Сабақ: биология Мектеп: Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Сынып: 9б



Дата05.02.2022
өлшемі30,42 Kb.
#130803
түріСабақ
Байланысты:
Адам генетикасы
Тест Шингисбек Нұрымжан Итк-201, Тест Шингисбек Нұрымжан Итк-201, Тест Шингисбек Нұрымжан Итк-201, Тест Шингисбек Нұрымжан Итк-201, Тест Шингисбек Нұрымжан Итк-201, Тест Шингисбек Нұрымжан Итк-201, Тест Шингисбек Нұрымжан Итк-201, Тест Шингисбек Нұрымжан Итк-201, Тест Шингисбек Нұрымжан Итк-201, Тест Шингисбек Нұрымжан Итк-201, Тест Шингисбек Нұрымжан Итк-201, Тест Шингисбек Нұрымжан Итк-201, Тест Шингисбек Нұрымжан Итк-201, Тест Шингисбек Нұрымжан Итк-201, Тест Шингисбек Нұрымжан Итк-201

Оқу ісі жөніндегі орынбасары:

Сабақ:биология

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Адам генетикасы. Адамның тұқымқуалау белгілерін зерттеу әдістері.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

9.2.4.9 -адам генетикасын зерттеудің негізгі әдістерін сипаттау



Сабақтың мақсаты

Оқушылардың барлығы: Адам генетикасының зерттеу әдістерін біледі
Оқушылардың басым бөлігі: Генеалогиялық,егіздік, цитогенетикалық, биохимиялық әдістерді салыстыра отырып түсінеді
Оқушылардың кейбіреуі: Денсаулық генетикалық негіздерін түсініп оларды сипаттай алады және гендік, хромосомалық ауруларды біледі

Бағалау критерийі

Адамның генетикалық зертеу әдістерін біледі, түсінеді және талдай алады

Тілдік мақсат

Негізгі сөздер мен тіркестер:
Антропогенетика, пробанд, сибстер, генеологиялық,егіздік, цитогенетикалық, биохимиялық,модельдеу, евгеника,мутация, мутагендер, мутанттар,
Сыныптағы диалог\жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:
Генеалогиялық шежіре әдісі
Егіздік әдіс
Цитогенетикалық әдіс
Биохимиялық әдіс
Модельдеу әдісі
Гендік дактилоскопиялық әдіс
Адам нәсілдерін талдаудағы генетикалық мәліметтер
Евгеника
Тұқым қуалаушылық және қоршаған орта факторлары
Тұқым қуалайтын аурулар
Тұқым қуалайтын аурулардың алдын алу және емдеу
Қан топтары және резус фактор
Медициналық-генетикалық консультациялар

Ресурстар

Оқулық, суреттер, кері байланыс, стикер.

Әдіс-тәсілдер

Сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру. Рефлексия.

Пәнаралық байланыс

Генетика (тұқымқуалаушылық, өзгергіштік, генетикалық есептер)
Селекция (жаңа белгілердің пайда болуы)

Алдыңғы оқу

Тұқым қуалайтын өзгергіштік

Сабақтың жоспары

Жоспарланған уақыт

Сабақ барысы :

Реурстар

Сабақтың басы



Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылармен сәлемдесу.
Психологиялық ахуал.
Ынтымақтастық атмосферасын тудыру:

Үй жұмысын тексеру


Адам қан топтарының тұқымқуалау заңдылықтары




Сабақтың ортасы

Сабақтың соңы





Жаңа сабақты түсіндіру.
Адам генетикасы. Адамның тұқымқуалау белгілерін зерттеу әдістері.


Тапсырма :
Сәйкестендіру кестесі

Әдісі

Ерекшелігі

Не айқындайды?

Генеоло
гиялық

Бірұрықты егіздердің белгілерінің көрініс беруіне негізделген

Резус-шиеленіс кезіндеқан беруші және қан
алушы ағзаның немесе ұрықтың иммунды
реакциясының қарқындылығы

Егіздік

Хромосомаларды бояу және микроскоппен айқындау

Келесі ұрпақтардағы генетикалық аурулар
санын болжауға мүмкіндік жасайды

Цитогене
тикалық

Ағза ферменттерінің жұмысын биохимиялық талдау

Белгінің тұқым қуалау типін анықтайды

Иммуноло
гиялық

Шыққан тегінің талдауына негізделген

Хромосомалар санының, мөлшерінің немесе пішінінің өзгеруі себепші болған генетиканың өзгеру

Биохимия
лық

Гетерозиготалардың
Зиянды басылыңқы белгілердің санын математикалық жолмен есептер шығару

Нәруыз ферменттерінің зақымдануын
айқындайды және ауруды оларды енгізу
арқылы жоюға мүмкіндік жасайды

Популяция
лық-статисти
калық

Генетикалық ортақтастық дәрежесін таңдайды

Фенотиптегі белгінің генетикалық
орналасуының көрініс беруіне қоршаған
ортаның әсері


Бағалау: «Жұлдызша», «Төртбұрыш», «Үшбұрыш» арқылы бағалау.
Дескриптор:
1.Адам генетикасын зерттеудің әдістерін біледі
2.Адам генетикасын зерттеудің әдістерін ерекшеліктерімен, не айқындайтынғымен сәйкестендіреді
Сергіту сәті «Екі қолды жұмысқа жұмылдыру»
Қолдарыңызға қаламсап алып, бір мезгілде екі қолымен мынадай әрекеттерді атқарыңыздар:
1. Оң қолымен бес үшбұрыш, ал сол қолымен бес төртбұрыш салығыздар. 2.Оң қолыңмен бес шеңбер, ал сол қолыңмен бес үшбұрыш салыңыздар т.б
Кері байланыс
Рефлексия
«Бес саусақ»
Бас бармақ- Білетін едім
Сұқ саусақ-Білемін
Ортаңғы саусақ- Әлі де білгім келеді
Аты жоқ саусақ- Мен үшін жаңа ақпарат
Шынашақ-Мені таңғалдырды
Үйге тапсырма:
Адам генетикасы әдістерінің практикалық маңызы (эссе)

Оқулық.
кесте



Қосымша ақпарат



Саралау – Сіз қосымша
Көмек көрсетуді қалай
жоспарлайсыз? Сіз
қабілеті жоғары
оқушыларға тапсырманы
күрделендіруді қалай
жоспарлайсыз?



Бағалау - Оқушылардың
Үйренгенін тексеруді
Қалай жоспарлайсыз?

Пəнаралық байланыс
Қауіпсіздік жəне еңбекті
Қорғау ережелері
Құндылықтардағы
байланыс

Рефлексия
Сабақ / оқу мақсаттары шынайыма?
Бүгін оқушылар не білді?
Сыныптағы ахуал Қандай болды?
Мен жоспарлаған Саралау шаралары
тиімді болды ма?Мен берілген
Уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма
қандай түзетулер енгіздім жəне
неліктен?



.

Қорытынды бағамдау
Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды
Жетілдіруге көмектесетін не білдім?


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет