Сабақ жоспары №2 Пәні: Матемтика Топ: тб 28 Мерзімі: Тақырып: Теңдеудің түбірі. Мәндес теңдеулер, қасиеттері



бет1/8
Дата26.08.2017
өлшемі0,98 Mb.
#28294
түріСабақ
  1   2   3   4   5   6   7   8
Бекітемін

Директорың оқу ісі

жөніндегі орынбасары

_________ М. Ерманова


Сабақ жоспары №2

Пәні:Матемтика

Топ: ТБ – 28 Мерзімі:________
Тақырып: Теңдеудің түбірі. Мәндес теңдеулер, қасиеттері

Мақсаты:


  • Білімділік: квадрат теңдеулер туралы алған білімдерін жинақтап, тиянақтау арқылы, теориялық білімдерін пратикада дұрыс қолдана алу,есеп шығару дағдыларын қалыптастыру;

  • Дамытушылық: Өзіндік ойлау , шығармашылықпен жұмыс істеу қабілеттерін дамыту;

  • Тәрбиелік: Білім алушылардың жауапкершілік,белсенділік,білімге талпыну қасиеттерін бойында тереңдету;

Типі: қайталау сабағы.

Сабақтың көрнекілігі: компьютер, проектор, слайд, үлестірмелі карточкалар

Әдіс тәсілдер: Баяндау, есептер шығару

Сабақтың барысы:

Ұйымдастыру

А)білім алушының сабаққа қатысуы

Б)психологиялық дайындығы, зейінін шоғырландыру

Жаңа сабақты түсіндіру

Сұрақ – жауап
1. Қандай теңдеуді квадраттық теңдеу дейміз?
2. Толымсыз квадраттық теңдеулер дегеніміз не?
3. Келтірілген квадраттық теңдеу дегеніміз не?
4. Теңдеудің түбірі дегеніміз не?
5. Теңдеуді шешу дегеніміз не?
6. а мен с қандай болғанда ах2 +с = 0 теңдеуінің шешімі бар болады?
7. Квадраттық теңдеу түбірлерінің дискриминантын қалай табамыз?
8. Квадраттық теңдеудің түбірлерінің санын қалай анықтаймыз?
9. Квадраттық теңдеуде в=2к яғни жұп сан болса, түбірдің формуласын қалай жазамыз?
10. Келтірілген квадраттық теңдеудің түбірінің формуласын қалай жазамыз?

Есептер шешу: №5, №7

Бекіту

Крассворд шешеді.

Тапсырма: Егер дұрыс сөздерді тапса, онда француз математигінің фамилиясы шығады.
К В А Д Р А Т
Д И С К Р И М И Н А Н Т
К О Э Ф Ф И Ц И Е Н Т
Т О Л Ы М С Ы З

Сұрақтар:


1.ах2+вх+с=0, (a=0) теңдеуі қалай аталады? (квадрат)
2.Квадрат теңдеудің түбірлерінің формуласындағы түбір астындағы өрнек? (дискриминант)
3.Квадрат теңдеудегі а және в. (коэффициент)
4.Квадрат теңдеудің дербес түрі? (толымсыз)

Қорытынды: білім алушылардың білімін бағалау

Үйге: №2, №3 есептер
Пән оқытушысы: К. Байшокенова

Бекітемін

Директорың оқу ісі

жөніндегі орынбасары

_________ М. Ерманова
Сабақ жоспары №3

Пәні:Матемтика

Топ: ТБ – 28 Мерзімі:________

Тақырып: Иррационал теңдеулер. Модуль таңбалы айнымалысы бар теңдеулер мен теңсіздіктерді шешу

Мақсаты:


  • Білімділік: Иррационал теңдеулерді және олардың жүйесін шешу дағдыларын бекіту; теориялық материалды есептер шығару барысында қайталау; жүйелеу;

  • Дамытушылық: Өзіндік ойлау , шығармашылықпен жұмыс істеу қабілеттерін дамыту;

  • Тәрбиелік: Білім алушылардың жауапкершілік,белсенділік,білімге талпыну қасиеттерін бойында тереңдету;

Типі: жаңа тақырыпты түсіндіру.

