Сабақ жоспары: алгебра Сыныбы: 9 Сабақтың тақырыбы: екі айнымалысы бар сызықтық теңдеу. 1-теорема



бет1/2
Дата21.04.2017
өлшемі176,84 Kb.
#14251
түріСабақ
  1   2
Күні: 16.09.2014 ж

Сабақ жоспары:алгебра

Сыныбы: 9


  • Сабақтың тақырыбы: §1. Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеу.1-теорема

  • Сабақтың мақсаттары:

Білімділік: Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеу мен оны шешу жолдарын үйрету.

Дамытушылық: Мәндес теңдеулердің қасиеттерін пайдаланып есептерді орындай білуге дағдыландыру.

Тәрбиелік: Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулердің графиктерін салу бойынша білімдерін жетілдіру.Оқушыларды дәлдікке, ұқыптылыққа, жылдамдылыққа, ептілікке тәрбиелеу.

Міндеттері:

- Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеуді шешімін табуды үйрену

- Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеудің кез келген шешімін табу

Қолданылатын модульдер:

1.Оқыту мен оқытудағы жаңа тәсілдер

2.Сыни тұрғыдан ойлау

3.Оқытудағы ақпаратттық-коммуникациялық технологияны пайдалану

5.Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу

6.Оқытудағы басқару және көшбасшылық

Сабақ түрі:топтық және жұптық жұмыс

Сабақ типі:жаңа сабақ,теориялық және практикалық

Сабақтың әдістері: Сурақ-жауап, топтық, дедукция әдісі,бинарлық әдістер,і Сын тұрғысынан ойлау, проблемалық, көрнекіліктер, ұжымдық т.б

Сабақтың көрнекілігі:слайд,батман,стикерлер,флипчарт құралдары

Күтілетін нәтиже:

- Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеуді ажырата біледі

- Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеудің дәрежесін анықтай біледі

-Теңдеудің графигін сала біледі


Сабақ жоспары:


Сабақ кезеңдері

Уақыты


Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті

бағалау

Ресурстар:осы іс-әрекет үшін маған қандай құралдар қажет?

Сабақтың басталуын ұйымдастыру

мин



Психологиялық көңіл-күйді реттеу. Мақсаты: жағымды эмоция орнату.

Сәлеметсіздер ме оқушылар . Оқушылардың сабақққа қызығушылығын ояту,белсенділігін арттыру.

Топқа бөлу:1,2,3,4,5-ке дейін сыныптағы оқушылар түгел санап шығады да,1-лер «Бесік» ,2-лер «Елім» ,3-тер «Үміт» топтарына бірыңғай топтасады. «Бесік» тобына 1-теорема, «Елім» тобына 1-салдар, «Үміт» тобына 2-салдар бойынша мыcалдар келтіріп постер қорғау

Бір дегенім –бесік,
Шықтық содан өсіп.
Екі дегенім –Елім ,
Далам тауым,көгім.
Үш дегенім-Үміт,
Үміт артар жігіт.


Оқушылар сәлемдеседі

Жауап берулеріне сәйкес бесбұрыш, төртбұрыш,үшбұрыштармен бағалауды түсіндіру.





Жақсы, жарайсыңдар

Оқулық, қиындылар флипчарт

БІЛУ

Теориялық білім




«Бесік» тобына 1-теорема:

Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеудің aх=b (мұндағы а және в –нақты сандар,х-айнымалы) түрінде берілетінін төменгі сыныптан білеміз.

aх+by=c түрінде берілген теңдеу екі айнымалысы бар сызықтық теңдеу д.а.

x,y – айнымалылар, a,b,c – нақты сандар және a мен bбір мезгілде нөлге тең емес.

- Мәндес теңдеулер

- Мәндес теңдеулердің қасиеттері

- Теңдеудің графигі

Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеуді шешу – берілген теңдеуді дұрыс теңдікке айналдыратын сандар жұбының жиынын табу.

aх+by=c теңдеуді қанағаттандыратын кез келген сандар жұбы екі айнымалысы бар сызықтық теңдеудің шешімі д.а

1-теорема.Егер теңдеудің екі жақ бөлігіне бірдей санды немесе айнымалылардың барлық мәндерінде мағынасы болатын өрнекті қоссақ,онда берілген теңдеуге мәндес теңдеу шығады.

1-салдар. «Елім» тобына 2-салдар,мысал келтіру

Егер теңдеудің екі жақ бөлігінде де бірдей сандар бар болса,онда оларды ескермеуге болады (ондай сандар өзара жойылып кетеді дейміз)



2-салдар. «Төзім» тобына 2-салдар,мысал келтіру:

Теңдеудің кез келген қосылғышын оның бір жақ бөлігінен екінші жағына қарама-қарсы таңбамен көшіруге болады.


Біздің бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: «§2.Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеу»(оқушылар өздері айтады.

Сабақтың мақсаты: оқушыларды екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеуді шешу жолдарына және графиктерін салуға білуге дағдыландыру

Үй тапсырмасына берілген тапсырманы айтады. Топтағы оқушылар бір-бірінің дәптерлеріндегі үй жұмысын тексеріп бір-бірлеріне баға қояды .мәтін есептерін шешу.№209-2 №210-2 №202-2

№209-2


а-в

а22

Шешуі: a=4+b

(4+b)2-b2=104

16+8b+b2-b2-104=0

8b-88=0


8b=88

b=88:8=11

a=4+11=15

жауабы: ең ұлкені 15 саны



Оқушылар мұғалімнің қойылған сұрақтарына жауап беріп сабақ тақырыбын,мақсатын ашады.

Постерлерін қорғау




Түсіну.

Практикалық бөлім

Мысалы.2х+у=6 теңдеуінің графигін салу





Әр топ өздерінің постерлерін қорғайды.Топ басшылары бағалап отырады.

Смайликтер мен ұпаймен бағаланады.

Оқулық , слайд, флипчарт


Достарыңызбен бөлісу:
  1   2




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет