Ашық сабақ Қазақ тілі Күні: 23. 11. 2015
Тақырыбы: Қыстырма сөздер
Мақсаты: Қыстырма сөздердің сөйлем ішіндегі атқаратын рөлін, жалпы ойға қосатын әртүрлі мағыналық реңтерін байқату, сөйлем ішінен қыстырма сөздерді таба білуге, қыстырма сөздердің тыныс белгілерін дұрыс қоя білуге үйрету. Қыстырма сөздерді орынды қолдана білуге дағдыландыру. Дұрыс, мәдениетті сөйлеуге тәрбиелеу
Міндеттері: Жаттығу жұмыстарын орындата отырып, қыстырма сөздің сөйлемдегі ойға қосатын мағыналық реңктерін ажырата білуге үйрету ;
оқушылардың сөйлеу мәдениетін арттыру, ой қорыту, пікір айту дағдыларын жетілдіру.
Күтілетін нәтиже: Жаттығу жұмыстарын орындата отырып, қыстырма сөздің сөйлемдегі ойға қосатын мағыналық реңктерін ажырата білуге үйрету
оқушылардың сөйлеу мәдениетін арттыру, ой қорыту, пікір айту дағдыларын жетілдіру.
Түйінді түсініктер: мағынаны үстемелеу, қолдау, жорамал, пікір, сенім, сөйлем мүшесі бола алмайды.
САБАҚТЫҢ ӨТУ БАРЫСЫ
Сабақ кезеңдері, модуль
Мұғалімнің іс - әрекеті
Оқушының іс - әрекеті
Тапсырмалар мазмұны
Бағалау
Ресурстар
Ұйымдастыру
Мұғалімнің іс - әрекеті: Оқушылармен амандасу, түгелдеу, сабаққа қатысуын қадағалау.
Бүгінгі сабақтың мақсат, міндеттерін қою.
Оқушыларды топқа бөлу.
Оқушының іс - әрекеті: Сабаққа даярланады, жинақталады, жаңа сабаққа ден қояды.
Топқа бөлінеді, топ ережелерін бекітеді.
Стикерлер үлестіріледі. Әркім өз таңдаған сөздер туралы түсінік бере отырып, топқа бөлінеді.
Үй жұмысын тексеру
Қайталау сұрақтары“Ой жүгірту”
1.Сөйлем мүшелері деген не?
2.Сөйлем мүшелері нешеге бөлінеді? (түрлерін ата)
3.Тұрлаулы сөйлем мүшелерін ата
4.Тұрлаусыз сөйлем мүшелерін ата
5.Шартты белгілерін айт
6.Мысал келтіріп сөйлем мүшелеріне қарай талда
ІІ топ сұрақтары:
Сөйлем деген не?
Жай сөйлем деген не?
Мысал келтір
Құрмалас сөйлем деген не?
Мысал келтір
Тыныс белгісі туралы
ІІІ топқа:
Бірыңғай сөйлем мүшелері деген не?
Мысал келтір тыныс белгілері,негізгі ерекшеліктері туралы айт
Балалар,біз қаратпа сөздің не екеін білеміз бе?
Оқшау сөздер туралы айту
Жаңа сабақ
Мағынаны тану
Постер қорғау
І топ
Қыстырма сөздер ережесі мысалымен
ІІ топ
Қыстырма сөздер мағынасына қарай мысалдармен
Үш шапалақ бағалау
Үш жаттығуды үш топқа беру.
Өзара талдау
Қорытынды шығару ережені мысалымен дәлелдеу.
Сабақты бекіту
бес тармақ стратегиясы
Синквейн француздың «бес» деген сөзінен шыққан, яғни бес жолды өлең жазу әдісі.
- Бірінші жолда - тақырып бір сөзбен беріледі (зат есім)
- Екінші жолда - тақырып екі сөзбен сипаттау (сын есім)
- Үшінші жолда - тақырыпқа қатысты қимыл атауынан үш сөз жазу. (етістік)
- Төртінші жолда - 4 сөзден тұратын бір сөйлем.
- Бесінші жолда - тақырып мәнін ашатын бір синоним сөз.
Жұппен жұмыс
Сабақты қорытындылау.
Бағалау.
Достарыңызбен бөлісу: |