Сабақ №142 Сыныбы-6 Күні: 15. 03. 2017 ж Сабақтың тақырыбы: Функция туралы ұғым. Функцияның формуламен берілуі



Дата20.06.2018
өлшемі18,18 Kb.
#43722
түріСабақ
Қостанай облысы, Амангелді ауданы,

Құмкешу жалпы білім беретін орта мектебі

Өткізген:Зайкенова Бекзада Жумадилкызы,

математика пәнінің мұғалімі

Сабақ №142 Сыныбы-6 Күні:15.03.2017 ж



Сабақтың тақырыбы: Функция туралы ұғым. Функцияның формуламен берілуі
Сабақтың мақсаты: Оқушыларда функция туралы ұғымды қалыптастыра отырып, алғырлыққа, алған білімдерін қорытып, тәжірибиеде пайдалана білуге, шапшаңдыққа тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: Түсіндірмелі-жаңа сабақ.

Сабақтың әдісі:Блум-таксономиясы.

Көрнекі құралдар: парақшалар, тапсырмалар.

Сабақтың жоспары: 1.Ұйымдастыру кезеңі

2. Үй тапсырмасын тексеру

3.Жаңа сабақ

4.Жаңа сабақты бекіту.Талдау

5.Қолдану. Жұптық есептер шығару

6.Үй тапсырмасы

7.Қорытындылау

8.Бағалау



Сабақтың барысы:1.Ұйымдастыру кезеңі.

-Сәлеметсіздер ме оқушылар?

-Бүгін бізде кім кезекші? Орнынңнан тұра қой.

Сыныпта кім жоқ?

-Сабаққа дайындаламыз.

-Сабақты бастаймыз.



2. Үй тапсырмасын тексеру


3.Жаңа сабақ:

Бірінші жиынның әрбір элементіне, екінші жиынның бір ғана элементі сәйкес келетін екі жиын арасындағы сәйкестік функция деп аталады.

Есеп. Квадраттың қабырғасы а см болса. Оның периметрін табыңдар. Мұндағы а=2.

Шешуі: Егер а=2 болса, P=4*2=8см болады.

Берілген есепте бірінші жиын мен екінші жиын арасындағы сәкестік



Р=4а, а>0

формуласымен беріледі.

Мұндағы а-тәуелсіз айнымалы немес аргумент, ал Р-тәуелді айнымалы немесе функция. Сонымен тәуелсіз анымалы аргумент деп , ал тәуелді айнымалы функция деп аталады. «Функция» сөзі латынның «functio» сөзінен шыққан, қазақша орындау, атқару дегенді білдіреді. «Функция» терминін матиматикаға 1694 жылы тұңғыш енгізген неміс физигі, математигі Готфрид Вильгельм Лейбниц болатын.

Функционалдық тәуелділік формуламен, кестемен немесе графикпен беріледі.



Аргументтің берілген мәніне сәйкес функцияның мәнін табу.

Аргументтің қабылдайтын мінднр жиыны функцияның анықталу аймағы деп аталады. Белгіленуі D(f) (оқылуы f-тен D) немесе D(y)(оқылуы y-тен D).

Мыс, функциясының анықталу облысы төрт санынан басқа сандар.

D(f)=()(4;+).

Функцияның мәндерінің жиыны функцияның мәндерінің аймағы деп аталады.

4.Жаңа сабақты бекіту:


№ 1257.(Тақтада орындалады)
Есеп шығарылып болған соң түсіндірмелі-талдау жұмысы жүргізіледі.

5.Қолдану. Жұптық есептер шығару

Оқушылар қасындағы оқушылармен жұптасып шығарады.

№ 1259, № 1261

6.Үйге тапсырма: № 1264.

7.Қорытынды:



«БҮҮ стратегиясы»

Білемін

Үйренгім келеді

Үйрендім












7.Оқушыларды бағалау.
Каталог: uploads -> doc -> 0ebc
doc -> Сабақ тақырыбы: Шерхан Мұртаза «Ай мен Айша» романы Сабақ мақсаты: ҚР «Білім туралы»
doc -> Сабақтың тақырыбы Бала Мәншүк ( Мәриям Хакімжанова) Сілтеме
doc -> Ана тілі №2. Тақырыбы: Кел, балалар, оқылық Мақсаты
doc -> Сабақ жоспары «Сәулет және дизайн» кафедрасының арнаулы пән оқытушысы, ҚР «Еуразиялық Дизайнерлер Одағының» мүшесі: Досжанова Галия Есенгелдиевна Пәні: Сурет және сұңғат өнері
doc -> Сабақ Сабақтың тақырыбы : Кіріспе Сабақтың мақсаты : «Алаштану» курсының мектеп бағдарламасында алатын орны, Алаш қозғалысы мен Алашорда үкіметі тарихының тарихнамасы мен дерекнамасына қысқаша шолу
doc -> Тәрбие сағаттың тақырыбы: Желтоқсан жаңғырығы
doc -> Сабақтың тақырыбы : Әбунасыр Әл- фараби Сабақтың мақсаты
doc -> Сабақ жоспары Тақырыбы: Үкілі Ыбырай Мектеп:№21ом мерзімі
0ebc -> Биология пәнінен зертханалық ЖҰмыстар 9- сынып №1 Зертханалық жұмыс
0ebc -> Сабақтың тақырыбы: 1986 жылғы Қазақстандағы желтоқсан оқиғасы, себептері мен сипаты


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет