Сабақ жоспары Күні: 10. 09. 16 Мектеп: №117 Пәні



Дата12.03.2018
өлшемі66,26 Kb.
#39198
түріСабақ
Бекітемін:

Мектеп директорының

оқу ісі жөніндегі орынбасары: О. Әлтаева

Сабақ жоспары




Күні: 10.09.16

Мектеп: №117

Пәні:

Мұғалімнің аты-жөні: ЖаңабаеваГ

Сынып:

Қатысқандар саны:


Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Натрий және оның маңызды қосылыстары, қасиеттері, алынуы,қолданылуы

Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

Натрий және оның маңызды қосылыстарын, қасиеттерін, алынуын, қолданылуын түсіну

Сабақ мақсаттары

Барлық білім алушылардың мүмкіндігі болады:

* Натрийдің атом құрылысын, периодтық жүйедегі орнын, физикалық қасиеттерін біледі

Білім алушылардың көбісінің мүмкіндігі болады:

* Натрийдің табиғатта кездесуі, табиғи минералдарын, химиялық қасиеттерін, өндірісте алынуы мен техникада қолданылу маңызын біледі. . Заттың қасиеті мен қолдану арасындағы тәуелділікті көрсете алады.

Кейбір білім алушылардың мүмкіндігі болады:

* Натрийдің қосылыстарына, қасиеттеріне байланысты есептер шығара алады,


Тілдік мақсаттар


Атом құрылысы,жұмсақ сілтілік металл, галит, мирабилит, тотықсыздандырғыш,

Бастапқы білім

Химиялық элементтердің периодтық жүйесі ,

Жай және бейорганикалық заттардың жіктелуі




Сабақ барысы


Сабақтың жоспарланған кезеңдері


Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы


  • Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу.

  • Оқу құралдарын тексеру, сабаққа назарын аудару

  • Оқушыларды формулалар арқылы топқа бөлу






Сабақтың ортасы


Тақтадан бір элементтің атом құрылысы көрсетіледі. Қай элемент екенін оқушылар анықтайды.

Э ) ) )


2 8 1

Электрондық формуласы: 1s2 2s2 2p6 3s1

Анықталған элемент атомының құрылысына байланысты сабақтың тақырыбы айтылады:

Сабақтың мақсатын оқушылар мен бірге айқындалады.

Тақырып бойынша интерактивті тақтадан 8 –сыныпқа арналған электронды оқулық көрсетіледі.

Мәнмәтінмен жұмыс -Оқушылар оқулықтағы мәтінмен танысып шығады.


Тапсырма

І топ


Натрийдің атом құрылысы, табиғатта кездесуі, физикалық қасиеті

ІІ топ


Химиялық қасиеттері, қосылыстарын анықтау, алынуы, қолданылуы

ІІІ топ


Натрийдің маңызды қосылыстары

Жеке жұмыс

Графиктік формуласы -

Валенттілігі –

Тотығу дәрежесі-

Табиғатта таралуы бойынша нешінші орын –

Натрий қосылыстары-



Табыс критерииі:

1.Валенттілігін табу, себебін түсіндіру, табиғатта таралуы бойынша орнын анықтай алу,

2.Тотығу дәрежелерін табу, кем дегенде екі қосылыстарда мысал келтіре отырып, тотығу дәрежесін табу, қандай жағдайда нөль мәнге ие болатынын түсіндіруі тиіс.

3. Натрий минералдарды атай білуі

Жұптық жұмыс

Жүруі мүмкін реакция теңдеуін құру

Na2O + SО2

Na + H2O →

NaOH + H3PO4

сұйыт


NaOH + CuSO4

BaCl2 + NaOH →

Na2O + CaO →

NaCl эл.тогы



Табыс критерииі:

1.Реакция теңдеуін аяқтап, өнімнің формуласын дұрыс жаза білуі

2.Реакция теңдеуін дұрыс теңестіре білуі

3. Берілген реакцияда іс жүзінде жүрмейтін реакцияны анықтау керек.

4. Өндірісте натрийді алу реакциясын таба білу
1 топ: Натрийдің сумен әрекеттесуін жүргізіп, тиісті реакция теңдеуін құру

ІІ-топ: Натрий түйіршігінің қыздыруын бақылау

:

ІІІ-топ

Тиісті реакция теңдеуін жазу

Түзілген өнімді дұрыс атап өту

Табыс критерииі:

Зертханалық жұмыс жүргізу барысында спиртшамды дұрыс қолдану,

Қыздырған кезде натрий түйіршігінің өзгерісін бақылау,

Тиісті қорытынды шығару
Электрондық оқулық

: «Тілдің үш тұғырлығы»

Бүгінгі сабақтағы негізгі терминдермен қазақша, орысша , ағылшынша айту

Жұмсақ- мягкий -

Сілті - щелочь- alkalu

Тотықсыздандырғыш- востановление-recovery

Жеке жұмыс

Есеп:


1.Массасы 9,2 г натрийдің кесегі сумен әрекеттескенде неше грамм натрий гидроксиді түзіледі? г (NaOH)

2. Массасы 2,3 натрийді 50г суда еріткенде түзілген ерітіндідегі натрий гидроксидінің массалық үлесін есептеңдер

( 7,7 % Na)

Табыс критерииі:


  1. Есептің берілген шартын жазу

  2. Нені табу керектігін анықтау

  3. Тиісті жүретін реакция теңдеуін құру, теңестіру

  4. Молярлық массасын табу

  5. Пропорция құру

  6. Тиісті жауабын шығару



Периодтық жүйе, интер тақта,


8 –сыныпқа арналған электронды оқулық


Н.Нұрахметов

Н. Заграничная

К. Сарманова

Жұмыс дәптері

Алматы «Мектеп» 2004

Таратпа парақшалар

Натрий кесегі, су, стакан, шыны табақша, спиртшам, .қысқыш, пышақ

Ә. Темірболатова

Есептер мен жаттығулар жинағы

Алматы «Мектеп» 2016


Сабақтың соңы

Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:

- нені білдім, нені үйрендім

- нені толық түсінбедім

- немен жұмысты жалғастыру қажет


Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары






Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы




Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?



Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.





Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет