САБАҚ: 7.1А: Биосфера және экожүйелер
Тақырыбы: Табиғи қоректік тізбекті салыстыру
Қоректік тізбек және қоректік торлар
|
Мектеп:
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні:
|
СЫНЫП: 7
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар:
|
Осы сабақтың көмегімен қол жеткізілетін оқу мақсаттары
|
7.3.1.2 табиғи қоректік тізбекті салыстыру
7.3.1.3 қоректік тізбек және қоректік торларды құру
|
Сабақтың мақсаттары
|
Әртүрлі экожүйелердегі абиотикалық факторларды анықтау;
Аталған экожүйелердің мысалында жануарлар мен өсімдіктердің өзара қоректік қарым-қатынастарын ажырату, байланыс орнату;
Әртүрлі экожүйелерде мекен ететін ағзалардың мысалында қоректік тізбектер мен қоректік тор құрастыру.
|
Тілдік мақсат
|
Пәндік лексика және терминология: экожүйе, продуцент, консумент, редуцент, ыдырау, паразит, ағза, қоректік тізбек, энергия, жануар, өсімдік, мекен ету ортасы, биотикалық, абиотикалық факторлар
Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы:
Продуценттер консументтерге қорек болады.
Өсімдіктер продуценттер болып табылады, өйткені ...
Өлі жануарлар мен өсімдіктердің ыдырауына қандай .................көмектеседі.
Қоректік тізбектегі энергия ..................келеді.
|
Бағалау критерийлері
|
Егер төмендегі жетістік критерийлерін орындаса, оқушы оқу мақсатына жетеді:
Оқушылар экожүйе түрін, экожүйедегі абиотикалық факторларды, жануарлар мен өсімдіктердің түрлерін, ағзалардың арасындағы қоректік қатынастарды анықтай алады. Алған мәліметтерді жинақтай отырып, қоректік тізбек пен қоректік тор құрастыра алады.
|
Құндылықтарды
дарыту
|
Топтық және жұптық жұмысты жасау барысында өзгелердің ойларын құнды деп санайды, ұсыныстар айта алады, өзара сыйластықты қалыптастырады.
|
Пәнаралық байланыстар
|
Қоршаған орта факторлары, тірі ағзалар арасындағы қарым-қатынсты қарастыра отырып, экологиялық білімдерін кеңейтеді.
|
АКТ қолдану дағдылары
|
Презентация, интернет желісінен алынған сілтемелер
https://www.tes.com/teaching-resource/starter-for-food-chains-webs-6071142
https://twig-bilim.kz/mindmap/1533/changing-ecosystems/
ttp://teacher.scholastic.com/activities/explorer/ecosystems/be_an_explorer/map/foodweb_play.htm
|
Алдыңғы білім
|
Оқушылар «Жаратылыстану» курсынан экожүйенің құрылымын, компоненттерін біледі. Тірі ағзаларды түзушілер, тұтынушылар және деструкторлар деп жіктей алады. Оқушылар қарапайым қоректік тізбектер құрып, продуценттер мен консументтерді анықтай алады.
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған жұмыс
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
2 минут
3 минут
|
Сыныпта көңілді, достық атмосфера құру мақсатымен «Clock bodies» белсенді ойыны ойнатылады.
Жұптық жұмыс
Сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтау үшін әртүрлі суреттер таратылады. Сұрақтар:
Суретте бейнеленген ағзалардың ішінде тұтынушыларды ата
Суретте бейнеленген ағзалардың ішінде қай ағзалар түзушілерге жатады?
Бұл жануарлар табиғи ортада бір-бірімен қандай байланыста болуы мүмкін?
Оқушылардың жауаптарын талдау арқылы сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады.
Бағалау - мұғалімнің ауызша бағалауы
|
Слайд 1
https://www.tes.com/teaching-resource/starter-for-food-chains-webs-6071142
Қосымша 1
|
Сабақтың ортасы
3 минут
10 минут
10 минут
7 минут
|
Терминдермен жұмыс:
Қиылған карточкалар бойынша терминдерді анықтамалармен сәйкестендіреді.