Сабақтың көрнекілігі: компьютер, проектор, слайд

Әдіс тәсілдер: Баяндау, есептер шығару

Сабақтың барысы:

Ұйымдастыру

А)білім алушының сабаққа қатысуы

Б)психологиялық дайындығы, зейінін шоғырландыру

Жаңа сабақты түсіндіру

1. Нақты санның n ші дәрежелі түбір дегеніміз не ?

а санының n –ші дәрежелі түбірі деп n-ші дәрежесі а санына тең болатын в санын

айтады: ; мұндағы



2. n-ші дәрежелі түбірдің қасиеттерін атаңдңр:





3. Рационал сандар дегеніміз не ?

Бүтін , бөлшек натурал сандар қиынынан құралған сандарды айтамыз .



4. Иррационал сан дегеніміз не ?

Мысалы , т.с.с



5. Иррационал теңдеу деп айнымалысы түбір таңбасының ішінде сонымен қатар

бөлшек көрсеткішті дәреженің негізі болатын теңдеуді айтамыз.

Мысалы:

6. Иррационал теңдеулерді шешу тәсілдері

А) Дәрежеге шығару әдісі.

Ә) Жаңа айнымалы енгізу әдісі.

Б) Бөгде түбірді анықтау.



түріне келтіру
Бекіту. Есептер шығару

А. 1)

Х = 9

Теңдеудің шешу тәсілі – дәрежеге шығару тәсілі



тексереміз

Х = 9


1) Тексереміз

Х + 2 = 27



Х = 25

1)

х2-12х + 36 = х

Х1 = 3 х2 = 9

Тексеру арқылы бөгде түбірді анықтаймыз. Жауабы: х = 9

1)

Жаңа айнымалы енгізу арқылы шешеміз

деп алсақ , сонда теңдеу мына түрге келеді а2 + а – 6 = 0

а1= - 3: а2=2



а – ның табылған мәндерін бастапқы түрлендірген орынға қойсақ,

тексерсек,

Жауабы x= 16

В) 1) < = >















Тексереміз 1) X=0



2) X=3



6 = 6


Жауабы x= 3
Каталог: uploads -> doc
doc -> Тақырыбы: Ғарышты игеру (аудандық семинар)
doc -> Ғарыш әлеміне саяхат
doc -> Сабақ тақырыбы: Шерхан Мұртаза «Ай мен Айша» романы Сабақ мақсаты: ҚР «Білім туралы»
doc -> Сабақтың тақырыбы Бала Мәншүк ( Мәриям Хакімжанова) Сілтеме
doc -> Ана тілі №2. Тақырыбы: Кел, балалар, оқылық Мақсаты
doc -> Сабақ жоспары «Сәулет және дизайн» кафедрасының арнаулы пән оқытушысы, ҚР «Еуразиялық Дизайнерлер Одағының» мүшесі: Досжанова Галия Есенгелдиевна Пәні: Сурет және сұңғат өнері
doc -> Сабақ Сабақтың тақырыбы : Кіріспе Сабақтың мақсаты : «Алаштану» курсының мектеп бағдарламасында алатын орны, Алаш қозғалысы мен Алашорда үкіметі тарихының тарихнамасы мен дерекнамасына қысқаша шолу
doc -> Тәрбие сағаттың тақырыбы: Желтоқсан жаңғырығы
doc -> Сабақтың тақырыбы : Әбунасыр Әл- фараби Сабақтың мақсаты
doc -> Сабақ жоспары Тақырыбы: Үкілі Ыбырай Мектеп:№21ом мерзімі


Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3   4   5   6   7   8




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет