Сабақтың тақырыбы: Беларусь Республикасы
Сабақтың мақсаты: Оқушыларға географиялық орны,аумағының қалыптасу тарихынан, табиғат ресурстары, халқы шаруашылығы өнеркәсіп ауыл шаруашылығы сыртқы экономикалық байланыстары туралы білімді қалыптастыру.
1.Қазіргі кездегі Беларусь Республикасына экономикалық даму жолдарын көрсету.
2.Шаруашылық салааралық кешендер туралы ұғым қалыптасу, ғылыми техникалық прогресс кезіндегі шаруашылықтың даму қажеттігін көрсету.
3.Ақпарат құралдарымен жұмыс істеу біліктерін қалыптастыру.
Сабақтың көрнекілігі: Беларусь Республикасының саяси экономикалық картасы, статистикалық газет материалдары, кестелер, схема-таблицалар, кескін карталар.
Сабақтың әдіс-тәсілдері: түсіндіру, талдау, сұрақ-жауап, іздендіру, мәліметтермен жұмыс.
Сабақтың түрі: Білімдерін бекіту сабағы.
Сабақтың жоспары: 1.Ұйымдастыру кезеңі.
2.Үй жұмысын тексеру.
3.Жалпы білімдерін тексеру.
4.Сабақтың мақсатымен таныстыру.
5.Жаңа сабақты оқып үйрету.
6.Жаңа сабақ бойынша білімдерін қорытындылау.
7.Сабақты бекіту, бағалау.
8.Үй тапсырмасын беру.
Сабақ барысы:
Ұйымдастыру кезеңі (2 мин)
Үй жұмысын тексеру(сұрақ-жауап)(10 мин)
Эканомикалық географиялық жағдайы қандай ?
Мемлекеттің қалыптасу тарихы?
Ресей жерінде кең таралған табиғат ресурстарының аса маңызды түрлерін анықтау?
Халқының ұлттық құрамы ?
Ресейдегі миллионер қалаларды ата?
Отын – энергетика кешені туралы жалпы сипаттама ?
Металлургия және машина жасау өнеркәсібіне жалпы сипаттама?
Өсімдік шаруашылығына жалпы сипаттама?
Мал шаруашылығына жалпы сипаттама?
Ресей мен Қазақстанның байланысы қандай ?
III.Жалпы білімдерін тексеру (5 мин )
1.Ресейдің әкімшілік – аумақтың құрылымы?
А)Унитарлы республика
В)федерациясы
С)Конфедерация
Д)Достастық
Е)Монархия
2.Ресейдің ең суы мол өзені?
А)Лена В)Амур С)Обь Д)Енисей Е)Печора
3. 2004 жылғы мәлімет бойынша Ресей халқының саны?
А)187млн В)143, 6 млн С)178 млн Д)153 млн Е)125 млн
4.Ресейде өсірілетін негізгі дәнді дақыл?
А) жаздық бидай В) күздік бидай С) арпа Д) қарақұмық Е) күріш
5.Ресейде өндірілетін газдың 90% беретін ?
А) Орта Сібір В) Шығыс Сібір С) Қиыр Шығыс Д) Батыс Сібір
Е) Еуропа жазығы
IV.Жаңа сабақтың мақсатымен таныстыру:
Дәптерге сабақ тақырыбы жазылады
V. Жаңа сабақты оқып үйрету.
Жерінің ауданы – 207.6 мың км2
Халқы – 9,8млн адам 2004 жыл
Астанасы – Минск
Мемлекеттің құрылымы – Республика
Мемлекеттің басшысы – Президент
Заң шығарушы органы – Парламент
Мемлекеттік тілі – Белорусь тілі
Ұлттық валютасы – Белорусь рублі
Географиялық орны:Белорусь Республикасының Солтүстік батысында Литва және Латвия мемлекеттерімен, шығысында Ресеймен, оңтүстігіне Украинамен, батысында Польшамен шектеседі.
Аумағының қалыптасу тарихынан:1919 жылы 1 қаңтарда Белорусия Кеңестің Республикасы құрылғаны жарияланды,оның құрамына елдің батыс бөлігінде Грудно және Брес облыстары, тек 1939 жылы ғана қосылды. 1991 жылы 25 тамызда Егеменді туралы декларация қабылданып, Белорусь тәуелсіз жеке мемлекетке айналды.
ТАБИҒАТ РЕСУРСТАРЫ
Калий тұзы Ас тұзы
42млрд тонна Мозырь Давыдов
КЛИМАТ
Жауын шашын Қаңтар -50С, -80С
500-700мм Шілде +150С
Белорусь аумағы арқылы Днепр мен оның салалары
ПРИПЯТЬ
БЕРЕЗИНА
ДНЕПР
НЕМАН
БАТЫС ДВИНА
БАТЫС БУГ
Минск
Гомель
Могилев
Ірі қалалар Витебск
Гродно
Брест
ҰЛТТЫҚ ҚҰРАМЫ
БЕЛОРУСЬТАР
|
ОРЫСТАР
|
ПОЛЯКТАР
|
УКРАИНДАР
|
78%
|
13%
|
4%
|
3%
|
VIII.тақырыпты бекіту.
Кескін картаға түсіру
IX.Қорытынды жасау
X.Оқушыларды бағалау
XI.Үй тапсырмасын беру.
Алматы облысы Талғар ауданы Бесағаш ауылы « Мектеп жасына дейінгі шағын орталығы бар №28 жалпы білім беретін орта мектебі»
АШЫҚ САБАҚ
Тақырыбы:
«Белоруссь Республикасы»
Достарыңызбен бөлісу: |