Осы сабақты меңгеруге қол жеткізетін оқыту мақсаттары
1.1.1.2 Таныс дыбыстар мен музыканы тыңдау барысында анықтау және сипаттау
1.1.3.1 Жоғарғы, орта, төменгі регистр, темп, динамика (f, p), қысқа, ұзақ дыбыстар, соль және ми ноталарының биіктігін естіп анықтау
1.3.1.1. Өз шығармашылық жұмысын көрсете білу
1.1.2.1. Әндерді музыкалық аспаптың сүйемелдеуімен орындау.
Сабақтың мақсаттары
Барлық оқушылар:
Өз репертуарын кеңейтуді жалғастырады.
Көңілді достар туралы жаңа әндерден музыкалық фразаларды есте сақтауға үйренеді.
Оқушылардың көпшілігі:
Музыка тыңдай отырып бақылау жүргізеді.
Өз ойын еркін жеткізуге дағдыланады.
Бір – бірінің іс – әрекетін бағалайды.
Кейбір оқушылар:
Дыбыстар мен символдарды байланыстырады.
Тиісті жағдайларда басқаларды қадағалайды
Топпен қосылып ән айтуға талпынады.
Тілдік мақсаттары
Оқушыларды тілді барынша нақты пайдалануға ынталандырыңыз.
Оқушылар:
Өз достары туралы әңгімелейді.
«Дос», «достық» деген сөздердің мағынасын өз сөзімен, қиялмен түсіндіруге талпынады.
Пән лексикасы мен терминологиясы:
Көңілді, мұңды музыка,ән шаттық сезім сыйлайды, дыбыс биіктігі, ән асықпай,созыңқы орындалады,әннің шумағы мен қайырмасы
... секілді сезіледі
... секілді естіледі
Диалог / жазу үшін қажетті сөз тіркестері:
Талқылауға арналған сұрақтар:
- Дыбысты қалай сипаттар едің?
- Қандай сезімде боласың ?
- Ән мазмұны не туралы?
- ... неліктен екендігін айта аласың ба?
- Достар туралы ән қалай орындалуы керек деп ойлайсың?
Алдынғы сабақтарда алған білім
Оқушылар алдыңғы бөлімдерде, сабақта және сабақтан тыс уақытта алған музыкалық білімдерін пайдаланады, пікір айтады.
Өз шығармашылығын көрсетеді.
Сабақтың барысы
Сабақ кезеңдері Сабақта жоспарланған іс – әрекетРесурстар
Сабақтың басталуы
0-5
(МК, Қ) Curwen қол белгілерін қолдана отырып сабақты соль және ми ноталары негізінде жазылған сәлемдесу әнімен бастаңыз Мысалы, «Сәлемет пе балалар!» сөзін әндетіп, қол белгілерімен көрсетіңіз (соль,соль, ми, ми, соль, соль, ми).Балалар да дәл сондай әуенмен «Сәлеметсізбе, апай!» - деп сәлемдеседі.
«Етікші ата» әнін сезімталдықпен, эмоциясын көрсете орындауларын сұраңыз.
Сабақтың ортасы
7-11
(Т,Ө) Оқушыларға дос, достық туралы бірнеше мақал айтып, мағынасын ашып беру.
«Дос болсаң берік бол, досыңа серік бол».
«Дос жылатып айтады, Дұшпан күлдіріп айтады».
Оқушылардан өз достары туралы ойларын ортаға салуды сұраңыз.
Мұғалім достар туралы әнді таңдай алады. Мысалы, «Достық» И.Нүсіпбаев немесе «Достарым - ай»Б.Бейсенова.
(МК) Ән үйрену: «Әнші балапан»М.Омаров.
Ән қайырмасының әуенін қол қимылымен көрсетіңіз.Оқулықтағы сурет бойынша балалардың тапсырманы дұрыс орындауына көмектесіңіз.Қол қимылымен көрсете отырып жоғары,төмен дыбыс биіктігінің айырмашылығын анықтайды.Дауыс жаттығуына «Әнші,биші,әнші балапан»фразасына жатсаңыз,ұтымды болады.Өйткені жаттығу жасау арқылы ән сөзін тез жаттап алады.Музыканың көңіл күйін эмоциялық түрде жеткізу үшін дауыс пен ұрмалы-шулы аспаптарды,музыкалық-пластикалық іс-әрекеттерді қолданыңыз .Қарапайым би элементтерін жасату арқылы баланың қызығушылығын ашыңыз.
Үштілдік:ән-песня-song-қазақша,орысша,ағылшынша айтып үйренуде оқушының оқуға деген ынтасын қалыптастырыңыз.
Әуенді- сергіту жаттығу: «Ән Б.Аманжолов.»
Бұл ән арқылы оқушы ұйқас туралы танымын ашады. Есте сақтау қабілеті дамыту үшін түрлі түсті суреттер пайдаланыңыз.