Бағалау - мұғалімнің ауызша бағалауы
Топтық жұмыс. Оқушыларды түрлі түсті жетондар арқылы топқа жіктеу.
Жетондарда 1, 2 сандары жазылған. Топ саны сыныптағы оқушылар санына сәйкес құрылады.
Топта жұмыс істеу ережелері сыныппен талданып, тақтадағы флипчатқа жазылады.
Құрылған топтар критерийлерге сәйкес 1 тапсырманы орындайды.
1 топ - Видео 1 Мұхит экожүйесі
2 топ - Видео 2 Орман экожүйесі
Learning Café әдісі - Топ мүшелері жетондардың түсіне сәйкес орындарын ауыстырып, басқа топтың мүшелерімен пікір алмасып, қажетінше кестелерін толықтырады.
Бағалау – әр топтағы орын ауыстырған оқушы оған өз мәліметін түсіндірген оқушыларға кері байланыс беру арқылы баға береді.
Түрлі-түсті жетондары бар оқушылар енді түстері бойынша қайта 4 түрлі топ құрайды.
Топтарға берілген карточкалар бойынша 2 түрлі тапсырма орындайды (Тапсырма 2).
Бағалау - мұғалімнің ресми бағалауы
Қалыптастырушы бағалау
|
Қосымша 2
https://twig-bilim.kz/mindmap/1533/changing-ecosystems/
Қосымша 3
Қосымша 4
Қосымша 5
|
Сабақтың соңы
5 минут
|
Сабақ соңында оқушылар «ВАК» (визуал, аудиал, кинестетик) стратегиясы арқылы рефлексия жүргізеді:
- Бүгінгі сабақта көзбен көріп не үйрендім?
- Бүгінгі сабақта құлақпен естіп не үйрендім?
- Бүгінгі сабақта қолмен жасап не үйрендім?
Өз ойларын ламинатталған параққа немесе стикерлерге жазады.
Үй тапсырмасы: Сілтеме бойынша өз бетімен қоректік тор құрастыру. http://teacher.scholastic.com/activities/explorer/ecosystems/be_an_explorer/map/foodweb_play.htm
|
|
Қосымша ақпарат
|
Дифференциация – Сіз қалайша көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушылар алдында Сіз қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз?
|
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін тексеруді қалай жоспарламақшысыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік
|
Қабілеті жоғары оқушылар:
Топтағы ұйымдастыру,қабілеті орташа оқушыларға қолдау жасай алады;
Сабақ бойындағы «Түрткі сұрақтар» оқушылардың ойын қозғауға, дамытуға арналады
Қоректік торды толтыру тапсырмасы қабілеті жоғары оқушыларға арналған.
Қабілеті орта оқушылар:
Топтық тапсырманы орындау барысында қабілетіне сәйкес (кестені толтыру, негізгі ойды анықтау) жауапкершілікті алады;
Сабақ барысында мұғалім тарапынан деңгейлік сұрақтар қойылады.
Қабілеті төмен оқушылар:
|
Ынталандыру, қолдау көрсету, формальды емес бағалау түрлері;
Топтық талқылау жұмысына оқушылардың өзара баға беруі
Мұғалімнің жетістік критерийіне сәйкес ресми баға беруі
|
«Clock bodies» белсенді ойыны оқушыларды сергітеді
|
Рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары шындыққа негізделген болды ма? Оқушылар бүгін нені үйренді? Сыныпта қандай атмосфера болды? Мен жүргізген дифференциация іске асты ма? Мен уақытқа сәйкес жұмыс істедім бе? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды және неліктен?
|
Бұл бөлімді рефлексия үшін пайдаланыңыз (сабақ туралы ой қозғау).
Сол бұрышта тұрған Сіздің сабағыңыз туралы сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|
Жалпы бағалау
Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті (сабақ беру әрі оқу туралы ойланыңыз)?
1:
2:
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алатын еді (сабақ беру әрі оқу туралы ойланыңыз)?
1:
2:
Мен сабақ кезінде келесі сабаққа дайындалуға көмектесетіндей сынып немесе белгілі бір оқушылар туралы не білдім?
|