Сабақ №47 Сабақтың тақырыбы: Тамақтану гигиенасы. Асқазан-ішек аураларның алдын алу



бет1/6
Дата18.06.2017
өлшемі3,05 Mb.
#19296
түріСабақ
  1   2   3   4   5   6
Пәні биология

Сыныбы 8 «Ә»

Сабақ №47

Сабақтың тақырыбы: Тамақтану гигиенасы. Асқазан-ішек аураларның алдын алу.
Сабақтың мақсаты: Асқорыту мүшелерінің құлысы мен қызметі туралы білімдері негізінде

қалыпты асқорытудың гигиеналық жағдайлары мен тамақтану режімін

түсіндіру,тамақ ішу ережелерін қалыптастыру.
Сабақтың міндеттері: а)білімділігі-Тамақтану режимі және жеке бас гигиенасы

ережелері,асқорыту жолы қызметінің бұзылу себебі туралы білім

беру;асқорыту жүйесі мүшелерінің және ішекқұрт ауруларының

алдын алу



ә) тәрбиелігі-ішекте астың қорытылуына түрлі әсерлерді түсіндіру;

тамақ ішу ережесін сақтауда өзін -өзі бақылау дағдысын

қалыптастыру;тамақтың сапасын,сақталу мерзімін және санитарлық-

гигиеналық дағдысын қалыптастыру.Салауатты өмір сүруге тәрбиелеу.



б) дамытушылығы-тамақтану гигиенасы мен ережелерін физиологиялық

тұрғыдан негіздеу; оқушылардыңталдау;синтез,салыстыру,



қорытындылау,ойлау қабілеттерін дамыту

Сабақтың типі. жаңа білім беру

Сабақтың түрі. Аралас сабақ

Сабақтың әдісі: әңгіме-сұхбат, өзіндік жұмыс, түсіндіру.

Сабақтың көрнекілігі: «Асқорыту жүйесі»кестесі,интерактивті тақта.

Сабақтың жоспары І. Ұйымдастыру кезеңі

ІІ Үй тапсырмасын сұрау

ІІІ. Жаңа сабақты меңгерту

ІV. Жаңа сабақты бекіту

V. Сабақты қорытындылау

VІ. Білімдерін бағалау

VІІ.Тапсырма беру.

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі

  1. Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу.

  2. Оқушылардың назарын сабаққа аудару

ІІ Үй тапсырмасын сұрау

1.Жедел жауап

  1. Асқорыту мүшелерін атаңдар?

  2. Аш ішектің ұзындығы қанша?

  3. Аш ішектің сілімейлі қабығының құрылысының ерекшеліктері қандай?

  4. А,В витаминдерінің маңызы қандай?

  5. Органикалық заттардың ашішекте қорытылған астың сіңуі?


2.Венн диаграммасы


3.Сематикалық карта




Нәруыз

Көмірсу

Май

Аш ішекте

Тоқ ішекте

Лимфаның ақтүсті болуы







+







Аминқышқылдарына дейін ыдырайтын

+













Қоректі заттардың негізі сіңірлуі










+




Глюкоза түрінде сіңіріледі




+










Су мен тұздың сіңірілуі













+


2. “Мүшені тап”.

1 – жұтқыншақ, 2 – бауыр, 3 – ауыз қуысы, 4 – асқазан, 5 - өт, 6 – тоқ ішек,

7 – ұйқы безі, 8 – аш ішек, 9 - өңеш, 10 – тік ішек, 11 – ұлтабар, 12 - аппендикс



Каталог: uploads -> doc -> 0f9b
doc -> Сабақ тақырыбы: Шерхан Мұртаза «Ай мен Айша» романы Сабақ мақсаты: ҚР «Білім туралы»
doc -> Сабақтың тақырыбы Бала Мәншүк ( Мәриям Хакімжанова) Сілтеме
doc -> Ана тілі №2. Тақырыбы: Кел, балалар, оқылық Мақсаты
doc -> Сабақ жоспары «Сәулет және дизайн» кафедрасының арнаулы пән оқытушысы, ҚР «Еуразиялық Дизайнерлер Одағының» мүшесі: Досжанова Галия Есенгелдиевна Пәні: Сурет және сұңғат өнері
doc -> Сабақ Сабақтың тақырыбы : Кіріспе Сабақтың мақсаты : «Алаштану» курсының мектеп бағдарламасында алатын орны, Алаш қозғалысы мен Алашорда үкіметі тарихының тарихнамасы мен дерекнамасына қысқаша шолу
doc -> Тәрбие сағаттың тақырыбы: Желтоқсан жаңғырығы
doc -> Сабақтың тақырыбы : Әбунасыр Әл- фараби Сабақтың мақсаты
doc -> Сабақ жоспары Тақырыбы: Үкілі Ыбырай Мектеп:№21ом мерзімі
0f9b -> Сабақ Маңғыстау облысы Маңғыстау ауданы Жармыш орта білім беру мектебі Биология пәнінің мұғалімі
0f9b -> Сабақтың тақырыбы Концерт залында музыка тыңдау Сабақтың мақсаты


Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3   4   5   6




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет