Сабақ: Атом құрамы мен құрылысы. Изотоптар Мектеп: «№10 жалпы білім беру орта мектебі» кмм-сі



Дата11.12.2021
өлшемі299,97 Kb.
#99135
түріСабақ
Байланысты:
@Атом және атом


Сабақ жоспары

САБАҚ: 7.2А Атомдар. Молекулалар. Заттар

Сабақ: Атом құрамы мен құрылысы. Изотоптар

Мектеп: «№10 жалпы білім беру орта мектебі» КММ-сі




КҮНІ: 21.11.2017ж

Мұғалім: Қожабаева Қ.Н




СЫНЫП: 7

Қатыспағандар саны: қатысқандар саны:







Сабақ түрі

Жаңа тақырыпты меңгеру




Осы сабақ мүмкін ететін оқыту мақсаты

7.1.2.5 атом құрылысын сипаттау

7.1.2.6 изотоп ұғымын білу






Сабақ мақсаты

  • Атом құрылысы мен құрамын білу

  • Элементар бөлшектердің массасы мен зарядын білу

  • Изотоп ұғымын түсіну

  • Изотоптардың элементар бөлшектерін анықтау




Бағалау критерийі

Дағды

Оқушы жетеді, егер....

Білу және түсіну

Атом құрылысын дұрыс анықтап, элементар бөлшектердің салыстырмалы массасы мен зарядын кестеге дұрыс толтырса

Изотоптардың айырмашылығын дұрыс анықтап, изотопқа өз бетінше дұрыс анықтама құрастыра алса





Тілдік мақсат

Оқушылар орындай алады:

  • атом химиялық қасиетін сақтайтын заттың ең кіші бөлшегі болып табылатынын ауызша түсіндіру



Пәнге қатысты лексика және

терминология

атом, молекула, элемент, протон, нейтрон, электрон, нуклон



Диалогқа/жазылымға қажетті

тіркестер

  • Атомнан кіші кез келген бөлшек ..., ... немесе ... бола алады

  • Екі немесе одан көп атомдар ... түзу үшін ө қосыла алады

  • протон және нейтрон массалары ... тең , ал электрон массасы .....

..... тұратын, атом ортасында ... болады, … болады



Құндылықтарды дарыту

Осы сабақта балалардың бойына өмір бойы оқу құндылығын дарыту

Жұппен жұмыс жасауда ынтымақтастық қарым –қатынас орнату





Пәнаралық байланыстар

Физика, математика



АКТ қолдану дағдылары

Интерактивті тақта арқылы берілген мағлұматты қоладана білу



Алдыңғы білім

Заттар және физикалық денелер (Жаратылыстану, 5-сынып)

Химия пәні . Элементтер, қосылыстар және қоспалар (7. 1 A бөлім)





Жоспар



Жоспар ланған мерзімдер

Жоспарланған іс-әрекеттер

Ресурстар

Басталуы

0-8 минут

Ортасы

8-11 минут

11-12 минут

12-18 минут

18-20 минут

20-25 минут

25-32 минут

Сабақтың соңы

32-35 минут

35-40 минут



Оқушылармен амандасу. Өткен сабақтағы алған білімдерін қайталап, бекіту масатында «Атомдар мен молекулалар» ойыны ойнатылады.

Оқушылар сынып ішінде еркін қозғалыста болады. Мұғалім атом дегенде жеке – жеке, 2 атомнан, 3 атомнан молекула құрылсын дегенде бір – бірімен тез топтаса қалулары қажет. Содан соң химиялық элементтерді қайталату мақсатында оқушыларды шеңберге тұрғызу немесе отырғызу. Оқушыларға мұғалім карточкалар таратады. Карточкада химиялық элементтің таңбасы беріледі.

«Мен кіммін?» ойыны ойнатылады. Сағат тілі бойынша оқушылар өзіндегі карточканы көрсетіп, «Мен кіммін?» деген сұрақ қою қажет, сол кезде көршісі ол элементтің атауын айтады, осылайша жалғаса береді. Мұғалім сырттарынан бақылап, бағалап жүреді.

Оқушылармен өткен сабақты қайталап алған соң, жаңа тақырып пен оқу мақсатын анықтау үшін оқушыларға интерактивті тақта арқылы төмендегі сурет көрсетіліп, жұптық жұмыс беріледі.

Тапсырма: жұбыңызбен талқылай отырып, бос орындарды толтырыңыз.

Оқушыларға 3 минут уақыт беріледі, содан соң барлық болжамдары тыңдалады.

Бұдан соң оқушылар бүгінгі күннің жадысы мен жаңа тақырыпты дәптерлеріне жазып, оқу мақсаттарымен таныс болады.

Оқушыларға жеке жұмыс беріледі. Жеке жұмыс парағымен алдымен таныс болады. Содан соң бейнематериал көрсетіледі, көрген материалды қолдана отырып, жұмыс парағын толтырады.

А) Схеманы толықтырыңыз.



Атом құрылысы

В) Протон, электрон, нейтронның салыстырмалы массасы және зарядын кестеге толтырыңыз



Элементар бөлшектер

Заряды

Массасы

p

+1

1

n

0

1

e

-1

1/1836

Оқушылардың жауаптарын бағалау үшін мұғалім оқушыларға көршілес оқушымен жұмыс парақтарын алмастыруларын тапсырады. Мұғалім дұрыс жауапты интерактивті тақта арқылы шығарады, сәйкесінше оқушылар бірін-бірі бағалайды.

Оқушылар осылайша өз беттерінше атом құрылысы мен құрамымен таныс болады. Ендігі кезекте оқушыларға мұғалім элементтердің периодтық жүйесін пайдаланып протондар, электрондар, нейтрондарды және нуклонды анықтау жолын түсіндіреді.

Содан кейін оқушыларға бос кестеге зарядтары және массасы жайындағы мәліметтерді толтыру тапсырмасы жұптық жұмыс ретінде беріледі.

Оқушылар «Сыныптан шығу билетін» жазады, онда екі сенімсіз болған екі ұғымды және тақырып бойынша бір сұрақ жазады.


Үйге тапсырма:

О қушының білімін кеңейтуге үйде бір химиялық элементтің атом құрамын моделдеу сұралады (алғашқы 20 элементтен).


Химиялық элементтер таңбалары жазылған карточкалар

http://www.youtube.com/watch?v=lP57gEWcisY

немесе


http://www.youtube.com/watch?v=qK8irNKO9jc
Қалыптастырушы бағалау

Жұмыс парағы

Жұмыс парағы

Карточкалар немесе стикерлер



2 сабақ

Сабақтың басы

0-7 мнут

7-20 минут

20-27 минут

27-32 минут

32-35 минут

35-40 минут



Тақтаға «Изотоп» деп жазып, оқушылардан бұл сөз туралы нені білетіндерін стикерге жазып, айналасына жабыстырулары сұралады.
Оқушылардың барлық болжамдары тыңдалады. Бүгінгі күннің екінші тақырыбын дәптерлеріне жазып алады.
Оқушылардың изотоптар туралы өз бетінше анықтама құрастырулары үшін келесі тапсырма беріледі.

Тапсырма: (і) көміртегі изотоптарының элементар бөлшектері анықтаңыз



Көміртегі изотоптары

p

n

e

12С










13С










14С









(іі) Олардан қандай айырмашылық байқадыңыздар


(ііі) Өз беттеріңізше изотоптың анықтамасын құрастырып жазыңыз
Оқушылардың жауаптары тыңдалып, сыныпта талқыланады.
Оқушылардың жауабын толықтыру үшін мұғалім презентация арқылы қысқаша мағлұмат беріп, ережені дәптерлеріне жазғызады.
Оқушыларға изотоптар туралы алған білімдерін пысықтау мақсатында жұптық жұмыс беріледі.

126С , 136С, 146 С көміртегі изотоптарының атом құрамын моделдеңіздер
Ж ұптар интерактивті тақтада шыққан дұрыс жауап бойынша өз – өздерін бағалайды.

Рефлексия: (дәптерлеріне жазбаша жазады)

1. Изотоп дегеніміз не?

2. Төменде берілген қай элементтің изотоптары екенін анықтап, әр қайсысын символмен көрсетіп, жазыңыз




Стикер

Қалыптастырушы бағалау


Жұмыс парағы

Қосымша ақпарат



Қысқаша бағалау

Қандай екі зат барынша жақсы болды (сабақ беру мен игеруді қарастыру)?

1:

2:

Қандай екі зат сабақты жақсартты (сабақ беру мен игеруді қарастыру)?

1:

2:

Менің келесі сабағым өтетін сынып пен жеке тұлғаларға қатысты осы сабақта мен не игердім?




Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет