Ықшам сабақ (физика)
|
Мектеп: «Қарағанды облысы Қарқаралы ауданы Қарағайлы кенті ЖББ№17орта мектебі»КММ
|
Күні: 14.06.2017ж.
|
Мұғалімдер есімі: Саттыбекова Айжан Аманкуловна
Оразалықызы Қаракөз
|
Қатысушылар (мұғалімдер)
|
Қатысқандар саны 27
|
қатыспағандар саны
|
Сабақтың тақырыбы
|
Күш
|
Мақсаты
|
Күнделікті өмірден күштердің әрекет етуіне мысалдар келтіру
|
Әдісі
|
«Блум түймедағы», Эдвард де Бононың «Ойлаудың 5 қалпағы» , «Сюжеттік кесте» әдістері
|
Тілдік мақсат
|
Сөздік
Ағылшынша
|
Қазақша
|
Орысша
|
velocity
|
жылдамдық
|
Скорость
|
mass
|
масса
|
Масса
|
force
|
күш
|
Сила
|
vector
|
вектор
|
Вектор
|
vector quantity
|
векторлық шама
|
векторная величина
|
dynometre
|
диномометр
|
диномометр
|
|
Құндылықтарды дарыту:
|
Қоғамымыздағы ұлттық бірлік, бейбітшілік пен келісім
Қазақстан Республикасының әр азаматының патриоттық борышы – Қазақстанның халықтарының достық пен келісім дәстүрін сақтап, ұлғайтып, ұрпақтан ұрпаққа беру.
|
Жоспар
|
Кезең
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Сабаққа қатысушылардың іс-әрекеті
|
Бекіту (10 мин)
|
І -тапсырма: «Блум түймедағы» әдісін пайдалану:
Эдвард де Бононың «Ойлаудың 5 қалпағы» тәсілін қолдану
1. - Ақ қалпақ – ақпарат, фактілер
- Қызыл қалпақ – ішкі сезім
- Қара қалпақ – логикалық жағымсыз ойлау
- Сары қалпақ – логикалық жағымды ойлау
- Жасыл қалпақ – шығармашылық ойлау
- Көк қалпақ – ойлау үдерісін басқару
Шағын топтарға сабақтың басында өздері таңдаған 6 түрлі парақтан қалпақ
жасау ұсынылады:
6) Практикалық сұрақ: Сурет бойынша «Сюжеттік кесте» құру:
Кім?
|
Нені?
|
Қайда?
|
Не істеді?
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Тапсырманы орындау барысында «Блум түймедағы», түймедақта жасырынып тұрған түс арқылы әр топ тапсырма алады. Шағын топтарға сабақтың басында өздері таңдаған 6 түрлі парақтан қалпақ
жасау ұсынылады:
- Ақ - фактілер, цифрлар және мәліметтерді таза күйінде беру
- Қызыл – ішкі сезім, эмоция, сезімдер мен ішкі түйсік;
- көк– жағымсыз ойлау, мысалы: «бұл орындалмайды, себебі....»
- Сары - жарқын, ашықтықты, жағымды және сындарлы ойлар, ұсыныстар,
мысалы: «неге, бұл міндетті түрде орындалады!»
- Жасыл – жаңа идеялар ағымын тудыратын шығармашылық ойларын білдіреді,
қорытындылайды.
«Сюжеттік кесте» әдістерін үйренеді.
|
Рефлексия
|
|
|
Критериалды бағалау жүйесін қолданып, белсенді сабақтарды
жоспарлаудың маңызын, курстағы сабақтар барысында игерген дағдыларын
бағалау үшін Эдвард де Бононың «Ойлаудың 6 қалпағы» тәсілін қолдану
(таныстырылым слайдтары):
- Ақ қалпақ – ақпарат, фактілер
- Қызыл қалпақ – ішкі сезім
- көк қалпақ – логикалық жағымсыз ойлау
- Сары қалпақ – логикалық жағымды ойлау
- Жасыл қалпақ – шығармашылық ойлау
Шағын топтарға сабақтың басында өздері таңдаған 5 түрлі парақтан қалпақ
жасау ұсынылады:
- Ақ - фактілер, цифрлар және мәліметтерді таза күйінде беру
- Қызыл – ішкі сезім, эмоция, сезімдер мен ішкі түйсік;
- көк – жағымсыз ойлау, мысалы: «бұл орындалмайды, себебі....»
- Сары - жарқын, ашықтықты, жағымды және сындарлы ойлар, ұсыныстар,
мысалы: «неге, бұл міндетті түрде орындалады!»
- Жасыл – жаңа идеялар ағымын тудыратын шығармашылық ойлар
Тақырып «Күш»
Оқу мақсаттары
|
7.2.2.2 күнделікті өмірден күштердің әрекет етуіне мысалдар келтіру.
|
Ойлау дағдыларының
деңгейлері
|
Білу және түсіну
|
Бағалау критерийі
|
Білім алушы
• Күнделікті өмірден күштердің әрекет етуіне мысалдар келтіреді.
|
Тапсырма 1
Жүк көлігі, қайық, ұшақ және ғарыш кемесі қозғалыс кезінде қандай денелермен өзара әрекеттеседі? Олардың әрекеттесу күшінің бағытын анықтаңыз.
|
Дескриптор
|
Білім алушы
- әрекеттесетін денелерді анықтайды;
- күштердің бағытын анықтайды.
|
Тақырып «Скаляр және векторлық физикалық шамалар»
|
Оқу мақсаттары
|
7.1.2.2 скаляр және векторлық физикалық шамаларды ажырату және мысалдар келтіру.
|
Ойлау дағдыларының
деңгейлері
|
Білу және түсіну
|
Бағалау критерийі
|
Білім алушы
• Скаляр және векторлық шамаларды ажыратады.
|
Тапсырма 1
Мына шамалардың скаляр немесе векторлықболатынын анықтап, сәйкес бағанға белгі қойыңыз.
Физикалық шама
|
Векторлық шама
|
Скаляр шама
|
Жылдамдық
|
Жол
|
Көлем
|
Масса
|
Орын ауыстыру
|
Тығыздық
|
|
Дескриптор
|
Білім алушы
- берілген шамалардың ішінен скаляр және векторлық шамаларды анықтайды.
|
ЖОБА
Тақырып «Тығыздықты есептеу»
Оқумақсаттары 7.2.2.15 тығыздықтыңформуласынесептер шығаруда қолдану
Ойлау дағдыларының деңгейлері Қолдану
Бағалау критерийі Білімалушы
•Тығыздықтыңформуласынесепшығаруда қолданады.
Тапсырма1
Егершойынныңтығыздығы 7∙103кг/м3болса,онда көлемі20см3шойын кесегінің массасынанықтаңыз.
ДескрипторБілімалушы-шамалардыХБЖ-не келтіреді;-тығыздықты есептеу формуласын қолданады.
Тапсырма2
Көлемдерібірдейалюминийжәне мысекібілеуше бар.Егер мыстыңмассасыалюминийдіңмассасынан1,24 кгартықболса,бұлбілеушелердіңмассаларықандайболады? ρА=2,7 г/см3,ρМ=8,9 г/см3.
ДескрипторБілімалушы-шамалардыХБЖ-нде жазады;-тығыздықтыесептеуформуласынқолданады;-білеушелердіңмассасынанықтайды.
Достарыңызбен бөлісу: |