 б. Ережені оқимыз, аударамыз.
- Грамматикалық тақырыпты бекіту үшін, мына берілген сөздермен синт. талдау жасаймыз, бірыңғай сөйлем мүшелерін анықтаймыз. (интерактивная доска)
- Кәне, кім дайын, тыңдаймыз тексереміз.
Шығармашылық жұмыс Өз бетінше Бірыңғай сөйлем мүшелері бар сөйлемді құрастырамыз.
-
Сонымен қазақ тілінде бірыңғай сөйлем мүшелері қалай аударылады ?
-
Ережесін кім айтып береді?
|
Оқ. өткенді еске түсіріп, өз талғамымен деңгейлік жұмыстарды орындайды
|
ҰБТ-ге дайындық сәті.
| -
Итак, «Минутка подготовки к ЕНТ»!
-
ИНТЕРАКТИВНАЯ ДОСКА
|
|
8.Жаңа тақырыпты бекіту
5мин 38
1мин 39
2мин 40
|
- Ал енді жаңа тақырыпты қалай меңгергенін мына тест арқылы көреміз. Тестте 10 сұрақ Сендерге 5 минут беріледі
- ал енді тақтадағы тест кілті бойынша тексереміз. Бағалау нормасы бойынша баға қойыңдар
0-1 қате – «5» деген баға
2 қате – «4» деген баға
3-4 қате – «3» деген баға
- Кім қандай баға алды? Кім қандай қате жіберді
- Жіберілген қателерді түзету парақтарында белгілеп қойыңдар!
|
Дәптерлерінде тест ж. Орындайды
Дәптерлерін ауыстырады, өздері тексереді, содан соң кілт бойынща тексереді.
өз қателерін атайды
Түзету парақтарына белгі қояды.
|
9Үй тапсырмасын беру
1мин 41
| -
үйге мынадай тапсырма: Күнделіктеріңе таңдап жазамыз.
1 деңгей - жаңа сөздерді жаттау, 1-2 фон. Талдау жасау
2 деңгей - 5 тест сұрағын құрастыру, 1-2 морф. талдау
3 деңгей - мәтіңңің мазмұнын айту, қ.с.с. құрастырып, синт талдау
|
Күнделіктеріне жазады.
|
11. Бағалау
2мин. 43
| -
Күнделіктеріне өз бағаларынды белгілеп қойыңдар. Бүгінгі сабақта алған бағаларыңыз мынадай
-
..Мақал –Мәтелдер
|
|
12. Бекіту
| -
Бүгінгі сабағымызда қандай тақырыпен таныстық?
|
|
Қателер картасы
№
|
Тақырып
|
Дұрыс+
Бұрыс -
|
1
|
Университет аталуы
|
|
2
|
Бірыңғай бастауыштар
|
|
3
|
Институттың факультеті
|
|
4
|
Болжалды сан есім
|
|
5
|
Студенттер тұратын ғимарат
|
|
6
|
Реттік сан есім
|
|
7
|
Университеттің мұражайлары
|
|
8
|
Бірыіңай анықтауыштар,
|
|
9
|
Синоним сөздер
|
|
10
|
Бөлшектік сан есін
|
|
Берілген сұрақтар бойынша мәтін құрастырамыз.
По данным вопросам составьте рассказ.
-
Әбунасыр әл-Фараби атындағы Қазақ Ұлттық университеті қандай оқу орны?
-
Университет қай жылы құрылған?
-
Қай жылдан бастап Ұлттық университет деп аталады?
-
Онда қандай факультеттер бар?
-
Университет қалашығында нелер бар?
Достарыңызбен бөлісу: |