А.Меңдалыұлы атындағы орта мектептің мемлекеттік мекемесі бастауыш сынып мұғалімі Анесова Светлананың 3«Б» сыныбына арналған қазақ тілі пәнінен қысқа мерзімді жоспары
|
Күн 16.10.14ж
|
Сабақ -2
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Мәтіннің түрлері
|
Ресурстар:
|
Интерактивті тақта ,оқулық,маркер, стикерлер,бағалау бетшесі
|
Міндеті:
|
|
Мақсаты:
|
Мәтіннің түрлерімен танысып, түрлерін ажырата алу
|
Тапсырмалар
|
1-тапсырма. Мәтіндер берілген бұл мәтіндердің бір-бірінен қандай айырмашылықтары бар?
5- модуль.Талантты және дарынды балаларды оқыту.
|
2-тапсырма. Мәтінмен жұмыс.
16-ж,І –топ :Суретке қарай отырып,қай суретпен әңгімелеу мәтінін құрастыруға болады? ІІ-топ:Қай суретпен сипаттау мәтінін құрастыруға болады?ІІІ- топ:Қай суретпен пайымдау мәтінін құрастыруға болады? Құрастырған мәтіндерін бір-бірлеріне айтады.
2-модуль.Сыни тұрғыдан ойлау модулі.
|
Сергіту сәті: Қарлығаш
|
3- тапсырма. «Менің сүйікті ауылым», «Мен демалысымды ауылда қалай өткіздім?», «Мен ауылымды неліктен жақсы көремін?» тақырыптарына қысқаша мәтін құрастыру
2-модуль.Сыни тұрғыдан ойлау модулі.
|
Оқу нәтижесі:
|
Сабақ аяғында оқушылар:
- Сипаттама бере біледі.
-Салыстыру, талдау, жинақтап қорыту, дәлелдер келтіру, шығармашылық ойлауын дамытады.
|
Түйінді сөздер:
|
Ақылды болу,еңбекқор болу,жігерлі болу
|
Сабақтың жүрісі:
|
Сабақтың этаптары:
|
Мұғалім мен оқушының іс-әрекеті
|
Модульдер мен уақыт
|
Ұйымдастыру
Сыныппен байланыс орнату
Өткен сабақты еске түсіру
Топқа бөлу
Сыныптың білім деңгейін анықтау
Жаңа сабақ тақырыбына байланысты сұрақтар:
|
1.Ұйымдастыру бөлімі.
Оқушылармен амандасу.
Оқушыларды түгендеу.
Амансың ба Алтын күн!
Амансың ба Көк аспан"
Амансың ба Достарым!
Сендерді көрсем қуанам!
Үй тапсырмасын сұрау: Өткен сабақта немен таныстық?
14-ж,Мәтін тақырыбына сай келмейтін бөлікті алып тастап,мәтінді қайта құрастыру?
-Сонымен мәтін дегеніміз не?
Оқушылар мәтін түрлері арқылы 4 топқа бөлінеді.
Сынып ережесін шығару.
-Мұғалімді тыңдау
-Бірін- бірі тыңдай білу,
-Уақытқа бағыну
-Қысқа-нұсқа сөйлеу
-Марапаттау
Мұғалім:
Сөйлем дегеніміз не?
Сөйлемнің неше түрі бар?
Мәтін дегеніміз не? Мысал
Оқушы:
-Оқушылар білетін ережелерін айтты.
- Сөйлемнің түрлерін атады.
-Мәтіннің ережесін айтып,мысалдар келтірді
Мұғалім:
-Оқушыларға сөйлем және мәтіндерді беру оны ажырату.-Мәтінмен сөйлемнің қандай айырмашылығы бар?
Оқушы: Өз ойларын,білетіндерін ортаға салды
|
2-минут.1-модуль. Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер.
4 минут. 1-модуль.Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер.Диалог
2-минут.1-модуль. Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер.Топқа бөлу
4 минут. 1-модуль.Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер.Диалог
Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету
|
Сабаққа кіріспе
Сабақ әрекетін
қызықтыру.
Сабақ мақсатын анықтау.
Оқулықпен
жұмыс
Түсіндірме /оқушылардың түсініктерін байқау мақсатында/
|
Тұсаукесер .
Сөзжұмбақ шешу: Мәтін
-Оқушыларға суреттер беріп мәтін құрастырту.
-Олай болса бүгінгі біздің өтетін тақырыбымыздың қандай тақырыпта болады деп ойлайсыздар?
Оқушы:-Мәтінге қатысты екенін айтады.
Үйрену мақсаты мен табыс критерийін анықтау
Мұғалім мен оқушылар бірге сабақ мақсаты мен критерийлерін құрады.
-Таза көркем жазу
-Жаттығуларды түсініп,қатесіз орындау
-Өз ойын жүйелі жеткізуі
-Топта белсенді жұмыс жасауы
-Сұрақтарға қысқа нұсқа жауап беруі
Ережелермен,жаттығу жұмыстарымен танысу
Мұғалім:
- Мәтін дегеніміз?
-Мәтіннің түрлерін ата?
- Сипаттау мәтініне мысал келтіру?
|
5-минут. АКТ модулі.
Интерактивті тақта
5-минут. 6-модуль Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу.
2 минут. 1- модуль. Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер. Диалог.
(топтық әңгіме)
10 минут. 1- модуль. Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер. Диалог.
(топтық әңгіме)
|
Сабақ мақсатының жүзеге асуы
Түсіну кезеңі
Талдау
Сергіту сәті
Қиындықтар мен түсінбеушіліктер
Формативті бағалау:
|
15-ж,Мәтіндер берілген бұл мәтіндердің бір-бірінен қандай айырмашылықтары бар?
Мәтінмен жұмыс.
16-ж,І –топ :Суретке қарай отырып,қай суретпен әңгімелеу мәтінін құрастыруға болады? ІІ-топ:Қай суретпен сипаттау мәтінін құрастыруға болады?ІІІ- топ:Қай суретпен пайымдау мәтінін құрастыруға болады? Құрастырған мәтіндерін бір-бірлеріне айтады.
17-ж, І топ:«Менің сүйікті ауылым», ІІ топ:«Мен демалысымды ауылда қалай өткіздім?»,ІІІ топ: «Мен ауылымды неліктен жақсы көремін?» І топ: «Өзің қалаған тақырып»тақырыптарына қысқаша мәтін құрастыру
Оқушылар мұғаліммен бірге сергиді.
Түзету жұмыстары , сұрақтар
Оқушы өзін -өзі, топты бағалайды, мұғалімнің жеке оқушыны бағалайды.
|
5-минут. 5- модуль.Талантты және дарынды балаларды оқыту.
5-минут. 2-модуль.Сыни тұрғыдан ойлау модулі.
2-минут. 6-модуль Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу.
1минут.3- модуль. Оқыту үшін бағалау модулі.
|
Рефлексия
|
Оқушылардың назарын сабақтың мақсатына және өздерінің жетістік деңгейін бағалауға аудару.Өз білімдерін смайликтер арқылы көрсету
|
2 –минут. Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер.Қалай оқытуды үйрету.
|
Келесі тапсырма
|
19- ж,ереже жаттау
|
1 –минут. Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер.Қалай оқытуды үйрету.
|
Достарыңызбен бөлісу: |