Сабақ жоспары Мамандық: 0518000 «Есеп және аудит»



Дата18.02.2017
өлшемі172,31 Kb.
#9808
түріСабақ
Қазтұтынуодағы Қостанай экономика колледжі

12 сабақ жоспары



Мамандық: 0518000 «Есеп және аудит»

Күні: 23 қараша 2015 жыл

Топ: Бказ -16

Пән: «Кәсіби қазақ тілі»

Тақырып: Ақшаның мәні мен қызметі.Ұлттық теңге. Инфляция.

Сабақтың түрі: жаңа сабақты меңгерту

Сабақтың мақсаты:

Білімділік:Ақшаның мәні мен қызметі,ұлттық теңге, инфляция оның түрлері, жаңа терминдер туралы түсінік.ҚР Президентінің «Қазақстан - 2050» стратегиясы, «100 нақты қадам – ұлт жоспары» бағдарламасы бойынша жұмыс жасау арқылы білімдерін кеңейту. Кәсіби сөздермен жұмыс арқылы өз құзіреттіліктерімен байланыстыра отырып, сөйлемдер құрастыртыру құрмалас сөйлемнен өткенді еске қайталату .

Дамытушылық: ҚР Президентінің «Қазақстан - 2050» стратегиясы, «100 нақты қадам – ұлт жоспары» бағдарламасы , мәтін, грамматикалық тапсырмалар, аударма жұмыстары арқылы оқушылардың ғылыми ойлау көзқарастарын ,коммуникативтік дағдыларын қалыптастыру.Сын тұрғысынан ойлау технологиясы стратегияларын қолдану барысында

студенттердің шығармашылық талдау, жинақтау,тұжырымдау қабілеттерін дамыту.



Тәрбиелік: ҚазақстанРеспубликасы Президентінің «Қазақстан – 2050» стратегиясы тақырыбындағы мәтін негізінде қарым- қатынасқа еркін түсе алатын құзырлы тұлға қалыптастыру, мақал – мәтелдермен жұмыс арқылы студенттің бойында рухани - адамгершілік ел экономикасына өз үлесін қосатын азамат тұлғасына лайық болуға бағыттау.

Әдістемелік : СТО технологиясының «Класстер», «5 жолды өлең», «Тест интервью» стратегиялары арқылыарқылы шығармашылық ой қабілеттерін шыңдау,әрбір оқушыны өзінің жеке ойымен, өмірге деген көзқарасымен және ойлау қабілетімен ерекшелендіру, студенттің білімді өз ізденісімен, өз біліктілігімен алуына мүмкіндік жасау.

Біліктілік талаптарын білу

Білуі керек: Қазақстан Республикасы Президентінің «Қазақстан 2050 – мәңгілік ел» Жолдауын, «100 нақты қадам – ұлт жоспары» бағдарламасының мақсатын, мамандыққа, мәтінге байланысты термин сөздерді, құрамалас сөйлемнің түрлерін. олардың аудармаларын, ғылыми

тұжырымдамасын.



Орындау керек: Мәтінмен жұмыс, аударма жұмысын , ғылыми тұжырымдама беру жұмысын.

Сабақтың жабдықтары:

Жұмыс орны: 111- дәрісхана.


Көрнекі құралдар: презентация

Үлестірмелі құралдар: мәтін

Техникалық оқу құралы: интерактивтік тақта.

Пайдаланылған әдебиеттер:

1Қазақ тілі. ОқулықБ.Хасанұлы, А.Қасымбек, А.Қаныбекова2014Арман- ПВ;

2.Қазақ тілі. Оқулық Т.Артыкова, М.Боранбай 2014 Атамұра ;

3.А.Ақжанова , К. Өтегенова. Кәсіби қазақ тілі. «Фолиант» баспасы.Астана, 2010 жыл;

4.ҚР президентінің Н.Ә.Назарбаевтың «100 нақты қадам –ұлт жоспары» бағдарламасы;

5.ҚР президентінің Н.Ә.Назарбаевтың «Қазақстан 2050 - Мәңгілік ел» стратегиясы;

6.Р. Насырова «Рыночная экономика» .Алматы:Білім, 2008 жыл;

7.С. Сейткасымов «Ақша, несие, банктер»оқулық. Алматы, 2009 жыл.



Пәнаралық байланыс: Қазақ әдебиеті, орыс тілі,бухгалтерлік есеп негіздері, экономика теория негіздері

3мин

I.Ұйымдастыру кезеңі

а\ Оқушылармен амандасу

ә\ Топты түгендеу

Тіл дамыту:


  • Құрметті студенттер осы мамандықты таңдауға себеп ?

