Бөлім: Сауда жасай білесің бе?
Мектеп: №25 ЖББОМ
|
Күні: 02.10.2018
|
Мұғалімнің аты-жөні: Нурмуханова М.Е.
|
Сынып: 8 Б,В.
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Базарға барамын.
|
Сабақта іске асатын оқу мақсаты (оқу бағдараламасынан сілтеме)
|
8.2.2.1 Түрлі жанрдағы көркем мәтіндерге сүйене отырып, көңіл-күйді білдіруде ұлттық сөз әдебі мен сөйлеу этикеті формаларын қолдана білу;
8.5.1.1-бөлшектік сан есімдердіжазба, ауызша жұмыстарда орынды қолдану.
|
Сабақтың мақсаты
|
Түрлі жанрдағы көркем мәтіндерге сүйене отырып, көңіл-күйді білдіруде ұлттық сөз әдебі мен сөйлеу этикеті формаларын қолдана білу.
|
Бағалау критерийі
|
Түрлі жанрдағы көркем мәтінмен жұмыс жасай алады;
Ұлттық сөз әдебі мен сөйлеу этикеті формаларын біледі;
Бөлшекті сан есімдерді орынды қолдана біледі.
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:
Таразы- весы
Азын- аулақ- немного
Жарамдылық –годность
Анда-санда- иногда
Ұрла- воруй
Тәуекел- риск, смелость.
Диалог құруға / шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер:
Жеміс- жидектер, қымбат екен, арзандау, бағасы қанша, жарты килограм,
|
Құндылықтар
|
Құрмет, ынтымақстастық, өмір бойы оқу, азаматтық жауапкершілік, ашықтыққа тәрбиелеу
|
Өмірмен байланыс
|
Қазіргі сауда әлемімен сабақтастыру
|
Пәнаралық байланыс
|
Әдебиет, тарих, экономика
|
Алдыңғы білім
|
Абай Құнанбайұлы «Базарға қарап тұрсам әркім барар».
|
Сабақ барысы
|
Жоспарланған кезеңдері
|
Жоспарланған іс-әрекеттер
|
Дереккөздер
|
Сабақтың басы
3 минут
|
Ұйымдастыру кезеңі
Қызығушылықты ояту.
Мұғалім: Ондықтармен санап шығыңыздар!
Оқушылар: 10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
Мұғалім: Енді кері қарай санап шығыңыздар
Оқушылар: 100 90 80 70 60 50 40 30 20 10
Сабақтың тақырыбы мен мақсаты таныстырылады.
|
Суреттер
|
Сабақтың ортасы
35 мин
|
Мағынаны тану кезеңі.
Ой шақыру
Суреттерде не бейнеленген?
Суреттерді не біріктіреді?
Оқушылар сурет арқылы тақырыпты болжайды
Тыңдалым алды тапсырмасы
1- тапсырма. Жұптық жұмыс. Берілген тірек сөздер қандай тақырып аясында ой қозғауы мүмкін? Жұбыңызбен талқылаңыздар.Төмендегі тақырыптар бойынша диалог құрастырыңдар.
Тірек сөздер:
Базар, сауда, тауар, зат, бұйым, ақша, сом, теңге, баға, құны.
Сатушы және сатып алушы;
Екі сатып алушы;
Екі сатушы.
Дескриптор:
тірек сөздердің байланысын анықтайды;
жұпта 2 минут талқылайды;
Тақырып таңдап, диалог құрастыра алады.
«Мен үшін жаңа». Жаңа сөздермен жұмыс.
Таразы- весы
Азын- аулақ- немного
Жарамдылық –годность
Анда-санда- иногда
Ұрла- воруй
Тәуекел- риск, смелость.
Дескриптор:
Жаңа сөздердің аудармасын таба алады;
Жаңа сөздермен сөз тіркестерін құрастыра алады;
Жаңа сөздермен сөйлем құрастыра алады.
2-тапсырма. Мәтінмен жұмыс.
Мәтінге дейін жұмыс. «Дөңгелек үстел» әдісі . Оқушылар бір топқа жиналады. Топқа 1 парақ беріледі. Топ оқушысының бірі сол параққа осы тақырып бойынша 1 сөйлем жазады. Екіншісі оның жазған ойын әрі қарай жалғастырып, екінші сөйлемді жазады. Соңында тақырып жайлы мәтін шығады. Бір оқушы мәтінді оқиды, сынып болып талдайды.
Тапсырма орындауда алған әсерін қандай?
- толық түсіндім.
- сұрақтарым бар.
- түсінбедім.
Мәтінмен жұмыс. Мәтінді рөлге бөліп оқыңыз. Мәтіндегі сандардың орнына бөлшектік сан есімдерді қойып айтыңыз.
Дескриптор:
Мәтінді рөлге бөліп оқи алады;
Мәтіннен сан есімдерді ажырата алады;
Бөлшектік сан есімдерді орынды қолдана алады.
ҚБ. смайлик арқылы.
Мәтіннен кейінгі жұмыс. Ширату: Диалогтік оқытуға байланысты тапсырма. Оқушылар орындықтарын бір –біріне жақын қарама- қарсы отырады.Сосын бүгінгі тақырыпқа байланысты бір-біріне сұрақ қояды. Бірінші оң жақ қанат, сол жақ қанаттағы оқушыларға қойсын . Мұғалім жай ғана тыңдап тұрады. (1 минут) Содан соң керісінше сол жақ қанат, оң жақ қанаттағы оқушыларға қойсын. (Бұған оқушылар өте белсене араласады және есінде қалады).
Қорытынды кезеңі
3-тапсырма
Жеке жұмыс. «Математикалық экономика» берілген ақшаны қалай жұмсар едіңіз? Жағдаятты ұтымды шешіңіз.
Берілді: 2000 теңге
Сатып алынатын зат: картоп, қызанақ, қияр, қаймақ, айран, сүт, қырыққабат
Сауда орны: базар
Дескриптор:
берілген сөздерді қолданды;
ойын жүйелі жеткізді;
математикалық қабілетін көрсете білді
Кері байланыс
Қай тапсырма Сіз үшін қызықты болды?
Қай тапсырма Сіз үшін қиын болды?
|
үлестірме материал
Оқулық
43 бет.
|
Сабақтың соңы
2 минут
|
Рефлексия Кері байланыс: «пайыз» әдісі .
Сынып бөлмесінің әр жеріне 100%, 75%, 50%, 25%, деген белгілер А4 параққа шығарылып ілінеді. Мұғалім: Оқушылар бүгінгі сабақты қаншалықты түсінгендеріңізді осы проценттердің қасына барып тұру арқылы білдірсеңіздер. Оқушылар жүгіріп барып тұра қалады.
Үй тапсырмасы: 44 бет. 5-тапсырма.
|
А4
|
Сабақта саралау тапсырмалары болды ма? Қалайша қолдау көрсете аламын? Қабілетті оқушыларды оқытуда алдыма қандай міндеттер қоямын?
|
Оқушылардың материалды қаншалықты игергенін қалай бағалаймын?
|
Денсаулық пен қауіпсіздік техникасын сақтау
|
|
|
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ/ оқыту мақсаттары шыншыл ма?
Барлық оқушылар ОМ жетті ме?
Егер жоқ болса, неге?
Сабақтағы саралау дұрыс өтті ме?
Сабақтағы кезеңдер сақталды ма? Жоспардан тыс не жасалды? Неге?
|
|
Жалпы бағалау
Қандай екі аспект жақсы өтті? (оқыту мен білім беру туралы ойланыңыз)
1:
2:
Сабақты жақсартуға не себеп болатын еді? (оқыту мен білім беру туралы ойланыңыз)
1:
2:
Сабақ барысында сыныптың жетістігі туралы не ойладым/ жеке оқушылардың қиындығы, келесі сабақтарда неге назар аудару қажет?
|