Сабақ 8 сынып. Сабақтың тақырыбы: «Токтың жұмысы мен қуаты. Джоуль Ленц заңы»



бет1/3
Дата18.02.2017
өлшемі0,57 Mb.
#10395
түріСабақ
  1   2   3
Физика пәнінен ашық сабақ

8 сынып.

Сабақтың тақырыбы:

«Токтың жұмысы мен қуаты. Джоуль – Ленц заңы».

Физика пәнінен мұғалімі: Саржанова М.Х.

Павлодар қаласы, 2012 оқу жылы



Пәні: Физика

Практикант: Саржанова М.Х

Күні:

Сыныбы: 8
Сабақтың тақырыбы: «Токтың жұмысы мен қуаты.Джоуль – Ленц заңы»

Сабақтың түрі: Жарыс, ойын сабағы

Сабақтың типі: Ашық сабақ

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Оқушылардың тарау бойынша алған білімдерін жүйелеу, пысықтау, тексеру және бекіту.

Дамытушылық: Оқушылардың іскерліктерін қалыптастыру, белсенділігін, ойлау қабілеттерін арттыру, теориялық алған білімдерін практикамен байланыстыра білуге үйретуде эксперименттік есептер шығаруға көңіл бөлу, топ болып жұмыс атқаруға, ойларын тұжырымдап, жинақ ойлауға дағдыландыру.

Тәрбиелік: Оқушыларды ұқыптылыққа, алғырлыққа, жинақы болуға тәрбиелеу.

Сабақтың көрнекілігі: Мультимедия, электрондық оқулық, слайдтар.

Сабақта пайдаланылатын құралдар:
Сабақтың барысы:

Сабақты ұйымдастыру:

- Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу.

- Құрметті оқушылар, бүгінгі «Жылу құбылыстар» тарауын қайталау сабағы «Ғарышқа» деген атпен сайыс түрінде өтеді. Бұл сайыста жылу құбылыстарына байланысты барлық білімдеріңізді ортаға салып көрсетуге тиіссіздер.

Сынып оқушыларын екі топқа бөліп, әр топқа атқойылады.

І топ – Цельсий

ІІ топ – Кельвин

Тақтаға екі топтың ұпайы жазылатын арнайы кесте ілінеді. Әрбір тиянақты дұрыс жауапқа 3 ұпай, тиянақсыз, бірақ дұрыс жауапқа 2 ұпай, ал әрбір жауапқа берілген толықтыруға – 1 ұпай. Жарыс соңында қай топ көп ұпай жинаса, сол жеңген болып саналады.

Ашық сабақ 7 бөлімнен тұрады. Жарыс барысында оқушылар жылу құбылыстарына байланысты сұрақтарға жауап беріп, есеп шығарып, тәжірибе жасайды.



І. «Кім шапшаң?»

Топ мүшелеріне кубик жақтарына жазылған физикалық шамалардың таңбалары бойынша формулалар жазу тапсырылады. 1 минутта кім көп жазса сол ұтады.



ІІ. «Кім көп біледі?»

Әр топ мүшелеріне төмендегідей сұрақтар қойылады. Сұраққа бірден жауап беру керек.




І топ: Цельсий

ІІ топ: Кельвин

  1. Қандай қозғалысты жылулық қозғалыс деп атайды?

  2. Температура нені сипттайды?

  3. Дененің ішкі энергиясын өзгерту тәсілдерін ата

  4. Жылу өткізгіштік деп қандай құбылысты айтамыз?

  5. Конвекция дегеніміз не?

  1. Броундық қозғалыстың себебі неде?

  2. Диффузия құбылысының мәні?

  3. Жүйенің ішкі энергиясы деп қандай энергияны айтады?

  4. Жылу берілудің түрлерін ата.

  5. Сәуле шығару дегеніміз не?



ІІІ. «Самғау»

Екі топтан бір-бір оқушы кезекпен тәжірибе жасап көрсетіп, тәжірибеге байланысты сұрақ қояды. Қарсы топ мүшелері жауап береді.

1. Тәжірибе: Температуралары әр түрлі, бірдей мөлшнрде суы бар екі ыдысқа бояу түйіршіктері салынады.

Сұрақ: Қай ыдыстағы судың салқын екендігін қол тигізбей-ақ анықтауға болады?

2. Тәжірибе: Екі ұшы картоппен теңестірілген сымның бір басын қыздырғанда не болады? Себебі неде?
IV. «Шарықтау»

Электрондық оқулықтағы тәжірибені көріп отырып физикалық құбылыстың мағынасын түсіндіру.



І топ. 1. Материалдың жылу өткізгіштігін салыстыру.

2. Қағаз картонды кастрөлде су қайнатуға бола ма?



ІІ топ. 1. Жұмыстың ішкі энергияға айналуы.

2. Қалайының балқуы.


V. Физикалық есеп.

Әр топқа денеге берілген жылу мөлшерін анықтауға арналған есеп беріледі. Топ мүшелері есепті шығарып болған соғң қарсы топқа тексеруге береді. Олар есептің дұрыс немесе қате шыққанын анықтап, бағалайды.



І топ: 250 гсуды 50С-қа дейін қыздыру үшін қанша жылу мөлшері кетеді?

Берілгені.



ХБЖ



Формула



Шешуі:



Жауабы: 5250 Дж




ІІ топ: 0,2 кг жезден жасалған бөлшектің температурасы 3650С. Ол 150С-қа дейін суытылғанда қоршаған ортаға қанша жылу мөлшерін береді?

Берілгені:



Формула



Шешуі:


Жауабы: 28000Дж






Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет