Пәні: Адам.Қоғам.Құқық.
|
Күні: 02 ақпан
|
9 класс
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Білім мен ғылымның қоғамдағы ролі.
Діннің қоғамдағы ролі.
|
Сабақтың мақсаты:
|
Оқушылардыңбілім,мәдениет,толеранттылық,руханилық туралы білімдерін кеңейтіп ,бұл ұғымдарды талдау ,бағалау ,саралау дағдыларын қалыптастыру.
|
Сабақтың әдіс-тәсілдері:
|
Топтық жұмыс, сыни тұрғыдан ойлау стратегиялары,бағалау әдістері.
|
Күтілетін нәтиже:
|
білім,мәдениет,толеранттылық,руханилық туралы білімдері толығады.
өзіндік ойын ортақ пікірге тоғыстыра біледі
әрекетті сыни бағалауды үйренеді; сөйлеу мәнері қалыптасады;
топтық жұмыс арқылы кері байланысты үйренеді.
|
Керекті жабдықтар
|
Интерактивті тақта, жұлдызшалар, бағалау қағаздары, қима қағаздар, стикерлер, тапсырмалар.
|
Сабақтың барысы:
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Кіріспе
Психологиялық тренинг
«Күн сәулесін сыйла» (бейнеролик арқылы)
|
Оқушылар қайталайды,іс-қимылмен көрсетеді.Бір –біріне жақсы көңіл-күй сыйлайды.
|
Үй тапсырмасын сұрайды.
Қоғамның рухани өмірі.
|
Топтар берілген тапсырмалар бойынша бөлініп отырады.
І топ. Презентация қорғайды.
ІІ топ. Дайындалған сұрақтарды қояды.
( жоғары,төмен дәрежелі сұрақтар)
ІІІ топ.Жүргізілген сұхбатты көрсетеді ,қорытады.
IV топ. Жазылған эссені оқиды.
|
Сергіту сәті
Тұсаукесер
Тапсырмаларды бөліп береді.
Қорытады.
Негізгі бөлім
|
Қанатты сөздер қиындыларынан сөйлем құрастырып ,мағынасын түсіндіреді.
1.Бақыт жолы біліммен табылады
2.Дінде жүріп дос ізде,дұшпан өзі –ақ табылар
3.Мәдениеті жоғары елдің рухы биік
4.Дүниенің көзі –заттай нәрсе емес, рухани дүние
Берілген қанатты сөздер бойынша жаңа тақырыпты ашады.
Оқулықтағы мәтінді топтар бөліп оқиды.
І топ. Білім.
ІІ топ. Мәдениеттілік.
ІІІ топ.Толеранттылық.
IV топ. Руханилық.
Оқылған мәтінді джигсо әдісімен талқылайды.
Оқушылар мәліметтермен алмасып ,пікірлерін білдіреді,
постерде қорғайды.
|
Қорытынды.
Оқушылар білімін бекіту
(эстафета әдісі бойынша тест тапсырмасын орындату)
Тапсырманы береді,тексереді,қоры
тындылайды.
|
1.Тест сұрақтарының жауабын табады.
1. «Адамды білім сақтайды» ойының авторы
А) А. Иүгінеки Б) А.Чехов В)И.Репин Г)Қ Сәтбаев
2.Қоғамдық білімдерге жатады?
А)жаратылыстану пәндері Б)техникалық ғылымдар В)саясаттану,философия Г)математика ,информатика
3.Ұлттық тарих және құндылықтар жылы болып жарияланды А)1998 Б)2000 В)1999 Г)2008
4.Аят сөзінің мағынасы А)тура жол Б)көп оқу В)биік қамал Г)керемет білім
5.Адамның жеке бас мәдениеті байланысты А)ұлтқа Б)талапқа В)жасқа Г)тұрмысқа
6.Мәдениетті адамға тән А)шыншылдық тәртіп Б)менмендік ,құмарлық В)мақтаншақтық ,қызғаншақтық Г)атаққұмар дөрекілік
7. «Сұлулық шындықта деп жазды» А)Абай В)Репин В)Чехов Г)Уәлиханов
8.Исламның қасиетті кітабы А) Інжіл Б) Құран В) Таурат Г)Авеста
9.Құранда қанша сүре бар А)120 Б)116 В) 114 Г) 118
10.Зайырлы қоғам идеясы негізделген А)Ождан бостандығына Б) саяси бостандыққа В)Әлеуметтік қатынасқа Г)экономикалық тәуелсіздікке
Жауаптары :1 А 2.В 3А .4Г .5Б.6А.7В.8Б.9В.10А
2.Топпен сұрақ жазады және келесі топтардың сұрағына жауап береді.
|
Бағалау.
Формативті бағалау.
Мұғалім формативті бағалайды.(жұлдызша беру арқылы)
|
Әр оқушы өзін-өзі бағалайды.
Бағалау критерийлері
(5-балдық жүйе)
|
Жеке бағалау
|
Мен топ жұмысына үлесімді қостым
|
|
Мен басқалардың пікірін тыңдай аламын
|
|
Мен өзімнің пікірімді ашық айта аламын
|
|
Мен өзгелермен келісе білемін.
|
|
Мен топпен жұмыс жасағанда көшбасшылық таныта алдым.
|
|
Топбасшылары критерий бойынша бағалайды.
Оқушының аты-жөні
|
Үй тапсырмасына
дайындығы
-белсенділік
танытпады 1
-аз ғана белсенділік танытты 2
-белсенділігі
орташа 3
-белсенділігі
жақсы 4
өте белсенді 5
|
Жаңа тақырыппен жұмыс жасауы
-мүлде жауап
бермеді 1
-жауаптары дұрыс
емес 2
-жауаптары жартылай
дұрыс 3
-жауаптары дұрыс 4
-жуаптары толық ,өте жақсы 5
|
Топтық жұмысқа араласуы
-топтық жұмысқа араласқан 1
жоқ
-араласуы төмен 2
-қатысуы орташа 3
-жақсы араласты 4
-өте жақсы қатысты 5
|
|
|
|
|
|
Рефлексия
«Мадақтау сэндвичі» әдісі арқылы жүргізеді.
1 бөлік позитивті комментарий
2бөлік сындарлы сын
3 бөлік келешекке ұсыныс
|