маңызын түсіндіру.
қоршағанын тәжірибе жасау арқылы көз жеткізеді. Ауаны таза
сақтауды меңгереді.
№
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Оқып үйренудің негізгі мақсаты
|
Оқытуда қолданылатын модульдер
|
Оқытуда қолданылатын әдіс-тәсілдер
|
Оқып үйренудің нәтижесі
|
Үйрену мақсатында бағаны қоса алғанда, бағалау
|
Негізгі дерек көздері
|
1
|
Ауа райы. Климат
|
Оқушылардың ауа райы туралы алған білімін кеңейту. Климат туралы түсінік қалыптастыру
|
1. Саралап өту технологиясын пайдаланып
2. Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау
3. Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету
|
Диалог, СТО, топтастыру, бағалау
|
Қазақстан климаты туралы мағлұмат алады. Ауаның қоршаған ортаға әсері мол екенін біледі.
|
1. Формативті
2. Жиынтық
3. Оқушылардың өз-өзін бағалау парағы
|
Көрнекіліктер, оқулық, әдістемелік нұсқаулық, дәптер, сызба, суреттер
|
2
|
Ауаның ластануы.
Ауаны қорғау
|
Оқушылардың ауаның құрамы және қасиеттерімен таныстару, ауаны қорғауға тәрбиелеу
|
Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер. Сыни тұрғыдан ойлау
|
«Джиксо» тәсілі, диалог. Топпен жұмыс
|
Табиғат пен адам үшін ауа қандай рөл атқаратынын түсінеді. ауаны қорғауға үйренеді
|
1. Формативті
2. Жиынтық
3. Оқушылардың өз-өзін бағалау парағы
|
Оқулық, әдістемелік нұсқаулық, дәптер, сызба, суреттер
|
Пәні
|
Дүниетану
|
Сынып
|
4 «Ә»
|
Тақырыбы:
|
Ауа райы. Климат.
|
Мақсаты
|
Адам өмірі мен ауа температурасының арасындағы байланыс жайлы түсіндіру.
Зерттеу, бақылау білігін дамыту
Ауаның қоршаған ортаға әсері мол екенін айтып, ауаны қорғауға тәрбиелеу.
|
Міндеті
|
Ауа-райы және климат туралы түсінік беру.
Қазақстан климатының негізгі белгілерімен таныстыру.
|
Күтілетін нәтиже
|
Ауа-райы сызбасымен жұмыс жасайды.
Климаттың негізігі белгілерімен танысады.
Ауа өгерістері мен қозғалыстарын метеорологтар бақылайтынын біледі.
«Маусымдық белгілер» таықырыбында жұмыс жасауды үйренеді.
|
Түйінді түсінік
|
Метеорологиялық станция, атмосфера
|
Сабақтың өту барысы
|
Сабақ кезеңдері, модульдер
|
Мұғалім әрекеті
|
Тапсырма мазмұны
|
Оқушы әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурс-
тар
|
Сергіту сәті
|
Сергітіу сәтін тиімді ұйымдастыру
|
«Жасырынбақ» ойыны арқылы ұйымдастыру.
Көзім, көзім, көз айна,
Көзімде бар шоңайна.
Шоңайнасы кіреді,
Көзіңді жұм, абайла.
Қағазға үй тапсырмасы бойынша сұрақ немесе тапсырма жазылады.
|
Ойын шарты бойынша оқушылар көзін жұмады. Бір оқушы ақырын барып, балалардың кітабының арасына қима қағаз жасарады. Оқушы қағазды іздеп тауып, тапсырманы орындайды
|
Берілген тапсырмаларға дұрыс жауап берген оқушыларды бағалайды.
|
|
І.Бақылау (Оқу бағдарламасын анықтау: балалар нені оқып үйренеді және сабақта жоспарланған жұмыс формаларының нәтижесінде қандай әрекеттерді игереді)
|
Топқа бөліп ой қозғайды
|
Маусымдық белгілер бойынша төрт топқа бөлінеді.
1 топ жаз.
2 топ күз
3 топ қыс
4 топ көктем
Әр топ өздерінің атына сай табиғат құбылыстарын таңдайды.
|
Алдын ала дайындалған қима-қағаздармен жұмыс жасайды.
|
Формативті бағалау, уәж, ынталандыру
|
|
ІІ. Өткен тапсырмаларды пысықтау (сабақ басталмас бұрын оқушылар нені білетіндіктерін анықтау)
|
Тақырыпқа қызықтырып бағыттайды
|
Жұмбақ жасыру.
Бар ма, жоқ па, оны анық білмейсің
Ол жоқ жерде өмір сүріп жүрмейсің
(Ауа)
|
Оқушылар жұмбақтың шешуін табады.
|
|
|
ІІІ. Негізгі бөлім (оқушылардың тарау бойынша оқып-үйренген білімдерін қорыту)
|
Мәтіндегі ең құнды нәрсені анықтауды ұсынады. Өз ойларын жазуды ұсынады.
|
Анықтама. Климат дегеніміз-бір жердегі ауа-райының жыл сайын қайталануы осы ара климатының түрін білдіреді.
К
Климат
лиаттың түрі ауа қабаты мен жердің өзара әсеріне қарай өзгереді.
Жауын-шашын
Ауа қабатының құрамы
Температураның маусымдық өзгерістері
Ауа массасының қозғалысы
Ауа-райы
Бұлтты
Температура
Жел
Жауын-шашын
Метерологиялық станцияның суреттерін көрсету.
Тәжірбие жасау.
Екі стаканға ыстық су құйылған, беті жабық. Бірі үстелге, бірі шырпының бос қуыс қорабына қойылады. Қайсысы жылуын біраз сақтайды?
Үш шрақты жағайық: Оларды стаканмен, банкамен, төбесі ашық банкамен жабамыз. Қайсысы алдымен сөнеді? Неге?
Шар үрлейміз. Оның ішіне не толады?
Терезенің екі рамасының ортасында бос орын не қалдырылған?
|
Әр түрлі әдістер арқылы мәтінді зерттейді. Ойларын қорытып флипчарт бетіне түсіреді және тәжірбие жасап көреді.
|
Оқушылардың өз-өзін бағалау арқылы бағалау
|
|
ІҮ. Сабақты қорытындылау (оқушылардың оқып үйренгендерінің нәтижесін бағалау)
|
Өз ойларын қорытуға бағыттайды. Рефлексия жазғызады
|
Кел, ойланайық!
Жыл бойы ауа-райы сенің өлкеңдегі адамдардың еңбегі мен өміріне қалай әсер етеді?
Адамға ауа-райын алдын-ала білу не үшін қажет?
|
Өз тұжырымдамасын жасайды. Сабақтан алған әсерін жазады.
|
Рефлексия
|
|