  • Қай салада қызмет ете аламыз ?

  • Ел экономикасына үлес қоса білетін маман түлғасы қандай болу керек?

  • Ел басшымыз ҚР Президенті Н.Ә.Назарбаевтің Қазақстан халқына арнаған жолдауы,бағдарламасы қандай тақырыппен, қашан жарық көрді ?

«100 нақты қадам –ұлт жоспары» видеоматериал тамашалау

Оқытушымен амандасады

Кезекші топ туралы мәлімет береді

Сұрақтарға жауап береді

«Қазақстан 2050 -Мәңгілік ел»17 қаңтар 2014 ж;

«100 нақты қадам – ұлт жоспары» 18 мамыр 2015 ж.


3мин

II.Қайталау жұмысы

Тірек сызбаларды толтыру арқылы өтілген материалдарды қайталау «Класстер» стратегиясы

1 - слайд


Бүгінгі бухгалтер




Есепші маманның қызмет саласы




Экономика термині



Өндіріс


Таблицаны толтырады




4мин

10мин


5мин
5мин

4мин


6мин

10мин


8мин

10мин



III. Оқыту әрекетінің мотивациясы

«Қызығушылықты ояту» кезеңі
Оқытушының оқушыларға тілегі:

Бүгін біз екі топ болып жұмыс жасаймыз.



Біз бүгінгі жұмысымызды алдымен біз бір-бірімізге жақсы тілектермен, шынайы ниеттермен бастағым келеді.

2 – слайд

Ғылымның сырын ұғына,

Шығыңдар білім шыңына.

Ұқыптылық пен зеректік,

Жеткізер сіздей өренді,

Әр сабақтың сырына.

Қадамдарың оң болсын,

Сәт – сапар менің тілегім!



  • Олай болса екі топтың бір –біріне деген жылы лебіздерін тыңдайық.


Топ ережесімен таныстыру.
- Өзара сыйластық. 
- Белсенділік. 
- Бір-бірін тыңдай білу. 
- Әр пікір құнды. 
- Бірін-бірі қолдау т.б. «Ең бастысы есту және тыңдау.» 

Олай болса бүгінгі жаңа тақырыптар атауын анықтап алайық.

  • Жақсы өмір сүру үшін әр адам не істеуі керек?

  • Жауаптарымызды қарапайым түрде қалай айта аламыз?

  • Тәуелсіздігіміздің басты белгілерінің бірі?

  • Бүгінгі күні елімізде қандай жағдайлар болып жатыр?

3 – слайд

IV . Жаңа материалды меңгерту.

  • Ендеше жаңа лексикалық тақырыптарымыздың атауы:

Ақшаның мәні мен қызметі.Ұлттық теңге.Инфляция.

  • бүгін екі топ болып отырғандықтан бүгінгі тақырыппен байланысты топ атауын және мақсатымен таныстырып өтсеңіздер (3 тілде)

  • Ең бірінші ақшаның мәні қызметі туралы не білеміз?

«Мағынаны ашу» кезеңі

Ақшаның мәні мен қызметі

Мәтінді мәнерлеп оқып беру.

Оқушыларға мәнерлеп оқыту.

4 – слайд

Сөздік жұмысын жасату.

Стоимость,цена –

Производители товара –

Потребители –

Экономическое отношение –

Обеспечивает –

Обмен –

Историческое развитие –



Средство обращения –

Средство оплаты –

Расходы –

Измерять –

Дает возможность –

Значение денег –

Средство от продаж товара -

Рынок -


Продукт труда –

Движение –

Наличные деньги –

Стоимость товара –


Іздену жұмысын тыңдайық

1 -топ «Ұлттық теңге» презентация

2 –топ «Инфляция»презентация

  • Оқытушы сөзі мәліметтерді толықтыру


Екі топқа класстер толтырту

1 –топ «Инфляция»

2 – топ «Ұлттық теңге»

Сөздік жұмысы

Баяу инфляция –умеренная инфляция

Жалақы – заработная плата

Көтерілу – подниматься

Ашық – открытый

Ұшқыр инфляция – гиперинфляция

Төтенше жағдай – чрезвычайная ситуация

Салдар – последствие

Құнын сақтап қалады – сохраняет свою стоимость

Тауар нарығы – товарный рынок

Келісім –контракт, соглашение

Өнім сапасы – качество продукта

Төмендеу – снижение

Қалыпты құбылыс – обычное явление

Бартерлік келісім – бартерное соглашение

Дамуы - развитие


Ұлттық валюта – национальная валюта

Жарлық – указ

Енгізу – внесение,внести

Төлем құралы – средство оплаты

Тағайындалды - был основан (назначен)

