Пән
|
Дүниетануды оқыту әдістемесі
|
Курс 3
|
Мамандық: Бастауышта оқыту педагогикасы мен әдістемесі
|
Сабақ
5 тақырып
|
Модуль
|
ДО, АКТ, СТО, ОүБ
|
Сабақтың тақырыбы
|
Дүниетануды оқытудың материалдық базасы. «Дүниетану» пәнін оқытуда сөздік, практикалық, көрнекілік әдістердің қолданылуы
|
Сабақтың мақсаттары
|
|
Табыс критерийлері
|
|
Түйінді идеялар
|
• Студенттер өздері, тиісті мүмкіндіктерін жасаған жағдайда, өздерінің оқуы үшін үлкен жауапкершілік алуға қабілетті.
Студенттер оқу үдерісін түйсіне бастайды, оқу тапсырмаларын орындағанда өз тәсілдерін қолдана біледі, сондай-ақ өздерін жеке тұлға ретінде көрсете алады. Өзін-өзі реттеу мен метатанымдық қабілеттерді дамыту студенттің алғыр болу ықтималдығының негізгі көрсеткіші болып табылатынын көрсетті.
|
Уақыт
|
Тапсырма
|
Тьютордың іс-әрекеттері
|
Студенттердің іс-әрекеттері
|
Ресурсы
|
Топқа бөлу кезеңі
|
«Себеттегі жемістер» әдісі
Мақсаты:
Шағын топтарға біріктіру
|
«Себеттегі жемістер» әдісі арқылы топтарға бөлу
|
«Себеттегі жемістер» әдісі арқылы топтарға бөлінеді
|
Жемістер
|
Ұйымдастыру кезеңі
2 минут
|
Слайд: «Табыс критерийі».
Мақсаты: студенттердің өзін-өзі бағалауы мен өзара бағалауын жүзеге асыру .
|
Тақырыпты айту, сабақ мақсатымен таныстыру, табыс критерийін жариялау
|
Табыс критерийімен танысады, пікірлеседі, сұрақ-жауаппен алмасады.
|
|
10 минут
|
Мақсаты: Студенттерге тақырыпты ашу
|
«Дүниетануды оқытудың материалдық базасы. «Дүниетану» пәнін оқытуда сөздік, практикалық, көрнекілік әдістердің қолданылуы» тақырыбында презентацияны пайдаланып теориялық мағұлматтар беру мақсатында тақырыпты түсіндіру
|
Студенттер зейін қойып тыңдап, қажеттілігіне қарай конспект жасайды, тақырып бойынша туындаған сұрақтар қояды, жауап береді.
|
Слайдтар
|
1 минут
|
Мақсаты: Түсінгендікті көрсету үшін бағдаршамның түстерін көрнекі құрал ретінде пайдалану
|
Студенттердің тақырып бойынша түсінгендерін анықтау 3 балдық жүйе бойынша бағалауды сұрайды:
қызыл - түсінбеймін
сары – мен түсінгендеймін
жасыл - барлығы түсінікті
|
Студенттерде қызыл, жасыл және сары түсті карточкалар бар, оны олар өз парталарына қояды немесе жоғары көтереді
|
карточкалар
|
Практикалық жұмыс №1
5 минут
|
«Ассоциограмма» әдісі.
Мақсаты: жаңа тақырып бойынша студенттердің білімін жинақтау, біріктіру
|
Сабаққа тақырыбын ашу мақсатында «Дүниетануды оқытудың материалдық базасы», «Дүниетану» пәнін оқытуда сөздік, көрнекілік әдістердің қолданылуы», «Дүниетану» пәнін оқытуда көрнекілік әдісінің қолданылуы» сөздеріне ассоциацияларын «Ассоциация» стратегиясымен анықтату, жұптарымен талқылату, интерактивті тақтада ортақ шешімдерін бейнелеу арқылы жоспарын анықтату
|
«Дүниетануды оқытудың материалдық базасы», «Дүниетану» пәнін оқытуда сөздік, көрнекілік әдістердің қолданылуы», «Дүниетану» пәнін оқытуда көрнекілік әдісінің қолданылуы» сөздеріне сай ойына келген пікірлерін ассоциация тармақтары ретінде бейнелеп, дәптерлерінде жазады. Оны жұбымен талқылайды. Жұптар бірігіп топтың ортақ шешімін қабылдайды. Топтың көшбасшысы интерактивті тақтада шешімдерін жазып талқылайды.
