Нурсеитова Баглан Кумаркызы
ШҚО Ұлан ауданы «Асубұлақ орта мектебі» КММ
Сабақ жоспары : Пунктуация . Тыныс белгілері.
Сынып 9
Пән қазақ тілі
Ашық сабаққа қатысушыларға сабақты бақылау картасы таратылады.
Күні
|
|
Сабақтың тақырыбы
|
Тыныс белгілері. Қолданылу негіздері мен қолданылу орындары
|
Мақсаты
Оқушы нені білуі керек?
Қандай түйінді идеяларды түсінуі керек?
Қандай мәселені зерттеп, талдауы керек?
|
Пунктуация саласы туралы білім ала отырып, тыныс белгілерінің қойылатын орындары мен атқаратын қызметін білетін болады, топпен жұмыс істей отырып, тақырыпты тереңмеңгереді
|
Негізгі идеялар
|
Пунктуацияның тіл мәдениетіне қатысы; тыныс белгілерінің қойылатын орындары, атқаратын рөлі
|
Күтілетін нәтиже
|
Топпен бірлесе жұмыс жасай отырып, тыныс белгілерінің атқаратын қызметі мен қойылатын орындарын білетін болады
|
Көрнекіліктер мен материалдар
|
Оқулық 121-124-беттер ,тапсырма жазылған парақтар, бағалау парақтары, презентация, видео
|
Оқыту әдістері
|
Диалогтік оқыту, СТО әдісі-РАФТ, оқытуды бағалау, бірлескен топтық жұмыс, АКТ
|
Сабақ кезеңдері
|
Сабақтағы іс-әрекет
|
Ұйымдастыру
3 мин
|
Оқушылармен сәлемдесу
Таңғы жаттығу «Ұйқыашар»
Топқа бөлу- тыныс белгілері : нүкте, сұрау белгісі, леп белгісі
топ ережесін қайталап шығу
бағалау парақшасын тарату
|
Сабақтың тақырыбын хабарлау
Оқушылардың ойын тақырыпқа бағыттау- әңгіме жүргізу
3 мин
|
Оқушыларды жаңа сабаққа белсендіру сұрағы-
Қандай тыныс белгілерін білесіңдер?
Қалай ойлайсыңдар, тыныс белгілерін не үшін білу қажет? Өмірде олардың қажеті бар ма?
|
Сабаққа мақсат қою- оқушылар тақырып бойынша өз мақсаттарын айқындайды
1 мин
|
Сабақта мен қандай білім ала аламын?
Жаңа білімнің маған берер пайдасы қандай?
|
Бұрынғы білімдерін еске түсіруге ынталандыру
3 мин
|
Тақырып бойынша сұрақтар құрастыру – әр топ тыныс белгілеріне байланысты екі сұрақтан сұрақтан жазады
|
Жаңа білімді іздену мен зерттеу кезеңі
7 мин
|
Тыныс белгілері қойылмаған мәтін беріледі.- Абайдың алтыншы қара сөзі
Мақсат: берілген уақыт ішінде мүмкіндігінше тыныс белгілерін қойып шығу
Абайдың алтыншы қара сөзін тыңдау –аудио
|
Жауаптарды тыңдау-6 мин
|
Тыныс белгілерін түсіндіру
|
Тақырыпты толықтыру
1 мин
|
Слайд –тыныс белгілерінің қызметтері –даралаушы, ерекшелеуші, ойдың ара жігін ажыратушы
|
Шығармашылық жұмыс
5 мин
|
Тыныс белгісінің қойылатын ( нүкте, сұрақ және леп белгісі) орындары және атқаратын қызметі
Рафт әдісі – әңгіме жазу
Критерийлер:
Тақырыптың ашылуы,қызықты болуы, құрмалас сөйлемдерден тұру керек
|
Қорғау
3 мин
|
Әр топ жазғандарын оқып береді
Топтардың бір-бірін бағалауы
-ұнағаны не?
|
Өзін –өзі бағалау
2 мин
Топ жетекшісінің бағалауы-3 мин
|
Өзінің жаңа біліміне баға береді:
-Бүгінгі білім маған не үшін қажет?
-Бұл білімді ары қарай қалай дамытамын?