Құралады – состоит

Соңғы жылдары – последние годы

Тұрақты төлем құралы – стабильное средство оплаты

Әлеуметтік жағдай – социальное условие

Жақсы көрсеткіштері – хорошие показатели

Айналымда – в обороте

Арнайы тапсырыс - специальный заказ

Ерекшелігі – особенность

Адал ниет –доброе намерение


Грамматикалық тапсырмаларды орындату

Сөздерге ғылыми анықтама беру

1 топ Құн, тауар өндірушілер, тұтынушылар,

2 –топАқша,шығын, құн өлшемі,


Екі топқа орыс тіліндегі мәліметті қазақ тіліне аудару жұмысын беру.

1- топ

Мәліметті қазақ тіліне аудару

Вся жизнь современной цивилизации связано на торгово-денежных взаимоотношениях.



Деньги- товар особого рода, который одновременно выполняет роль измерителя ценности всех остальных благ и является средством осуществления расчетов при обмене благами. Попробуйте себе представить нашу жизнь без них. Это почти что невозможно.

В экономике, понятием инфляция, определяется рост общего уровня цен товаров и услуг за определенный период времени. При росте общего уровня цен, каждая денежная единица валюты способна купить меньше товаров и услуг. Такимобразом, инфляция это уменьшение покупательной способности денег, потеря части их реальной стоимости.



2 - топ

Мәліметті қазақ тіліне аудару

Что такое собственная валюта для государства? Валюта – это возможность проведения самостоятельной экономической, денежно-кредитной и валютной политики. Валюта – это знак государственности. А наша валюта – тенге – еще и предмет гордости всего казахстанского народа. А нам есть чем гордиться!


Инфляция - это общее повышение уровня цен на потребительские и производственные товары в результате обесценивания и снижения покупательной способности национальных денег. Инфляция как экономическое явление органически связана с возникновением и функционированием денег.



  • Оқытушы сөзі.

Грамматикалық тапсырма.

5 –слайд

2050 мәңгілік ел Жолдауындағы атаулы мәліметтерді байланыстырып, салалас, сабақтас құрмалас сөйлемнің түрлеріне сөйлемдер құрастыру.

1 –топ

1.Азаматтық татулық пен ұлтаралық келісім біздің басты құндылығымыз.

2.2050 жылғы Қазақстан – барлығы да адам игілігі үшін жасалатын мықты мемлекет.

3.Инфроқұрылымды екі бағытта дамыту қажет ұлттық экономиканы жаһандық ортаға кіріктіру сонымен қатар ел ішінде өңірлерге қарай қадам жасау.



2 -топ

4. «Біздің ең басты мақсатымыз – 2050 жылға қарай әлемнің ең дамыған 30 елінің қатарына кіру.»

5. «2050 жыл жай бейнелі дата емес бұл бүгінде әлемдік қауымдастық нақты бағдар ұстап отырған нақты мерзім.»

6. Жаңа Қазақстандық патриотизм дегеніміздің өзі - Мәңгілік Ел!


V.Сабақты пысықтау

«Ой толғаныс» кезеңі

СТО технологиясының 5 жолды өлең стратегиясын орындату.

1. Зат есім

2.Сын есім.

3.Етістік.

4.Сөйлем.

5.Синоним.



Екі топтың айтысы

Бір – бірлеріне тілек айтады


Сұрақтарға жауап береді.

Топ атымен, мақсатымен таныстыру

Мәтінмен жұмыс


Сөздікпен жұмыс

Оқушылар еңбектерін тыңдайды

«класстер» толтырады

Сөздік кезекпен оқиды

Грамматикалық тапсырмаларды орындайды

Мәліметті қазақ тіліне аударады

Грамматикалық тапсырманы орындайды

«5 жолды өлең құрастырады»

Ақындар айтысын тыңдау


8мин

VI. Сабақты бекіту

6 – слайд

Тест интервью

1 -топ

Тест интервью




Ақша қандай тауар?




Ақша негізінен қанша қызмет түрін атқарады?




Ақшаның маңызы неде?




К.Маркстің ойынша ақшаның тұжырымы?




Қашан Қ РПрезиденті Н.Ә. Назарбаев «Қазақстан республикасындаҰлттық

Валютасын енгізу туралы » Жарлыққа қол қойды?






Теңгені қолдан жасаудан қорғанатын неше дәрежесі бар?




Шетел мамандары инфляцияның өту қарқынына байланысты оны неше түрге бөледі?




2 -топ

Тест интервью




Ақша нені қамтамасыз етеді?




Ақша ағылшын неміс тілдерінен аударғанда нені білдіреді?




Ақша қалай пайда болды?




Бүгінгі күндегі ақшаны алудың,сақтаудың жолдары?




Ұлттық теңгенің ерекшелігі неде?




Ұлттық валюта күні?






Тақырыппен байланысты мақал –мәтелдерді толтырып, мазмұнын түсіндіру.

1 топ

1. Мың... болғанша

Бір ақылды басың болсын (сомың)

2. 100 ... болғанша,(сомың)

100 досың болсын

3.Тиыннан ... құралады. (теңге)

4. ... тиыннан өсер.

Жылқы құлыннан өсер. (Теңге)



2 –топ

5. ... кетуге тырысады,

Есеп ұстауға тырысады. (Ақша)

6. .... базарға барғанша, (Ақшасыз)


Кетпен алып мазарға бар.

7. Қарыз, .... беру - парыз. (қарызды)

8.... дүние жоқ. (есепсіз)

Ырым- тыйым сөздерге назар аудару

Ақша сақтауда ырымға сенгеннің әбестігі жоқ

Ақшаға қатысты қай ұлттың ырым-тыйымдарын алып қарасаңыз да, барлығының мақсаты бір ғана – ақшаны азайту емес, көбейту, ақшадан тарықпай өмір сүру. Ақшаның сиқырлы күші немесе энергетикалық қасиеті бар екені соңғы кездері жиі айтылып жүр. Қолыңыздамиллион теңге тұрып, одан еш пайда көре алмауыңыз мүмкін, керісінше, 10 мың теңге бүкіл байлықтың негізі болатын кездер де кездесіп жатады.

•Үйдегі айнаны есікке қаратып ілмеу керек;

•Қалтасы тесік, түймесі түскен киімнің қалтасына ақша сақтамаған жөн. Себебі ақша үзілген түймені, тесілген қалтаныжақтырмайды;

•Өз пайдасына шешілген істен үнемі тиын-тебен сақтап қоюды әдетке айналдырған жөн;

•Ас үйде, есіктің аузында тұрып ақша санауды әдетке айналдырмаған дұрыс;

•Ақша тазалықты ұнатады. Сондықтан ақша сақтайтын әмияныңыз таза, жыртық-тесіктен ада болғаны дұрыс. Егер әмияныңызда ақша бей-берекет орналасып, тиын-тебендер шашыла беретін болса, онда сізге ақша құтамайды деп түсініңіз.


Алған білімдері бойынша таблицаны толтыру

Мақал –мәтелдермен жұмыс

Ырым -тыйым сөздерді тыңдау


2мин

VII Оқушыларды бағалау

Сабақ барысында атсалысқан оқушыларды бағалау.






2мин

VIII Сабақты қорыту

Үй тапсырмасы

1.А.Ақжанова,К.Өтегенова «Кәсіби қазақ тілі» 96 – беттегі «Ақшаның мәні мен қызметі». «Ұлттық теңге», «Инфляция»мәтіндерін оқып мазмұндау.

2.Елдегі «Инфляция»мәселесі бойынша мәлімет.
Оқытушы сөзі:Біз Жалпыұлттық идеямыз - Мәңгілік Елді басты бағдар етіп, тәуелсіздігіміздің даму даңғылын Нұрлы Жолға айналдырдық. Қажырлы еңбекті қажет ететін, келешегі кемел Нұрлы Жолда бірлігімізді бекемдеп, аянбай тер төгуіміз керек. Mәңгілік Ел - елдің біріктіруші күші, ешқашан таусылмас қуат көзі. Ол «Қазақстан-2050» Стратегиясының ғана емес, XXI ғасырдағы Қазақстан мемлекетінің мызғымас идеялық тұғыры! Жаңа Қазақстандық патриотизм дегеніміздің өзі - Мәңгілік Ел! Ол - барша Қазақстан қоғамының осындай ұлы құндылығы, - екенін біле отырып, білікті есепші атанып ел экономикасына айтулы үлес қосуға тілектеспін!


Үй тапсырмасын жазып алады



Оқытушы: А.С. Досбаева



Ф КЭКК 605-09-09 Ашық сабақтың жоспары. Бірінші басылым.

Ф КЭКК 605-09-09 План открытого занятия (урока). Издание первое.






Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет