Мұғалімнің жұмыс орны аты-жөні
|
№48 ЖББОМ
Бастауыш сынып мұғалімі Абдугали Р.М
|
Пәні : дүниетану
|
Сынып: 1«А»сынып
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Табиғат құбылыстары. Ауа райы.
|
Сабақтың мақсаты:
|
Оқушыларды табиғатта болып тұратын құбылыстармен, олардың атауларымен таныстыру, табиғат туралы білімдерін кеңейту. Ауа райы және ауа температурасы жайлы
|
Міндеттері:
|
Әр жыл мезгіліндегі табиғат құбылыстарын білу.
Ауа райы және ауа температурасы жайлы ақпарат беру.
Табиғатты қорғауға баулу.
|
Күтілетін нәтиже:
|
Әр жыл мезгіліндегі табиғат құбылыстарын біледі.
Ауа райы және ауа температурасы жайлы ақпарат алады.
Табиғатты қорғауға үйренеді.
|
Негізгі идеялар/тәсілдер
|
«Шаттық шеңбері». «Тележүргізуші». Топқа бөлу (Қарлы кесек). Жаңа сабақты түсіндіру. Дәптермен жұмыс. Топпен шығармашылық жұмыс жасау.
|
Қолданатын модульдер
|
Сын тұрғысынан ойлауға үйрету. Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер. Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу. Ақпараттық коммуникациялық технология.
|
Оқулық
|
Дүниетану. Жапы білім беретін 11 жылдық мектептің 1- сыныбына арналған оқулық.
К.Аймагамбетова. Т.С Идилова. Алматыкітап 2014ж
|
Сабақ кезеңі/ уақыты
|
Кезең, оның мазмұны
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушылардың іс-әрекеті
|
Оқу үшін бағалау, оқуды бағалау
|
Дереккөздер
Ресурстар
|
Кіріспе
2 мин
|
«Шаттық шеңбері»
Мақсаты:
Тұлға аралық байланысты орнату, ыңтымақтастық атмосферасын құру.
|
Оқушылармен сәлемдеседі, қызығушылықты ояту үшін шаттық шеңберін құрып, барлығына сәттілік тілейді. Сыныпта жағымды психологиялық ахуал туғызады.
|
Оқушылар шаттық шеңберін құрып сабаққа деген жағымды психологиялық ахуал туғызады.
|
Ауызша мадақтау
«Жарайсыңдар».
|
|
3-4 мин
|
«Тілші.»
Мақсаты: Өткен тақырып бойынша алған білімдерін тексеру
|
Диалог. Ауызша сұрақтар қою.
Сұрақтар:
- Адамның есту мүшесі не?
-Оны қалай күту керек?
-Иіс сезу мүшесі не?
-Мұрынды қалай күту керек.
-Көз қандай мүше?
-Дәм сезетін мүше қалай аталады?
-Сипап сезу мүшесі қалай аталады?
|
Балалардың бірі тілші болады. Сұрақ қою арқылы сыныптас достарымен диалогты әрі қарай жалғастырады.
|
Жұлдызша жапсыру.
арқылы.
|
Смайлик ,микрофон
|
3-4мин
|
«Бейнеленген суреттер». Мақсаты:
Жаңа тақырыпты ашу
|
Интербелсенді тақтада табиғат құбылыстары бейнеленген суреттер көрсетліп. Сұрақтар қою.
Көрсетілген суреттер барлығы табиғат құбылыстары екенің түсіндіріледі.
|
Интербелсенді тақтадағы бейнеленген суреттерді айтып. Оның барлығы табиғат құбылысы екенің түсінеді.
|
Керемет!
|
Интербелсенді тақта.
|
3 мин
|
Топқа бөлу.
«Қарлы кесек».
Мақсаты:Сыныпты топқа бөлу.
|
Жыл мезгілдеріне қарай бейнеленген суреттері бар қарылы кесектерді бөліп алып сол бойынша топқа бөлінеді.
|
Қарлы кесектерді алу арқылы топқа бөлініп отырады?
|
Тамаша!_____7_мин'>Тамаша!
|
|
7 мин
|
Топпен жұмыс
|
Әр топқа жыл мезгілдері бейнеленген А4 форматтағы суреттер таратылып, оларды өз топтарының атына сай тақырыпқа берілген суретті тауып алып бояу керек.
|
Әр топ өздеріне қатысты суреттерді тауып. Соны бояп, топ мүшесінің біреуі тақтада қорғайды.
|
Тамаша!
|
А4 форматтағы жыл мегілдері бейнеленген суреттер
|
2 мин
|
«Сергіту сәті».
Мақсаты:
Оқушылардың бойын сергіту, жаттығулар жасау.
|
Сергіту жаттығуларын жасату.
|
Оқушылардың видеоны көру арқылы сергіту жаттығуларын қайталау.
|
Билеріңіз керемет
|
Видео слайд.
|
7 мин
|
Ауа райы жайлы түсінік беру.
|
Оқушыларға жағдаят оқу.
Марат мектепке барайын деп жатыр. Анасы оған .
-Марат балам терезден қарашы, ауа райы қандай екен,- деді.
Марат терезден қарап ана күн ашық, желде жоқ- деп жауап берді.
Проблемалық сұрақ.
Балалар қалай ойлайсыңдар Маратқа ауа райының білудің не керегі бар.
Ауа райы- жергілікті жердің белгілі бірақытта ауа температурасның бұлттылық, жауын-шашының жай күйі.
Интербелсенді тақтадан көрсету.
|
Мұғалім оқыған жағдаятты мұқият тыңдап, қойылған сұраққ жауап береді.
|
Жарайсыңдар!
|
|
3 мин
|
Дәптермен жұмыс.
|
Оқушыларға ауа райының шартты белгілерімен таңыстырып оларды жазғызу.
|
Ауа райының шартты белгілерімен таңысып, оларды дәптерлеріне салады.
|
Керемет
|
|
Қорытынды
7 мин
|
« Доп лақтыру».
Мақсаты: Сабақты қортындылау.
|
Оқушыларға сұрақ қою.
Жазда қандай таиғат құбылысы болады?
Қыста ше?
Ауа райын өлшейтің құрал қалай аталады.
|
Қойылған сұрақтарға жауап береді.
|
Тамаша
|
|
2 мин
|
Кері байланыс.
Мақсаты: Оқушылардың бүгінгі сабақ туралы пікірлерін білу.
|
Оқушылардын бүгінгі сабақ деген ойларнының қандай болғаның білу үшін. Күн және бұлт бейнелері таратылады. Яғни күн болса ол бүгінгі сабақ ұнады, ал бұлт болса ұнамады дегенді білдіреді.
|
Бұлт пен күннен екеуінің біреуін таңдап тақтаға іледі.
|
Жарайсыңдар.
|
|