Семей қаласы, қазақ тобы.
САБАҚ ЖОСПАРЫ №4
Сынып: 7 «»
|
Күні:22.10.2013
|
Пән:Тарих
|
Сабақ тақырыбы
|
Қарақытайлар (1128-1213жж.)
|
Сілтеме
|
7-сынып оқулығы,Жолдасбаев Сайден,Бабаев Дүйсен
|
Мақсаты
|
. -Оқушыларға Қарақытайлардың Жетісуға қоныс аударуы,қоғамдық құрылысысалық жүйесі туралы түсінік беру.-Оқушылардың өз бетімен іздену, топта, жұпта жұмыс жасау дағдыларын жетілдіру. Сыни ойлауға ынталандыру
|
Күтілетін нәтиже
|
-Қарақытайлардың қоғамдық ерекшеліктерін анықтайды.
-Оқушылар Қарақытайлардың Жетісуға қонысаударуы ,сыртқы жағдайы маңызын түсінеді.
-Оқушылардың жұпта, топта жұмыс жасау дағдылары жетіледі, ойларын еркінжеткізе отырып, сыни ойлай алады.
|
Сабақтың түрі
|
Қайталау сабағы
|
Көрнекіліктер мен
құрал-жабдықтар
|
Интернет мәліметтері, оқулық, слайд,интерактивті тақта,карталар
|
Әдіс-тәсілдер
|
Сынақ, сын тұрғысынан ойлау
|
Кезең
Берілетін уақыт (45мин)
|
Мұғалімніңәрекеті
|
Оқушы әрекеті
|
Сабақтың барысы
|
Ұйымдастыру
(3 мин)
|
Сәлемдесу. Оқушыларды түгендеу.
Жағымды психологиялық ахуал туғызу.
Оқушыларды «атомдар мен молекулалар» бойынша бөліп, топ мүшелерін рөлдерге бөлу.
|
Үй тапсырмасын тексеру
(2 мин)
|
Бір-бірінің үй тапсырмаларын тексереді. Сергіту сәті.
|
«БІЛУ»(5мин)
|
«Ой шақыру»
Қидан
Гурхан
Харадж
Хорезм
Гурид
Найман
Оқушылар оқып есте сақтап, дәптерлеріне жазады. Осы тірек сөздерді оқулықтан тауып оқып, мазмұнын ашады.
-Бүгінгі сабақта нені өтеміз екен?
-Осы сабақтан не білгіміз келеді, қандай мақсат қоямыз?
|
Оқушылар оқып есте сақтап, дәптерлеріне жазып алды. Тірек сөздерді мәтінен тауып оқып, мазмұнын ашып, сабақтың мақсатын анықтайды.
|
«ТҮСІНУ» (8 мин)
|
Әр топ мәтінді оқуға беру.
Жұпта және топта талқылаймыз.
«Даналық ағашы»
ойынында ағашқа алма тәрізді етіп, сұрақтар ілеміз.
|
Оқушылар топ ішінде талқылап,жұмыс жасайды.
Оқушылар бір-бірден алманы алып, сұраққа жауап береді.
|
«ҚОЛДАНУ» (5 мин)
|
Кескін картамен жұмыс жасату
|
Кескін картамен жұмыс жасайды
|
«ТАЛДАУ» (9 мин)
|
Адасқан объектіні табу
1.Хараджәл-Арслан
2.Хорезм шахы1171-1172ж.
3. Хорезм жеріне жорық жер салығы
4. Елюй Даши әйелі Иле
5.Елюй Дашидың ұлыБұсұған
6. ЕлюйДашидың қызыҚарақытай мемлекетінің билеуші лауазымы
7.ГурханТабуян
|
|
«ЖИНАҚТАУ» (10 мин)
|
Семантикалық карта стратегиясы
Р/с
|
Атауы
|
«Маңғыт,ноғайлар»
|
Астана
|
«Өзбек,қазақ-өзбек»
|
Жетісу жері
|
1
|
Ноғай ордасы
|
+
|
|
|
|
2
|
Ақ Орда тұрғындары
|
+
|
|
+
|
|
3
|
Жәнібек пен Керей
|
|
|
|
+
|
4
|
Үйсіндер өрбіген ежелгі қазақ хал-қының жері
|
|
|
|
+
|
|
|
«БАҒА БЕРУ»(3 мин)
|
Үйге тапсырма: §13 «Қарақытайлар»
Топ басшысы бағалап берген бағалау парағы негізінде оқушылардың бағасын қою.
Кері байланыс.
Сабақ ұнады ма?
Қандай әдіс-тәсілдер ұнады?
Қандай ұсынысың бар?
|
Күнделікке үй тапсырмасын жазады.
Стикерге жазады.
|