Сабақ: Ежелгі дүние тарихы
|
Мектеп: № 261
|
Күні: 11.12.2015ж
|
Мұғалімнің аты-жөні: Әжібекова Индира
|
Сынып: 6 «а,в»
Сабақтың тақырыбы: Парфия патшалығы
|
Қатысқандар саны: 28 оқушы
|
Қатыспағандар саны: 0
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты
|
Тақырыптың мазмұны арқылы тапсырмаларды орындауға үйренеді, топ арақылы жұмыстарды дұрыс орындауға пайдаланады
|
Сабақтың мақсаттары
|
Барлық оқушылар істей алады: Оқушылар Парфия патшалығын мәліметтер арқылы түсінеді. Салыстырып талдайды.
|
Оқушылардың көпшілігі істей алады: Тақырыпты түсініп оқи білуге баулу. Парфия патшалығының қалыптасуы. Эканомикалық қалыптасуы жайлы түсінгендеріне постер құра алды.
|
Кейбір оқушылар істей алады: Тілін, сөздік қорларын дамыту арқылы сабаққа деген қызығушылығын біле алады. Постеге ойларын тұжырымдай алады.
|
Тілдік мақсат
|
Оқушылар: тарихи деректерді қолдана білуге дағдыланады
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: Хронология жайлы толық білетін болады.
|
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер
|
Талқылауға арналған сұрақтар:
|
Парфия патшалығы қалай қалыптасты?
|
Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба?
|
Басқару жүйесі туралы айта аласыз ба?
|
Тыңдалым мен оқылым бойынша ұсыныстар:
|
Парфияның көшпелілермен қарым-қатынасы қандай болған?
|
Жетістік критерийлері:
|
Үй тапсырмасы бойынша;
Мәтінді талдау;
Сұрақтарға жауап беруі;
Сурет салу бойынша
Оқушыларды мадақтау арқылы және ынталандыра отырып бағалаймын. Олардың топқа берген бағаларын тыңдаймын. Жалпы бағасын шығарамын
|
Алдыңғы оқу
|
Кушан патшалығы жайлы білім алады.
|
Жоспар
|
Жоспарланған уақыт
|
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар ескертпелерді жазыңыз
|
Ресурстар
|
Басы
|
|
I.Ұйымдастыру кезеңі
1. Сәлемдесу, түгендеу
2. Топқа бөлу
II. Серпілген сауалдар әдісі
Үй тапсырмасын пысықтау мақсатындарға сұрақтар беріледі:
1-топқа
Кушан патшалығы қалай құрылды?
Кушанның билігі неге шектеулі болды?
2-топқа
Кушандықтар Римдіктерді қалай жеңген?
Кушандықтардың кәсібі қандай болды?
Сұрақтарға жауап берген оқушылар мұғалімнің мадақтауына ие болады.
|
Оқушы қызығушылық танытып, белсенділігі артады
|
Ортасы
|
|
Сабақтың тақырыбын анықтау мақсатында ой қозғау сұрақтары қой Сабақтың тақырыбын анықтау мақсатында ой қозғау сұрақтары қойылады Ой қозғау әдісін өткіземін
Нәтижесінде оқушылармен бірлесе отырып сабақ тақырыбын мақсатын айқындаймыз
III. Топтық жұмыс
Мәтінмен жұмыс
1.Топ Тақырып бойынша Хронология жасайды
2. топ Венн диаграммасын құрады
3.топ Тест құрастырады
4 топ Ассосиация құрады
Топтардың өзара бағалауы жүргізіледі
ылады Ой қозғау әдісін өткіземін
Нәтижесінде оқушылармен бірлесе отырып сабақ тақырыбын мақсатын айқындаймыз
|
Қазақстанның саяси картасы
АКТ
А4 форматтағы түрлі-түсті қағазадар
|
Соңы
|
|
IV.Жұптық жұмыс
Тапсырма
Венн диаграммасы «Мадақтау сэндвич» арқылы бағалау
Парфия ұқсастығы Кушан
V. Жеке жұмыс
(Хронологиялық кесте)
(Саусақ сигналдары арқылы бағалау)
|
6 сыныпқа арналған Ежелгі дүние тарихы оқулығы
Оқушылардың мұндағы мақсаты берілген кестені толтырып, өз ой-пікірлерімен санаса білу
Жұппен жұмыс жасау
|
Қосымша ақпарат (3 мин) Рефлексия
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жопарлайсыз?
Курделенген сұрақтар беру арқылы.
Қаблетті оқушыларға мынадай тапсырма беремін.
Парфия жерінде қай мемлекет қалыптасқан және оның билеушілері қай елге басып кіре бастады? Күрес болды ма? Және болса қандай жағдайлар болды немесе қанша жылға созылды? Кушан мемлекеті неше аймаққа бөлінді?
|
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
Топтық жұмыс (мәтінмен танысу) «Екі жұлдыз, бір ұсыныс арқылы бағалау»
Жұптық жұмы: (Мадақтау сэндвич)
3. Жеке жұмыс
Кім жылдам тапсырмасы
(Саусақ сигналдары арқылы
бағалау)
|
Пәнаралық байланыстар, қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері, АКТ-мен байланыс. Құндылықтардағы байланыс Слайдпен көрсету арқылы тақырыпты түсіндіру.
|
Қорытынды бағамдау (3 мин) Жаңа сабақты қорытындылау
Парфия патшалығы ежелгі дүниедегі көшпелілер құрған ірі мемлекеттің бірі болды. Парфия империясы Орта Азияның ғана емес, Оңтүстік тіптен Батыс Азияның саяси-әлеуметтік қатынастарының дамуында үлкен рөл атқарды. Ежелгі дүниедегі көптеген елдер мен мемлекеттердің мәдени және эканомикалық байланыстарының қалыптасуына тиімді ықпал етті.
|
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)?
1. Парфияны кім басқарды?
2.Парфиялықтардың шет елдермен байланысының күшейуі.
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)?
1. Топпен жұмыста әр топтың берілген тақырыпшаларына байланысты постер қорғаулары.
2. Парфия патшалығы туралы ассосиация құрулары.
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?
Оқушылардың сабақта хронологияны жатқа білулерін.
Смайлектер арқылы оқушылардың тақырыпты түсінбеген жерлерін қайта түсіндірулері.
|