3.1.4.1 тыңдаған мәтіннің тақырыбын, жағымды және жағымсыз кейіпкерлерді, оқиғалар ретін анықтау.
3.3.2.1 жиі қолданылатын сөздер мен фразалардан құрастырылған шағын мәтіннің түйінді тұсын түсіну
Сабақ мақсаты:
Қарапайым сөйлеу үлгілерін қолдану арқылы судың тіршілік көзі екендігін түсіндіру. Лексикалық тақырып аясында сан есімді
Бағалау
критерийлері:
Оқушының төменгі жетістігі (ОТЖ): қазақша судың тіршілік көзі екендігін түсінеді, достарымен сөйлеседі.
Оқушының орташа жетістігі (ООЖ): тақырыпқа қатысты жаңа сөздерді Сөйлесім барысында тиімді қолдана алады, суды үнемдеу керектігін түсіндіреді.
Оқушының жоғарғы жетістігі(ОЖЖ): тақырып аясында өзінің сыныптастарымен сұхбат құрады, мәтін құрайды
Құндылықтарды игерту:
• Тіл мен мәдениет;
• Көпшілдік;
• Өзіне және айналадағы адамдарға құрмет;
• Қарым-қатынас мәдениеті;
• Жауапты азаматтық позиция;
Аталған құндылықтар сабақ тақырыбы арқылы оқушылардың жеке және жұптаса отырып жұмыс жасаулары, сын тұрғысынан ойлай білу, ақпаратты өңдей білу,өзіндік көзқарасын дәлелдей алу дағдылары негізінде жүзеге асады.
Пәнаралық байланыс:
Жаратылыстану, биология
АКТ-ны қолдану дағдылары:
Интерактивті тақта
Тілдік мақсаттар:
Оқушылар:
Пән лексикасы және терминология:тіршілік, ауыз су, тұщы су, су жетіспеушілігі, ағза, тұрмыстағы су
Осыған дейін меңгерілген білім
Жоспар
Жоспарланатын уақыт
Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер
Дереккөздер
Сабақтың басы
5 минут
Сабақ ортасы
Қызығушылықты ояту «Суреттер сөйлейді»
Оқушылар суреттер бойынша өз ойларын ортаға салады.(Таныстырылымда берілген суреттерді сөйлетеді)
Мұғалім оқушыларды оқу мақсатымен, сабақ мақсатымен таныстырады. Негізгі бөлім. Жазылым.
Блум жапырақшаларында берілген сұрақтарға жауап беріңіздер.
Сөздікпен жұмыс. А) Мұғалім интерактивті тақтадан тақырыпқа қатысты жаңа сөздермен таныстырады, аудар- масын айтады. Оларды оқиды, оқушыларға қайталатады.
Көмектесші – помоги
Шөлдеді – хочет пить(жажда)
Суару – поливать
Бақша – сад
Өсірді – вырастил
Мәтіналды жұмыс. Оқулық бойынша 68 бет 3 тапсырма. Суреттерді пайдаланып сұрақтарға жауап бер.
Адам не өсірді?
А) Айтылым. Дұрыс оқуға, жаңа ақпаратты қабылдауға машықтандыру үшін оқулық бойынша 67 бет 2-тапсырманы орындатады. Мәтінді рөлге бөліп оқыңдар.
Адам бақша өсірді. Бақша шөлдеді.
Адам суға:
- Су, сен әдемісің, тазасың, көңілдісің. Маған көмектесші, - деді.
Су:
- Жарайды, - деді.
Су Адамға көмектесті. Су бақшаны суарды.
Адам суға:
-Рақмет саған, Су! - деді.
Ә) Жазылым. Дұрыс, сауатты жазуға машықтандыру үшін оқулық бойынша 68 бет 4-тапсырманы орындатады. Суреттердің орнына қажетті сөздерді қойып жаз.
Тілдік бағдар. Сан есімді меңгертеді.Сөзжұмбақ арқылы қандай сөз табын өтетінің анықтайды. Суреттердің аудармасын табу арқылы, жасырынған сөздің бір бір әрпін анықтайды.
4. Мәтінмен жұмыс. А) Тыңдалым. Оқылым. Мәнерлеп, дұрыс оқуға, жаңа ақпаратты қабылдауға машықтандыру үшін 3-тапсырманы орындатады.
Ә) Жазылым. Дұрыс, сауатты жазуға машықтандыру үшін 4,5-тапсырманы орындатады.
Б) Айтылым. Дұрыс айтуға, жаңа ақпаратты қабылдауға машықтандыру үшін 5- тапсырманы орындатады.
5. Мәтінсоңы жұмыс. А) Жазылым. Дұрыс, сауатты жазуға машықтандыру үшін 7-тапсырманы орындатады.