Сабақ §50 Пәннің атауы: Қазақстан тарихы



Дата14.04.2020
өлшемі28,5 Kb.
#62392
түріСабақ
Байланысты:
1-сабақ. Тегісбаева Б.С. Қазақстан тарихы 10-сынып.Ұлттық мемлекеттіліктің жаңғыртылуы
1-сабақ. Тегісбаева Б.С. Қазақстан тарихы 10-сынып.Ұлттық мемлекеттіліктің жаңғыртылуы, 1-сабақ. Тегісбаева Б.С. Қазақстан тарихы 10-сынып.Ұлттық мемлекеттіліктің жаңғыртылуы

Тегісбаева Б.С.162-мектеп-гимназия .Тарих пәні мұғалімі.


4 тоқсан

1-сабақ

§50

Пәннің атауы: Қазақстан тарихы

10- сынып

Сабақтың тақырыбы:

Ұлттық мемлекеттіліктің жаңғыртылуы.

Сабақтың мақсаты:

Сабақ барысында сендер Қоғамдық-саяси өмірдің ерекшеліктерін түсінесіңдер және өзіндік интерпретация жасайсыңдар, Кеңес үкіметі кезіндегі орын алған әлеуметтік-экономикалық проблемаларды талдап, қорытында жасай аласыңдар.

Сабақтың барысы:

Қысқаша конспект

КСРО құрамындағы барлық одақтас республикалар үшін 1980 жылдан кейін аса күрделі жағдай басталды. Мұндай жағдай елдің әлеуметтік, экономикалық нышандарының жоқтығынан туып еді. 1985 жылы наурыз айында КОКП Орталық комитетінің Бас хатшысы болып М.С.Горбачев сайланды. Қызметінің алғашқы күнінен бастап елдегі дағдарыс жағдайының себептерін ашу үшін батыл шаралар жүргізіп, күн төртібіне кадр мәселесін қойды. 1985 жылы сәуірде КОКП ОК-тың пленумында әлеуметтік, экономикалық дамуды жеделдету мәселесіне сәйкес экономикалық құрылымды қайта құру бағыты жарияланды. М.С.Горбачев саясатының ұрандары: жариялылық жеделдету, қайта құру. Бұл қайта құру бағыты 1986 жылғы КОКП-ның XXVII съезінде мақұлданды. Сонымен партия елде жаңару бағытына бастауға міндет алды. Қайта құру ешқандай бағдарламасыз, ғылыми айқындамасыз жүргізілді. Бұл бағыттың қияли болжамдары көп болды. Қайта құру бағыты алғышқы кезден бастап сәтсіздікке ұшырай бастады.
Желтоқсан оқиғасы

1986 жылғы желтоқсан оқиғасына орталықтың өктемдік әрекеттері мен демократиялық принциптері арасындағы қайшылықтар және шовинистік саясат т.б. қалыптасқан жағдайлар нарызылықтың негізгі себептері болды. 1986 жылы 16 желтоқсанда Қазақстан Компартиясы орталық Комитетінің V пленумы болды. Пленумда Г.П.Разумовский ұсынысымен Қазақстанды көп уақыт бойы басқарған Д.Қонаевты орнынан босатып, мемлекет басшылығына республика халқына бейтаныс Ульяновск облысы партия комитетінің бірінші хатшысы болған Г.В.Колбин тағайындалды. Ел басшылығының ауыстырылуына арналған бұл пленум 18 минутқа ғана созылды. Орталықтың бұл әрекеті барып тұрған саяси қателік және қазақ халқының мүддесін мүлде елемеушілік болды. 1986 жылы 17 желтоқсанда Алматыда жастар толқуы басталды. Кейін бұл толқу республиканың басқа қалаларына тарады. Шеру бейбіт және саяси сипатта болды. Жастар шеруі құқық бұзушылық, ұлтшылдық сипаттан аулақ болды. Наразылықтың басты қозғаушы күші студенттер, жастар болды. Бюрократиялық жүйеге үйренген республика басшылары жастар пікірін тыңдағылары келмей, олардың тез таралуын талап етті. Шеруді тарқату мақсатында республика басшылары Алматы Гарнизоны, басқа да әскери күштер көмегімен жастар жиналған Брежнев алаңын қоршады. Демонстрацияны тоқтату мақсатында КСРО-ның кейбір өңірлерінен ішкі әскер бөлімдері әкелінді. Осыншама ірі күштер сапер күрегі, үйретілген иттер, су шашатын машиналар, сойындар т.б. қарулар көмегімен демонстрацияны тоқтатты. Қоғамдық тәртіп сақшылары өрескел қатыгездікке барып, көп адамдардың қаза табуына жол берілді. Республика басшылары бұл жағдайға көз жұма қарады. Шеруге қатысқандарды тергеу ісі өте қатал, заңсыз жүргізілді. Тергеу камераларына, қаланың сыртына әкетілгендерінің саны 8,5 мың болды. Көптеген жастар оқу орындарынан, комсомолдан шығарылды. Желтоқсан оқиғасына қатысқандарының ішінен Қайрат Рысқұлбеков, Ербол Сыпатаев, Ляззат Асанова, Сәбира Мұхамеджанова сияқты жастар жақсыз өктем биліктің құрбандары болды. Біраз уақыттан кейін сол кезде айыпталған 99 адамның 46-ы ақталды, 83 адам 1,5 жылдан 15 жылға дейін бас бостандығынан айырылды, 52 адам партия қатарынан, 787 адам комсомол қатарынан шығырылды. 1138 адам комсомолдық сөғіс алды, жоғары оқу орындарының 12 ректоры қызметінен алынды, 271 студент оқудан шығаралды, ішкі істер министрлігінен 1200 адам, денсаулық сақтау және көлік министрлігінен 309 адам жұмыстан шығарылды. Желтоқсан құрбаны Қайрат Рысқұлбеков 1988 жылы мамырда қайтыс болды. 1996 жылы 9 желтоқсанда оған «Халық каһарманы» атағы берілді. 1987 жылғы КОКП ОК-ті Алматыдағы 1986 жылғы желтоқсан оқиғасын «Қазақ ұлтшылдығының көрінісі» деп бағалады.

