08 желтоқсан 2015 ж.
08.12.2015ж
|
Геометрия
|
|
|
9 сынып
|
Сабақтың тақырыбы:
|
«Ұқсастық түрлендіру және оның қасиеттері. Ұқсас фигуралар.»
|
Сабақтың мақсаты:
|
Білімділік: Ұқсас түрлендіру, гомотетия, гомотетия центрі, гомотетия коэффиценті, гомотетия қасиеттерін түсінеді.
Дамытушылық: Гомотетиямен байланысты тапсырмаларды орындау дағдысын меңгеріп, фигуралардың гомотетиялығын анықтау, есептер шығаруға дағдыланады.
Тәрбиелілік: Сызба сызуда сызу сабағының элементтерін пайдалануға, ұқыптылыққа тәрбиелеу.
|
Күтілетін нәтиже
|
1. Қозғалыстың түрлерін меңгере отырып, ұқсастық түрлендіруі ұғымымен танысады және фигураларды түрлендіру тәсілін анықтауды үйренеді.
2. Есеп шығарудағы қабілеттілігі артады.
3. Бір – бірімен ақылдасады.
|
Сілтеме
|
9 сынып «Геометрия» оқулығы
|
Сабақта қолданылатын материалдар:
|
Слайд
Оқулық
Тақырыпқа байланысты көрнекіліктер
|
Оқыту әдістері:
|
1. Жеке жұмыс
2. Жұптық жұмыс
|
|
Сабақтың барысы.
І. Ұйымдастыру кезеңі
|
1. Сәлемдесу, түгендеу
2. Оқушылардың зейінін сабаққа аудару
3. Сабақ барысымен таныстыру, жұпқа бөлу
|
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
|
Миға шабуыл сұрақтары
|
ІІІ. Жаңа сабақ
|
Жаңа тақырыпты түсіндіру
|
ІҮ. Тапсырма
|
Тест жұмысы
|
Ү. Сергіту сәті
|
Тренинг ұйымдастыру
|
Ү. Қорытынды
|
Жаңа тақырып бойынша сұрақтар қойылады.
|
ҮІ. Үй тапсырмасы
|
Оқулық
|
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
І. Ұйымдастыру кезеңі
5 минут
|
Оқушылардың зейінін сабаққа аудару, түгендеу, жұпқа бөлу
ББҮ үлестірме қағазын таратып беру
|
Оқушылар жұптарға бөлінеді.
|
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
Миға шабуыл сұрақтары
10 минут
|
Әр жұпқа үлестірме қағаздарды таратып беру
І. 1. Бұру түрлендіруі дегеніміз не?
2. Тең фигуралар гомотетиялы бола ма?
ІІ. 1. Қандай фигураларды бұру түрлендіруі арқылы өзіне-өзін бейнелеуге болады?
2. Гомотетия параллелограмды қандай фигураға бейнелейді?
ІІІ. 1. Параллель көшіру дегеніміз не?
2. Гомотетия трапецияны қандай фигураға бейнелейді?
ІҮ. 1. Параллель көшіру түрлендіруі кезінде өзіне-өзін көшетін, яғни өзгермейтін нүкте табыла ма?
2. Гомотетия дегеніміз не?
Ү. 1. Қозғалыс дегеніміз не?
2. Гомотетияның негізгі қасиеттерін ата.
ҮІ. 1. Осьтік симметрия деген не?
2. Гомотетия үшбұрышты қандай фигураға бейнелейді?
ҮІІ. 1. Центрлік симметрия дегеніміз не?
2. Гомотетия шеңберді қандай фигураға көшіреді?
ҮІІІ. 1. Нүктеге қатысты симметрия, түзуге қатысты симметрия деген не?
2. Гомотетияның қасиеттерін атаңдар
|
Оқушылар жұппен ақылдасып, сұрақтарға жауап береді.
|
ІІІ. Жаңа сабақ
5 минут
|
Анықтама. Егер Ф фигурасын Ф1 фигурасына бейнелегенде, олардың сәйкес нүктелерінің арақашықтықтары бірдей к қатынасына өзгеретін болса, онда Ф фигурасын Ф1 фигурасына ұқсас деп атаймыз.
Анықтама. Жазықтықтағы әрбір А нүктесі үшін ОА сәулесінің бойында жататын және ОА1/ОА=к шартын қанағаттандыратын А1 нүктесін А нүктесіне гомотетиялы нүкте деп атаймыз. Ал жазықтықтың бұл түрлендіруін гомотетия деп атайды.
|
Оқушылар сабақты мұқият тыңдайды. Қажетті мәліметтерді дәптерлеріне жазып алады.
|
ІҮ. Тапсырма
15 минут
|
Тест жұмысы
1. . а) АВ және СD кесінділері гомотетиялы бола ма?
ә) Гомотетия коэффициенті қандай?
A. а) болады; ә)
B. а) болады; ә)
C. а) болмайды; ә)
D. а) жауабы өзге.
2. ді табыңдар.
A.
B.
C.
D.
3. мен -ді табыңдар.
A.
B.
C.
D. жауабы өзге
4. -ның перимтерін табыңдар.
A. 12 см
B. 13 см
C. 14 см
D. 15 см
5. және тең бүйірлі үшбұрыштар. -ны табыңдар.
A.
B.
C.
D.
6. , АВС үшбұрышының периметрі 42 см, ал -дің периметрі 14 см және АВ-ны табыңдар.
A. 13 см
B. 14 см
C. 15 см
D. 16 см
|
Тест жұмысын орындап, жұппен тексереді,дәптерлеріне жазып алады.
|
Ү. Қорытынды
5 минут
|
1. Қандай фигураларды ұқсас фигуралар деп атайды?
2. Ұқсастық коэффициенті деп қандай санды айтады?
|
Сұрақтарға жауап береді.
|
ҮІ. Үй тапсырмасы
2 минут
|
§4 оқу.Анықтамалар жаттау.
|
Тапсырмаларды мұқият тыңдап, түртіп алу
|
ҮІІ. Бағалау
3 минут
|
Білемін
Білгім келеді
Үйрендім
Сабақ барысында алған баллдарын қорытып, бағалау
|
Сабақта алған бағаларын күнделіктеріне қойдыру.
|