САБАҚ: 7.1D Жасушалық биология
|
Мектеп: ХББ НЗМ Қарағанды қаласы
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні: Куанбаева А.А.
|
СЫНЫП: 7
|
Қатысқан оқушылар саны:
|
Қатысқан оқушылар саны:
|
Сабақ тақырыбы
|
Өсімдік және жануар жасушасы
(Жаңа білімді меңгеру)
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаты
|
Өсімдік және жануар жасушаларын ажырату
|
Сабақ мақсаты
|
Өсімдік және жануар жасушаларының ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтау
|
Бағалау критерийлері
|
Өсімдік пен жануар жасушаларының құрамбөліктерін анықтайды.
Жасушаның құрамбөліктерінің ерекшеліктерін сипаттайды.
Өсімдік және жануар жасушаларын салыстырады.
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар:
Өсімдік және жануар жасушаларының ұқсастықтары мен айырмашылықтарын ауызша және жазбаша түсіндіре алады.
Пәндік лексика мен терминология:
цитоплазма, мембрана, хлоропласт, вакуоль, ядро, жасуша қабырғасы.
Диалог/жазу үшін пайдалы бірқатар үзінділер
Сіздің ойыңызша, бұл қандай жасуша?
Не себепті Сіз бұл өсімдік/жануар жасушасы деп ойлайсыз?
|
Құндылықтарды дарыту
|
Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік:
мақсатқа жетуге ұмтылу;
әрбір іс-әрекетте жауапкершілік таныту;
Құрмет:
топтық және жұптық жұмыс кезінде өзгенің пікірін тыңдау;
Ынтымақтастық:
жауап нұсқаларынан дұрысын таңдауда ынтымақтастық таныту;
Ашықтық:
өз ойын ашық әрі тиянақты, түсінікті түрде жеткізе білу;
Еңбек және шығармашылық:
жасушаның құрылымдық бөліктерінің ерекшеліктерін ескеріп, өсімдік және жануар жасушаларын моделдейді.
|
Пәнаралық байланыстар
|
Жасушаның құрамбөліктерінің қызметін сипаттауда және физикалық қасиеттерін түсіндіру кезінде физика пәнінен алған білімдерін қолданады.
|
АКТ қолдану дағдылары
|
Өсімдік пен жануар жасушалары ерекшеліктері туралы қосымша ақпарат іздеуде қолданады.
|
Бастапқы білім
|
7-сыныптың «Тірі ағзалардың алуан түрлілігі» бөлімінен тірі ағзалардың біржасушалылар және көпжасушалыларға жіктелетіндігін біледі,
5-6 сыныптардан тірі ағзаларға тән ортақ қасиеттері мен жасуша туралы біледі.
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
0-5 минут
|
(ТЖ) Жағдаятты сұрақ қою.
Өсімдік және жануар жасушалары бірдей ме?
Олардың әртүрлі болуының себептері неде деп ойлайсыз?
|
презентация
|
Сабақтың ортасы
минут
6-15 минут
16-32 минут
33-36 минут
|
(ЖЖ) Өсімдік және жасушаларының суретін көрсету. Жасушаның құрамбөліктерін атап, айырмашылықтарын анықтау.
(ЖЖ) (М) Оқушыларға қолда бар құралдардан жасушаның моделін жасауды ұсыну.
Бұл модель болуы мүмкін:
• аппликация;
• 3D модель;
(ЖЖ) Оқушылардан жасуша моделін қолданып, әрбір жасушаның құрылымдық ерекшеліктерін түсіндіруді сұрау.
(Ж) Өсімдік және жануар жасушаларындағы құрам бөліктерді анықтап, «˅» таңбасын қою арқылы, ұқсастық және айырмашылықтарын табу.
Жасушаның құрамбөліктері
|
Өсімдік жасушасы
|
Жануар жасушасы
|
Жасуша мембранасы
|
|
|
Жасуша қабырғасы
|
|
|
Цитоплазма
|
|
|
Вакуоль
|
|
|
Ядро
|
|
|
Хлоропласт
|
|
|
(Ж) Жасушаның құрамбөліктерінің сипаттамалары мен қызметтері жазылған парақшаны тарату. Жасушаның органоидтарын анықтау.
Жасуша мембранасы
Жасуша қабырғасы
Цитоплазма
Нағыз вакуоль
Ядро
Хлоропласт
№
|
Жасушаның бөліктерінің сипаттамалары
|
Атқаратын қызметтері
|
1
|
Өсімдік және жануар жасушасының сыртын қаптайды
|
Жасушаның ішкі құрам- бөліктерін қорғайды
|
2
|
Өсімдік мембранасының сыртынан қоршайды
|
Өсімдік жасушасының пішінін тұрақты сақтайды
|
3
|
Жасушаның ішкі ортасы, қоймалжың сұйықтық
|
Жасушаның құрамбөліктерінің өзара байланысын орнатады
|
4
|
Тек өсімдік жасушасында кездеседі. Іші сұйықтыққа толы
|
Суды қорға жинайды
|
5
|
Эукариотты жасушаларда болады
|
Генетикалық ақпарат орналасқан
|
6
|
Жасыл түсті, сопақша пішінді
|
Фотосинтез жүреді
|
|
РРТ
контейнерлер, ермексаз, желе, жұмыртқа тәрізді контейнерлер, моншақтар
|
Сабақтың соңы
37-42 минут
43-45 минут
|
(ҚБ) Сызбада жануар мен өсімдік жасушалары көрсетілген. Тор көздерге белгіленген ортақ құрылымдардың атауларын жазу.
Тек ғана өсімдік жасушасына тән екі құрылымды суретте белгілеп, атауларын жазу
Өсімдікті жануар жасушасынан қалай ажыратамыз?
|
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың берілген материалды меңгеру деңгейін қалай тексересіз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
Қызығушылығы жоғары оқушыларға Венн диаграммасы арқылы өсімдік және жануар жасушаларын салыстыру тапсырмасы беріледі.
Кейбір оқушыларға жасуша құрамбөліктерінің суреттерін салу тапсырмасын беруге болады.
|
Сұраққа жауап беру;
Суреттерді пайдалана отырып, жасушаларды салыстыру;
Жасушаның құрамбөліктерінің ерекшеліктерін өсімдік және жануар жасушаларын моделдеу кезінде сипаттау;
Өсімдік және жануар жасушаларының ұқсастығы мен айырмашылығын анықтау кезінде білу мен түсіну дағдылары тексеріледі.
Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырманы орындау кезінде қорытынды бағалау жүргізіледі.
Сабақ соңында кері байланыс орнатылады.
|
Жасушаны моделдеуде дымқыл сүрткіш және үлгіге арналған тақтайша беріледі. Модельдеу барысында оқушылар орын ауыстырып, қозғалады.
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?
|
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|