Желтоқсан оқиғасы КСРО-ның ыдырауын тездетті. Кейіннен партия желтоқсан оқиғасында жіберілген қателерді мойындады. КСРО халық депутаттарының 1 съезінде ақын, қоғам қайраткері М.Шаханов желтоқсандағы орталықтың жүргізген іс-әрекетін қатты сынап, тұңғыш рет мінбеде сөз сөйледі. Бұл желтоқсан шындығын ашудағы алғашқы қадам болды.


Сабақ барысында орындалатын тапсырмалар:

«Қазақ жастарының наразылығы қандай оқиғаға қарсы бағытталды?» сұрағына «Бес саусақ әдісі» арқылы жауап беру.

Кестені толтыру.

Тарихи диктант.

Балалар! Төменде берілген тапсырмаларды орындаңдар.

1-тапсырма. «Қазақ жастарының наразылығы қандай оқиғаға қарсы бағытталды?» сұрағына «Бес саусақ әдісі» арқылы жауап беріңдер.

Не?


Қашан?

Қайда?


Неге?

Нәтижесінде...



2-тапсырма. Кенесары Қасымұлы бастаған ұлт-азаттық көтеріліс пен Желтоқсан оқиғасын салыстырыңдар. Айырмашылықтары мен ұқсастықтарын анықтаңдар


Кенесары көтерілісі

Ұқсастықтары

Желтоқсан оқиғасы







































3-тапсырма

Бос орындарға қажетті сөздерді жазыңдар.

1986 жылыҚазақстан компартиясы ОК-ның пленумындақызметінен босатылып, оның орнына сол кезде Грузия Компартиясы ОК-ның екінші хатшысы болып және Ульянов облысында жұмыс істеп үлгерген қазақтарға мүлдем беймәлім Г.Колбин келді.

17 желтоқсанда студент және жұмысшы қазақ жұмыстарының шағын тобыорталық алаңына жиналды. Ол жердеқұлатуға немесе орысқа қарсы ұрандар айтылған жоқ, қоғамдық тәртіп бұзылған жоқ. Жастар пленумның шешімімен келіспейтіндерін айтып, түсінік берулерін талап етті.

Керекті сөздер: желтоқсанда, қазанда, Н. Назарбаев, Д. Қонаев, мемлекетті, үкімет билігін, Алматының, Мәскеудің.




Сабақты қорытындылау


  1. Желтоқсан оқиғасының сипаты қандай болды?

  2. Желтоқсан құрбандарын атаңдар

  3. Желтоқсан оқиғасының тарихи маңызы қандай болды?

  4. Жазықсыз жандарды қорғаған қайраткерлерден кімдерді білесіңдер?

  5. Осы тақырыпта қанша қосымша әдебиеттер оқыдыңдар?

Үйге тапсырма.

Оқулықтан § 50.184-192беттердегі мәліметтерді оқыңдар.

Желтоқсан оқиғасы тақырыбына эссе жазу (100 сөз)




Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет