Мұғалімнің аты-жөні:
|
Хамит А.А
|
Пән/Сынып:
|
5 сынып
|
Күні:
|
15.09.23
|
Тарау немесе бөлім атауы:
|
5.1А Натурал сандар және нөл саны
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Формула. Формула арқылы есептеу. Мәтін есептерді шығару
|
Оқу мақсаты:
|
5.5.1.1
натурал сандарға арифметикалық амалдар қолдана отырып, мәтінді есептерді шығару;
5.5.1.8
әріпті өрнектерді құру және оларды есептер шығаруда қолдану;
|
Бағалау критериі:
|
Мәтін есептің мағынасын түсінеді және теңдеу құра алады;
Құрылған теңдеулердің шешу алгоритмін біледі;
Мәтін есепті тиімді тәсілдерін біледі және кері есептер құратыра алады.
|
Уақыты
|
Кезең дері
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
2 минут
|
Ұйым дастыру
|
Сәлеметсіздерме!
Бүгін, Формула. Формула арқылы есептеу. Мәтін есептерді шығару тақырыбын қарастырамыз
|
|
|
|
8 мин
|
Жаңа сабақ
|
“Формула. Формула арқылы есептеу. Мәтін есептерді шығару” тақырыбындағы ережелерін еске түсіру мақсатында “Детальдарын қою ” әдіс – тәсілін пайдалана отырып, әр оқушыға “Математикалық диктант” беріледі:
Жеке жұмыс:
Математикалық диктант:
Тік төртбұрыштың периметрі оның ұзындығы мен енінің 2 еселенген қосындысына тең. Формуласы:
Тік төртбұрыштың ауданы оның ұзындығы мен енінің көбейтіндісіне тең. Формуласы:
Жол жылдамдықтың қозғалыс уақытына көбейтіндісіне тең. Формуласы:
Заттың құны оның бағасын заттың санына көбейткенге тең. Формуласы:
Тік бұрышты параллепипедтің көлемі оның ұзындығын ені мен биіктігіне көбейткенге тең. Формуласы:
Осы айтылған ережелерді қолданып оқулықпен есептер шығарылады
|
Сұрақтарға жауап береді
Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады
|
Оқушылар осы мысал-дарға қарап түсінеді.
|
Слайд
|
15 минут
|
Бекіту тапсырмасы
|
Оқулықпен жұмыс: “Джигсо” әдісімен 3 топқа есептер үлестіремін
№128
Тік төртбұрыш пішінді суқоймасының ұзындығы 45м, ені 38м. Оның жиегінен 2м қашықтықта қоршау жүргізілді. Қоршаудың ұзындығы неше метр?
№129
Квадрат пішіндес қаңылтырдан ені 5см тік төртбұрыш қиылып алынғанда, ауданы қаңылтыр қалды. Қаңылтырдың алғашқы ауданын табыңдар.
№130
Асхаттың 500тг ақшасы болды. Ол бағасы 25тг 7 дәптер және бағасы 80тг 3 қаламсап сатып алды. Не белгісіз? Сұрақ қойыңдар.
Дескриптор:
Есептің шартын түсінеді, берілген табылатын затты ажырата алады,жауабын тексереді (1 балл)
Есептің шартына сәйкес теңдеу құра біледі. (1 балл)
Теңдеуді шешіп, жауабын дұрыс таба алады (2 балл)
Жаңа материалды пысықтау.
Әр бір оқушы мәселе есептерді шығаруда үшін жүйелі ойлануды қажет ететіндігі туралы ой қорытады.
1) Оқушы бір сан ойлады, одан 27-ні азайтып, нәтижесін 2-ге көбейткенде 144 саны шықты. Оқушы қандай сан ойлады?
Жауабы: 99
Жеке жұмыс. Оқулықтан №123,124
|
|
|
Слайд
|
5 минут
|
|
Бүгінгі сабақта:
Теңдеудің түбірін шешеді;
Есеп шартына сай түбірлерін таңдайды
Үйге тапсырма. №122, №125
Рефлексия
Бағалау: Оқушылар “Бағдаршам” бойынша топтар бір – бірін бағалайды.
|
Тақырыпты меңгергенін анықтау
|
|
Презентация
|