Бекітілді: Оқу ісі жөніндегі орынбасары: Сапарбай Гауһар Тілеулесқызы
Қысқы мерзімді сабақ жоспар
Пәні: қазақ әдебиеті
Сыныбы: 5
Мектебі: «Батық ЖОББМ»КММ
Пән мұғалімі: Галамхан Санаргуль
Тақырыбы: «Кер құла атты Кендебай» ертегісі
|
Мектеп: «Батық ЖОББМ»КММ
|
Мерзімі:
|
Галамхан Санаргуль
|
Сынып: 6
|
Қатысушылар саны: 18
|
Қатыспағандар: -
|
Оқу мақсаттары
|
Ертегінің мән-мағынасын ұғыну, тақырыбы мен идеясын анықтап, сыни ойлау көзқарасын дамыту.
-Диалогтік оқыту арқылы еркін пікірлесуге, ой бөлісуге дағдыландыру. «Кер құла атты Кендебай» туралы білу
Шығарманы сын сұрғысынан талдауға үйрену.
|
Оқу мақсаттары
Күтілетін нәтиже
|
Барлығы: «А»Ертегілер туралы біледі Тақырыпты толық меңгеріп, оқулықтан тыс шығармашылық жұмыстар жасайды.
Көпшілігі:«В» Оқулықтағы берілген тапсырмаларын толық орындайды.
Кейбіреулері: «С» Кейіпкерлерге талдай біледі.
|
Тілдік мақсаттар(тыңдалым, оқылым, жазылым, айтылым):
|
-Оқыған , білетін ертегілерін айтады
- Тапсырмалар орындау барысында сұрақтарға жауап береді.
|
Алдыңғы оқу
|
Жаңа терминдермен жұмыс жасау, өткен сабақтағы білімдерін пысықтау
|
Жоспар
Жоспарланған уақыт(минутпен)
|
Жоспарланған іс-әрекеттер
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Мұғалім іс-әрекеті
|
Оқушы іс-әрекеті
|
|
|
Кіріспе 3 минут
«Топтастыру»
з минут
|
түрлі-түсті пішіндер арқылы тапқа бөлу
Мақсаты: топқа бөлу
Сыныппен амандасу,сыныпта психологиялық ынтымақтастық орнату.
түрлі-түсті жіптер арқылы топтастыру
«Бір қадам артқа»,
Сұрақтарға жауап береді.
Мақсаты: Үй жұмысын пысықтау
1. Уәзірлер құстың, шөптің, адамның жаманын қалай таңдады?
2. Жаманның таңдауы ханға қалай әсер етті?
3. Меңдісұлу Жаманды басқалардан неге артық санады?
4. Хан Жаманды "Барсакелмеске" не үшін жұмсады? Оған ой салған кімдер?
5. әзірлерінің қылықтары сендерге ұнады ма? Неліктен?
6. Ханның шалмен жұмбағын түсіндіріп айта аласыздар ма?
7. Аяз би өзі хан болғаннан кейін өзіне қандай сөздер айтып отырады?
8. "Жаман" туралы ертегі жазып, кім сурет салып келеді?
9. Ертегіде қандай мақал - мәтелдер бар? Ертегінің бізге тәрбиелік әсері бар ма?
10. "Аяз би" ертегісі ертегінің қай түріне жатады? Ертегілер неше түрге бөлінеді?
|
Амандасады,сыныпта психологиялық ынтымақтастық орнатылады.
түрлі-түсті пішіндер арқылы топтастырылды.
Топпен бірлесіп орындайды.
|
Бағалау
парақшалар
Дұрыс таптыңыздар!
|
Топ ұстанымы
түрлі-түсті жіптер
|
Тұсаукесер
«Миға шабуыл»
5 минут
|
- Балалар, ертегілер қалай басталатын еді?
- Иә, "Кендебай" ертегісі де осылай басталады екен. - Иә, балалар, ертегінің негізгі кейіпкері кімдер екен?
|
Түрткі сұрақтар қоя отырып тақырыпты ашады.
|
-топта сен ерекше көзге түстің!
Бас бармақ
|
|
Негізгі бөлім
25 минут
Сергіту сәті:
з минут
|
Жоспар.
1. Кендебайдың дүниеге келуі
2. Кендебайдың Керқұла аты
3. Мергенбай батырдық баласы
4. Керқұла атқа тіл бітуі
5. Хан ауылынан келген Кендебай
6. Теңселіп келе жатқан тау
7. Ақырған арыстанды жеңуі
8. Тұтқыннан босанған Ергенбай батыр
9. Ел қуанышы
10. "Керқұла атты Кендебай батырдың елі"
Дамыту:
1 - қатар: Кендебайға мінездеме
2 - қатар: Керқұлаға мінездеме
3 - қатар: Қойшы баланың Кендебайға берген жауабын түсіндіріп, ата - ана туралы мақал - мәтел айту:
2) 1 - қатар: Кендебай мен Төстік бейнесінде ұқсастық бар ма?
2 - қатар: Кендебай орнында сен болсаң, қойшы балаға қандай жақсылық жасар едің?
3 - қатар: Кендебай бойында үлгі боларлық қандай қасиеттер бар?
Барлығына
3)"Дат" сөзінің мағынасын түсіндіру
Дене мүшелерімен сан жазу арқылы бойды, ойды сергіту
|
Оқулықпен жұмыс жасайды.
«Ақбұлақ» әніне билейді.
Мақсаты: Түрлі қимыл арқылы бой жазады.
Дене мүшелерімен сан жазу арқылы бойды, ойды сергіту
|
Смайликтер
Өте тамаша!
Жарайсыңдар!
Смайликтер
Тамаша!
Бәрекелд!
|
Флипчарт, маркер
Флипчарт, маркер
Флипчарт, маркер
АКТ
Оқулық, дәпттер, қалам
Флипчарт, маркер
|
Рефлексия
8 минут
|
Оқушылар«+ - қызықты»
|
Сабақтан алған әсерлерін немесе ұсыныстарын айтады.
|
Жиынтық бағалау
|
Таратпа қағаздар
|
Үй тапсырмасы
|
Қырық өтірік ертегісін оқу
|
Оқиды.
|
|
Оқулық, дәптер, қалам
|
Достарыңызбен бөлісу: |