Топта қалай жұмыс жасадым?
|
Кері байланыс
2 мин
|
«Көңіл хошы»
|
Үй тапсырмасы
2 мин
Бағалау
|
118-жат 125-бет әр тыныс белгісіне бір сөйлем жазып келу
|
Сабақты бақылау картасы
Қазақ тілі. 9 «А» сынып. Мұғалім Нұрсейітова Б.Қ ( ІІ деңгей)
Қатысушы:
Сабақтың тақырыбы
|
Тыныс белгілері. Қолданылу негіздері мен қолданылу орындары
|
Мақсаты
Оқушы нені білуі керек?
Қандай түйінді идеяларды түсінуі керек?
Қандай мәселені зерттеп, талдауы керек?
|
Пунктуация саласы туралы білім ала отырып,кейбір тыныс белгілерінің қойылатын орындары мен атқаратын қызметін білетін болады, топпен жұмыс істей отырып, тақырыпты терең меңгереді
|
Негізгі идеялар
|
Пунктуацияның тіл мәдениетіне қатысы; тыныс белгілерінің қойылатын орындары, атқаратын рөлі
|
Күтілетін нәтиже
|
Топпен бірлесе жұмыс жасай отырып,кейбір тыныс белгілерінің атқаратын қызметі мен қойылатын орындарын білетін болады
|
Көрнекіліктер мен материалдар
|
Оқулық , тапсырма жазылған парақтар, бағалау парақтары,
|
Оқыту әдістері
|
Диалогтік оқыту, СТО әдісі-РАФТ, оқытуды бағалау, бірлескен топтық жұмыс, АКТ
|
Сабақтағы іс-әрекетті бағалау
|
Топтық жұмыста оқушының іс-әрекетін бағалау
|
Ұсынысым
|
Сергіту сәті- «Ұйқыашар» -1-ші сабақ болғандықтан –белсенділікке шақыру
Топқа бөлу – тыныс белгілері тақырыпқа байланысты алынған
|
Топқа бөлу әдісі оқушыларды қызықтыра алды ма?
Сергіту сәтінде жағымды көңіл-күй байқалды ма?
|
|
Оқушылардың ойын тақырып бойынша бағыттау- жаңа сабаққа белсендіру сұрақтары қойылды
|
Белсендіру сұрақтары оқушының өз ойын айтуына, ойлануына бағытталды ма?
|
|
Сабаққа мақсат қою- оқушылар тақырып бойынша өз мақсаттарын айқындайды
|
Сабаққа мақсат қойған кезде оқушылар қандай білім, білік, дағдыны меңгеретіндерін жеткізе алды ма?
|
|
Бұрынғы білімдерін еске түсіруге ынталандыру- берілген тыныс белгілеріне байланысты– әр топ екі сұрақтан дайындайды
|
Берілген тапсырманы топ ішінде бірлесе талқылай алды ма?
|
|
Жаңа білімді іздену мен зерттеу кезеңі- тыныс белгілері қойылмаған мәтін беріледі.- Абайдың алтыншы қара сөзі- тыңдау арқылы
|
Тапсырманы жан-жақты талдап, өз ойы мен пікірін дәлелдеу болды ма?
|
|
Тақырыпты толықтыру –оқушылар үшін тың дерек
|
|
|
Шығармашылық жұмыс- РАФТ әдісі -тыныс белгісінің қойылатын ( нүкте, сұрақ және леп белгісі) орындары және атқаратын қызметі
Әңгіме критерийлері жазылды
|
Оқушылар топ ішінде белсенді бола білді ме, бірін-бірі оқыту мен дамытуға тырысқандары байқалды ма?
|
|
Тақырыпты қорғау
|
Оқушылардың сыни және шығармашылық ойлау қабілеттерін ашуда бұл тәсіл тиімді болды ма?
|
|
Критерий бойынша топтардың бағалауы
|
Критерий бойынша бағалауды меңгерген бе?
|
|
Өзін –өзі бағалау - Өзінің жаңа біліміне баға береді
|
Өзінің жаңа білімін саралай алды ма, ары қарай осы тақырып бойынша білімдерін жетілдіруге ынталанды ма?
|
|
Топ жетекшісінің бағалауы- түсінік беруі
|
Топ жетекшісі оқушылардың топ ішінде жұмыс істеуін әділ бағалай алды ма?
|
|
«Көңіл хошы» сабаққа берілген рефлексия
|
Рефлексия туралы пікіріңіз
|
|
Сабаққа қатысып пікір білдіргеніңіз үшін алғыс айтамын.
Қатысушы мұғалім сабақ барысында графаны толтырып, ұсыныстарын жазулары крек.
Достарыңызбен бөлісу: |