Сабақтың тақырыбы: Машқар Гумеров «Көк кептер»
|
Сабақтың мақсат-міндеттері:
|
А) білімділік:
|
Мәтінге түсінік бере отырып,оқуға , кейіпкердің іс-әрекетінің мәнін ашуға үйрету,оқырмандық көз қарасын қалыптастыру.
|
Ә) дамытушылық:
|
Оқушылардың мәнерлеп оқу, сөйлеу дағдысын қалыптастыру. Тіл байлығын, шығармашылық қабілетін дамыту.
|
Б) тәрбиелік:
|
Шығармаға байланыстыра отырып балаларды адамгершілік қасиеттерді тани білуге, адал достыққа баулу, құстарды қорғауға тәрбиелеу.
|
Сабақта қолданылатын педагогикалық технология:
|
Дамыта оқыту,СТО
|
Сабақтың типі:
|
Жаңа сабақ
|
Сабақтың түрі:
|
дамытпалы
|
Сабақтың әдістері:
|
Түсіндіру,сұрақ-жауап, болжау, талдау, Венн диаграммасын толтыру, хат жазу,эссе жазу
|
Сабақтың оқыту құралдары және көрнекілігі:
|
Автор суреті, көгершін, зақпы, Венн диаграммасы сызылған сызбалар.
|
Сабақтың пәнаралық байланысы:
|
Дүниетану
|
Күтілетін нәтиже:
|
1.Топта өз ойларын айта білуге үйрену 2. Достыққа адал болуға, құстарды қорғауға тәрбиелеу 3.Жүйелі сөйлеп, ойын еркін айта білуге дағдыландыру
|
Негізгі идеялар:
|
1. Жаңа тақырыпқа оқушылардың білетін білімі арқылы кіру. 2. Өз бетімен білім алушылық қабілетін қалыптастыру.
|
Сабақ барысы:
|
Мұғалімнің қызметі
|
Оқушының қызметі
|
І. Ұйымдастыру бөлімі
|
-амандасу;
-түгелдеу;
-оқушының
назарын сабаққа
аудару;
-оқу
құралдарының
дайындығын
тексеру
Оқушыларды топқа бөліп алу.
І топ: Достар
ІІ топ: Қамқоршылар
ІІІ топ: Жанашырлар
|
-амандасу;
-кезекшілік
міндеттерін
атқару;
-сабаққа
дайындалу;
Қима қағаздардан өлең шумақтарын құрастыру арқылы топ атын шығару
|
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
|
І. Сиқырлы сандар
10-Шона Смаханұлы кім?Оның қандай шығармаларын білеміз?
20-Бұл мысал неге «Тәкаппар»деп аталған?
30-Балық қалай мақтанды?
40-Құрлыққа шыққан балық қандай күйге ұшырады?
50-Балықтың өкінішін білдірген шумақты кім айтады?
60- Әдебиет пәнінде жаңылтпаш құрастыратын ақын кім?
70-Құстарға байланысты жаңылтпаш білесің бе?
|
Ұяшықтағы сандарды ретімен ашу арқылы сұрақтарға жауап береді.
Жаңылтпашты жаңылмай айтады.
|
ІІІ. Жаңа материалды қабылдауға дайындық
|
ІІ.Ой қозғау
Сурет жасырылады. Сурет жартысын ашып қандай сурет екенін сұрау. (зақпы суреті (рогатка))
Бұл қандай құс? Көгершін ненің нышаны ретінде алынады?
Кептер туралы жаңа ақпараттар беру.
Видеоролик көрсету
|
Білетін балалар сурет жайында ақпарат береді.
Топта оқушылар пікірлесе отырып өз ойларын айтады.
|
ІV. Жаңа материалды түсіндіру
|
А) жаңа ұғымға байланысты жұмыс
|
Жаңа сабақты хабарлау.
Ойын құралы мен бейбітшілік құсы туралы болмақ.
ІІІ.Автортану
Машқар Гумеров өмірімен таныстыру.
|
Дәптерге күн ретін сабақ тақырыбын жазады.
|
Ә) Танымдық қабілеттерін арттыруға арналған жұмыс түрлері мен тапсырма
|
ІҮ.Оқырмандар сайысы Мәтінді 3 топқа бөліп таратып беремін.
Ү.Мәтінді ретімен оналастыр Тақтада жоспар құрылады, жоспар бойынша мәтін реттілігін табады. 1.Нүсіпбектің шешімі
2.Көрші әйелдің көмегі
3.Нүсіпбекті төрт-бес баланың қоршап алуы
4.Аймағанның қылығы
ҮІ.Сергіту сәті
ҮІІ Ойлан-Жұптар-Талқыла
Мәтіннің кейіпкерлері
|
Не істеді?
|
Сенің пікірің
|
Көрші әйел-Зияда
|
Нүсіпбекке болысты
|
Нүсіпбекті жамандыққа қимады
|
Аймаған
|
.....
|
......
|
ІХ Ойлан-жауап бер!
І топ
Нүсіпбектің орнында сен болсаң қайтер едің? Аймағанның орнында болсаң ше?
ІІ топ
Шала-жансар көк кептерді қалай өлімнен құтқарып қалуға болады? Не істейтініңді рет-ретімен санамалап айт.
ІІІ топ
Нүсіпбек пен Аймаған арасындағы достыққа өз көзқарасыңды білдір.
Х .Венн диаграммасы
Нүсіпбек Аймаған
ХІ Топпен жұмыс
І топ
Жаман ат жолда қалдырады,
Жаман жолдас________________
ІІ топ
Жақсымен жолдас болсаң,жетерсің мұратқа
Жаманмен жолдас болсаң, ____________
ІІІ топ
Досы көппен сыйлас,
Досы жоқпен________
|
Іштей, тізбектей оқиды. Әр топ өз оқығанбөліктерін түсіндіріп айтады.
Музыканы тыңдау арқылы билейді.
Топта талқылай отырып кестені толтырады.
Мұғалім мен оқушы арасындағы диалог. Сұрақтарға жауап береді.
Постерге Нүсіпбек пен Аймағанның айырмашылықтары мен ұқсастықтарын жазу арқылы қорғайды.
Мақалды жалғастырып айтады. Достық,жолдастық туралы мақалдар айтады.
|
Ү. Жаңа білімді бекіту
|
ХІІ. Хат жазу
Интерактивті тақтадан кептер суреті көрсетіледі.
«Құстарға қамқорлық» Видеоролик көресту
|
Кептер болып сөйлеп хат жазады.
|
VІ. Үйге тапсырма
|
Мәтінді оқып келу
І топ «Менің досым» эссе жазу
ІІ топ. «Достық» тақырыбына сурет салу
ІІІ топ. «Достық» туралы мақал – мәтел жаттап келу.
|
|
VІІ.Бағалау
|
ХІІІ.Бағалау
4 түрлі жағдайда бағалау беріледі.
Өте жақсы жауап бердім
Жақсы жауап бердім
Өзіме көңілім толмады
Әлде де дайындалуым керек
|
Стикерлерге атын жазып смайликтер астына жапсыру арқылы өзін өзі бағалайды..
|