|
|
Практикалық жұмыс №2
5 минут
|
«3 минуттық тест» әдісі
Мақсаты:
Тесттің идеясын жылдам түсінгендерді анықтау және мадақтау.
|
Дүниетануды оқытудың материалдық базасы, «Дүниетану» пәнін оқытуда сөздік, практикалық, көрнекілік әдістердің қолданылуы туралы iSpring Quiz Maker бағдарламасында жасалынған тест тапсырмалары арқылы не білетінін тексеру.
|
iSpring Quiz Maker бағдарламасында жасалынған тест тапсырмаларына жауап береді
|
Тест тапсырмалары
|
2 минут
|
Сергіту сәті
|
Бейнематериалды көрсету
|
|
|
Практикалық жұмыс №3
15 минут
|
Жұптық, топтық тапсырма
Мақсаты:
Бірлесіп көрнекі құралдарды пайдалана отырып сабақ жоспарын немесе сабақ жоспарынан үзінді жасап көрсету
|
Дүниетануды оқытудың материалдық базасы, «Дүниетану» пәнін оқытуда сөздік, практикалық, көрнекілік әдістердің қолданылуы туралы сабақты зерттеуде студент қажеттілігін анықтау және бірлесіп жоспарлау маңызына көз жеткізеді. Жаңа тақырыпты меңгергендерін анықтайды.
|
Көрнекі құралдармен жұмыс.
Студенттер көрнекі құралдарды пайдалана отырып сабақ жоспарын немесе сабақ жоспарынан үзіндіні бірлесіп құрастырады. Әр түрлі қажеттіліктерді анықтауды үйренеді.
Сұрақтарға дербес ойланады, жұпта талқылайды, топта өзара пікірлеседі.
Постер жасайды, қорғайды, өзара бағалайды.
|
Ватман, маркерлер, стикерлер
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Практикалық жұмыс №4
6 минут
|
«Алты қалпақ» әдісі
Мақсаты:
|
|
«Ақ қалпақ» - тапсырма.
«Сары қалпақ» - тиімді жақтарын айту.
«Қара қалпақ» - кері, тиімсіз жақтарын айту.
«Қызыл қалпақ» - өз эмоцияларын білдіру.
«Жасыл қалпақ» - тапсырма бойынша өз идеяларын беру.
«Көк қалпақ» - топтардың жұмыстарын сараптау.
|
|
Рефлексия
3 минут
|
Рефлексия.
«Барлығы өз қолыңда» әдісі.
Мақсаты: келесі әрекетті жоспарлау
Қорытынды және кері байланыс
|
Рефлексия нәтижесінде жаңа білім құрастыру.
|
А4 қағазына өз қолыңды сызасыз, әр саусаққа төмендегідей етіп жазасыз:
Бас бармақ – мен әлі де үйренуім керек нәрсені;
Сұқ саусақ – мен үшін жаңалық, мен нені үйрендім;
Ортаңғы саусақ – мен үйрене алмай қалғаным;
Аты жоқ саусақ – осы жұмыс кезіндегі психологиялық ахуал;
Кішкентай саусақ – маған ұнағаны және менің тілегім.
Студенттер өз пікірлерін жазады.
|
Стикерлер
|
Өзіндік бағалау:
Студенттер күтілген нәтиже жетті ме?
Не сәтті болды?
Не сәтсіз болды? Неліктен?
Нені өзгертуге болады?
|
|