Пән:
|
Қазақ әдебиеті
|
Сынып:
|
6
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Әлем әдебиетінен «Манас»жыры
|
Зерттеу тақырыбым:
|
Оқушыларды топтық жұмыс арқылы мәдени сөйлеуін және зерттеушілік қабілетін арттыру.
|
Сабақтың мақсаты:
|
Жырдың мазмұнымен таныстырып,жырдың зерттелуі,идеясы,жырды айтушылар туралы білімдерін тиянақтау,жырдағы Манас бейнесін ашу.
|
Күтілетін нәтижесі:
|
Манас жырын Қазақ батырлар жырымен салыстыра отырып,Алпамыстар,Қамбарлар,Манастар кім үшін,не үшін күрескенін?Ал бүгін біз және қырғыз халқы қандай мемлекет болғанымызға,қалай өмір сүріп жатқанымызға көз жеткізу.
|
Әдіс-тәсілдер:
|
Дара жұмыс,топпен жұмыс,диалогқа түсу,пәнаралық байланыс (тарих)
|
Сабақ түрі:
|
Жаңа сабақ
|
Көрнекіліктер:
|
Интербелсенді тақта,батман форматы,түрлі-түсті маркерлер,
|
Сілтеме
|
6 сынып қазақ әдебиет оқулығы Авторы:К.Ісләмжанұлы,С.Тлешова,Б.Әрінова,Р.Баттал.
|
Сабақ кезеңдері
|
Уақыт
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Уәж
Жаңа тақырыпқа шығу
|
2 минут
|
Өздерінің білетін жырларын жатқа айтқызу.
|
Өз білетін жырын жатқа айтады.
|
Білу+
түсіну
|
10 минут
|
Оқулықтан «Манас» жырын оқуын қадағалау.
|
«Манас» жырынан үзіндісін оқып,топ ішінде талқылау.(ОЖТ және ЖЕ)
|
Қолдану+
талдау
|
13 минут
|
1.Тақырып бойынша барлық білгендерін көршісіне айтып беруді ұсыну.
2.Қазақ батырлар жырымен салыстырту.(СТО)
|
1.«Көршіңе әңгімелеп бер»- стратегиясы.
2. Қазақ батырлар жырымен салыстырту. «Қобыланды», «Алпамыс», «Ертарғын» жырларымен салыстыру.
3.Жырдағы кейіпкерлердің тұлпарларын атау.(ТДО)
|
Сергіту сәті
|
2 минут
|
«Қара жорға» биі
|
Интербелсендітақтаға қарап «Қара жорға» биін билейді.(АКТ)
|
Синтездеу
|
15 минут
|
1.«Манас» жырындағы негізгі ойды жинақтату.
|
1. «Кейіпкерлермен сырласу» хатын жазады.
2.«Манас» жырындағы негізгі ойды жинақтай отырып, «Ер намысы-ел намысы» атты тақырыпқа сурет салу.
|