«№44 орта мектеп» КММ
Қысқа мерзімді жоспар Математика 10-сабақ Бөлім:
Есепті шығару тәсілдері Мұғалімнің аты-жөні
Султанова Г.А.
Күні:
15.04.2022
Сынып: 2Ә Қатысушылар саны:
Қатыспағандар саны:
Сабақтың тақырыбы
Құрама есептер Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
2.5.1.4 - санды бірнеше есе арттыру/кемітуге; айырмалық салыстыруға, еселік салыстыруға берілген есептерді талдау және шығару; кері есептерді құрастыру және салыстыр
Сабақтың мақсаты
Еселік салыстыруға берілген есептерді талдайды және шығара алады.
Бірнеше есе арттыру/кемітуге берілген есептерді шығару жолын түсіндіре алады.
Бағалау критерийлері
-еселік салыстыруға берілген есептерді талдайды және шығарады;
- бірнеше есе арттыру/кемітуге берілген есептерді шығару жолын түсіндіреді.
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт
Педагогтің әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Сабақтың басы
5 мин
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру ширату жаттығулары арқылы жүреді.
Оқу материалын жариялау «Сұрақтар тізбегі» әдісі арқылы жүреді:
-Өткен сабақта қандай тақырыпта тапсырмалар орындадық?
- Қандай есептер шығардық?
-Ендеше бүгінгі сабағымызда есептер шығаратын боламыз.
Ширату жаттығуларын жасайды.
Сұрақтарға жауап береді.
Тақырыпты ашады.
(Ұ) 1- тапсырма «Орындап көр»әдісі арқылы жүзеге асады.
А) Есепті шығар. Кері есеп құрастырып шығар.
1) Оқушылар- 8 -ден-3топ
Мұғалім-3 а, ? есе кем
Ш: 3*8:3=8
Ж: Мұғалімдер оқушылардан 8 есе кем.
2) Оқушылар- 8 -ден-3топ
Мұғалім-? а, 8 есе кем
Ш: 3*8:8=3
Ж: 3 мұғалім барды.
Ә) Есептер бойынша өрнектер құрастыр.
1)Ш: 3+3*2=9
Ж: барлығы 9 сағ аралады.
2) Ш: 18:6=3
Ж: 3 қапшық
3) Ш: 18+8*5 =58
Ж: барлығы 58 сыйлық сатылды.
Дескриптор: - Есептердің шартын, шешуін, жауаптарын табады.
- Есептер бойынша өрнектер құрастырып мәнін табады.
Саралау тәсілі: «Қарқын» әдісі арқылы жүзеге асады
Қарқыны жоғары оқушыға: Берілгенге кері есептер құрап шығар.
Қарқыны баяу оқушыларға: уақыт беріледі.
Сергіту сәтінде «Қызыл өрік» әуенімен билеп сергиді.
(Д) 2- тапсырма «Есептеп көр» әдісі арқылы жүзеге асады.
А) Есептерді шығар.
1) Қайың-8-ден-3 қ, ? есе артық
Шырша -4-тен-2 қ
Ш: 8*3-4*2=16
(8*3):(4*2)=3
Ж: 16 қайың артық. Қайың шыршадан 3 есе артық.
2) Қыздар-24
Ұлдар-?, 3 есе кем ? б
Ш: 24:3+24=32
Ж: барлығы 32 бала барды.
3) тұрғаны -8-ден-4 қ
Алынғаны-11 с
Қалғаны-? с
Ш: 8*4-11=13
Ж: көрмеде 13 сурет қалды.
Ә) Кесте бойынша есептер құрастырып мәнін тап.
1) 1-туристер-20 а, 9-ы кем ? а
2-туристер-? а
Ш: 20+9+20=49
Ж: барлығы 49 адам
2) 1-туристер-20 а, ? а
2-туристер-? а, 9-ы кем
Ш: 20-9+20=31
Ж: барлығы 31 адам
3) 1-туристер-9а, ? а
2-туристер-? а, 3 есе артық
Ш: 9*3+9=36
Ж: барлығы 36 адам
4) 1-туристер-9 а, 2 есе кем ? а
2-туристер-? а
Ш: 9*2+9=27
Ж: барлығы 27 адам
Дескриптор:
- Есептердің шартын, шешуін, жауаптарын табады.
- Кесте бойынша есептер құрастырып мәнін табады.
- Есептердің шартын, шешуін, жауаптарын табады.
- Есептер бойынша өрнектер құрастырып мәнін табады.
Билеп сергиді.
- Есептердің шартын, шешуін, жауаптарын табады.
- Кесте бойынша есептер құрастырып мәнін табады.
ҚБ: 1-10 балдық жүйе.
ҚБ: 1-10 балдық жүйе.
Оқулық, дәптер
Оқулық, дәптер
Сабақтың соңы
2 мин
Рефлексия: «Жетістік баспалдағы» әдісі бойынша өтеді.
Оқу тапсырмасы: 4-тапсырма.
Рефлексия жасайды.
Қорытынды бағамдау Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1.
2.
Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1.
2.
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
АКТ қолдануда қауіпсіздік техникасын сақталуын қадағалау