Махамбетова Роза Қайырбековна
Алматы облысы
Ескелді ауданы
«Қарабұлақ орта мектебі МДШО» КММ
қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі
|
САБАҚ: Ы.Алтынсарин. «Түлкі мен ешкі» (ертегі)
|
МЕКТЕП:
|
Күні:
|
Мұғалімнің есімі: Махамбетова Р.Қ.
|
СЫНЫП: 3 «Б»
|
Қатысқандар саны: 12
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары)
|
Т3.1.4.1 тыңдаған материалдың себебі мен салдарының байланысын (негізгі ой, кейіпкерлер, оқиға) анықтау.
А3.2.1.1 сөйлеу барысында мәтінт ақырыбына сәйкесс өздерді қолдану. О3.3.1.1 оқу түрлерін қолдана отырып, мәтінді, рөлге бөліп оқу
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар:
|
Ертегідегі басты кейіпкерлердің қазақша атауын біледі. Жабық сұрақтарға жауап бере алады.
|
Оқушылардың басым бөлігі: Ертегідегі басты кейіпкерлердің қазақша атауын біледі. Жабық сұрақтарға жауап бере алады.Мәтіннің ішінара аудармасын біледі, түсінеді.
|
|
Кейбір оқушылар: Ертегідегі басты кейіпкерлердің қазақша атауын біледі. Жабық және ашық сұрақтарға жауап бере алады.Мәтіннің ішінара аудармасын біледі, түсінеді. Мәтіннің мазмұнын айта алады.
|
|
Тілдік мақсат
|
Оқушылар: грамматикалық және орфографиялық нормаларды сақтай алады. Мәтінді мәнерлеп оқи алады.
|
Негізгі сөздер мен тіркестер:
Абайсызда-внезапно
Терең апанға -в глубокую яму
Түсіп кетіпті-упал
Тұп-тұнық су-прозрачная вода.
жаным жай тауып тұрмын – здесь: отдыхаю, мне хорошо
секіріп мініп – запрыгал
мүйіз – рога
басың бәлеге душар болады – попадешь в беду
|
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:
|
Талқылауға арналған тармақтар:
Ертегінің басты кейіпкерлері нелер?
Түлкі мен ешкі қандай аңдар?
Түлкінің іс-әрекеті жағымды ма?
Ал ешкі неліктен осындай жағдайға ұшырады?
Орыс ертегілер арасында ұқсас ертегі бар ма?
|
Оқылым бойынша ұсыныстар:
О3.3.1.1 оқу түрлерін қолдана отырып, мәтінді, рөлге бөліп оқу
|
|
Ишара: Сергіту сәті «Қызыл гүлім-ай»
|
Алдыңғы оқу
5мин
|
Жақсы мен жаман тіралы мақал-мәтілдер жаттап келу.
|
ЖОСПАР
|
Жоспарлан
ған уақыт
|
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз)
|
Ресурс
тар
|
Басы
1 мин
6 мин
3 мин
|
Т/Ж сыныпты топқа бөлу
Бейнематериалды көріп шығу (дауысы өшірулі). «Стоп кадр» әдісі
1. «Балық қаңқасы» әдісі бойынша жалпы мазмұнды түсіну
Т3.1.4.1 тыңдаған материалдың себебі мен салдарының байланысын (негізгі ой, кейіпкерлер, оқиға) анықтау
Ф
Оқушылар себебі: Түлкінің апанға түсуі; Ешкі су іздейді; Түлкі ешкіні апанға түсіргісі келеді; Түлкі секіріп шығып кетеді... Салдары: абайсыз; түлкіге кездесуі; түлкінің сөзіне сенуі; алдануы...
2. Бйнематериалды қайта дыбысымен көріп, өз жауаптарымен салыстыру.
|
АКТ
«Түлкі мен ешкі» бейнематериал
https://www.youtube.com/watch?v=ZemM9QpTWHY
|
Ортасы
5 мин
10 мин
1 мин.
7 мин
|
ЖЖ Тапсырмалар:
Ф (өзара кері байланыс)
Негізгі сөздер мен тіркестер арқылы жабық сұрақтар арқылы талқылау. Блиц-турнир
Ертегінің басты кейіпкерлері нелер?
Түлкі мен ешкі қандай аңдар?
Түлкінің іс-әрекеті жағымды ма?
Орыс ертегілер арасында ұқсас ертегі бар ма?
1-тапсырма. Мәтінді рөлге бөліп оқыту. Драма әдісі
Автор, түлкі, ешкі.
ТЖ
Сергіту сәті «Қызыл өрік»
2-тапсырма. ВЕНН диаграммасын толтырыңда.
Венн диаграммасы
түлкі
ешкі
ортақ
|
Мәтін
флипчарт
|
Аяқта
луы
3 мин
|
Кері байланыс: «Бәйтерек»
|
Рефлексия кестесі
стикерлер
|
1мин
|
Үйге тапсырма: Әдептілік туралы өлең жаттап келу.
|
|
|
Рефлексия
|
|
Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді?
Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?
Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен
|
Сабақтың мақсаты мен міндеті орындалды.
Бейнефильм көру тақырып мазмұнын түсінді. Сөз және сөз тіркестерді қолданып, мәтіндерді құрастырды. Берілген сұрақтар бойынша өз пікірлерін ортаға салды,өз көзқарасыңызды білдірді,
бағалады (бағалау)
Сабақ балаларға ұнады. Қолданған стратегиялармен жұмыс істеу қиынға соққан жоқ. Басым көпшілігі сөйлемдерді қысқа қайырып айтады (Жай сөйлем мен сөз тіркестері)
Уақытты тиімді пайдаландым.
Оқушылардың қызығушылығын арттыру үшін, өзге стратегияларды қолданамын.
|
Қорытынды бағамдау
Қандай нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
Бейнематериалдағы мағлұматтар.
Қандай нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1-тапсырма жұмысы. Драма әдісі мен Стоп кадр
Сабақ барысында мен немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?
Өзгеше әдіс қолдану.
|
Критерий
|
Дескриптор
|
Жетістік деңгейі
|
Т.Мазмұны
|
Бейнематериалдағы сурет бейнесін түсінді, басты кеіпкерлерді атай алады
|
1
|
|
«Балық қаңқасы» әдісін дұрыс қолдана білді, бірақ толықтыру қажет
|
2
|
|
Тақырып мазмұны түсініп, аша алды.
|
3
|
А. Блиц-турнир
|
Сұрақтарға қысқа жауап берді.
|
1
|
|
Сұрақтарға нақты жауап берді, алайда жаңа сөздерді қолдануға қиналады.
|
2
|
|
Сұрақтарға толық, нақты жауап берді.
|
3
|
О. Мәтінмен жұмыс
|
Мәтінді ежелеп оқиды.
|
0
|
|
Мәтінді оқи алады, бірақ қазақ тіліне тән дыбыстарды анық оқуға қиналады.
|
1
|
|
Мәтінді оқып, мазмұнын сөздік арқылы түсінеді.
|
2
|
|
Рөлдік оқуда дауыс ырғағын жақсы келтіре алды.
|
3
|
|
Мәтіннің мазмұнын толығымен түсініп айтып береді.
|
4
|
Ж. Графикалық органайзер
|
Түлкі мен ешкінің қасиеттерін біледі, ажырата алады
|
1
|
|
Өз ойын жеткізе алады
|
2
|