1-сыныпқа арналған
сабақ жоспары
(Өңделген оқулық бойынша жасалған)
Әліппе
1.Сабақтың тақырыбы:Елбасы. Еліміздің рәміздері.
Сабақтың мақсаты:
Әліппе оқулығының авторларымен таныстыра отырып, нені оқып, білетініміз жайлы мағлұмат беру. Елбасы, еліміздің рәміздері туралы түсінік беру.
Н. Ә.Назарбаев сөзімен таныстыру.Мектеп ішінде жүріп –тұру ережесін үйренуге баулу.
Сабақтыңкөрнекілігі:Елбасы-НұрсұлтанНазарбаевтыңсуреті.Мемлекеттік рәміздер.
Сабақтың әдісі: Сұрақ –жауап, әңгімелеу.
Сабақтың мазмұны:
І .Ұйымдастыру: Оқушыларды партада отыруға, мектеп тәртібіне үйрету.
ІІ. Мақсат қою: тақырыбын, мақсатын хабарлау.
ІІІ. Жаңа сабақ:
1. Әліппе кітабы туралы мағлұмат бару.
2. ҚР-ның президентінің сөзімен таныстыруАйналайын!
Қолыңдағы әсем кітап «Әліппең»-аяулы ана тіліңнің мөлдір бастауы, білім шыңына жол ашар ақылшың. Білім есігін ашқан алғашқы қадамың құтты болсын!Еңбегіңмен алған білімің өзің үшін де, елің үшін де таусылмас асыл қазына болмақ.Елін, жерін сүйетін, жаны ізгі жақсы азамат болып өсетініңе сенемін.Қазақстан Республикасының президенті:Н. Назарбаев.
Қорытындылау: Балалар, біз бүгінгі сабағымызда не жайында білдік?
ҚР-ның рәміздерін атап көрейік.Әнұранның сөзімен таныстыру. Әнімен айтып беру.
2. Сабақтың тақырыбы: Мектеп.Сөйлем.
Сабақтың мақсаты :Білім күні. Айналамен таныстыру.Ынтымақ, достыққа, үлкенді сыйлауға еңбек ете білуге өз отбасына, туған жеріне құрмет көрсетуге баулу.
Танымдылық қабілетін арттыру,түсінігін баяндай білуге,ойланып тиянақты жауап беруге баулу.
Сабақтың көрнекілігі: мектеп, сынып туралы суретттер.
Сабақтың әдісі: Сұрақ –жауап, әңгімелеу.
Сабақтың мазмұны:
І .Ұйымдастыру: Оқушыларды партада отыруға, мектеп тәртібіне үйрету.
ІІ. Мақсат қою: тақырыбын, мақсатын хабарлау.
ІІІ. Жаңа сабақ: 1. «Білім күні» мұғалімнің кіріспе әңгімесі.
Оқушы білімін тиянақтау.
-ҚР-ның президенті кім?
-Қазақстан Республикасының астанасы қай қала?
-ҚР-ның рәміздерін ата.
Әліппедегі шартты белгілермен таныстыру:дыбыс,дауысты дыбыс,дауыссыз дыбыс,
сөз,сөздің буынға бөлінуі,сөйлем
ІҮ. Жаңа сабақтан түсінгенін тексеру кезеңі:
-Назарбаев кім?
-Көрсете отырып, шартты белгілерді атату.
Ү Бекіту кезеңі: Міне, балалар,біз сендермен бүгінгі сабақта білім күні туралы мағлұмат алдық. шартты белгілермен таныстық.. Әліппе кітабымыздан нені үйренетінімізді білдік.
3.Сабақтың тақырыбы: Мектеп.Оқу құралдары
Сабақтың мақсаты: Оқу құралдарымен таныстыру.
Жыртпай таза ұстауға, яғни ұқыптылыққа баулу.
Танымдылық қабілетін арттыру.
Сабақтың көрнекілігі: Оқу құралдары
Оқыту әдісі: көрсету, түсіндіру, әңгімелеу.
Сабақтың мазмұны:
І .Ұйымдастыру: Түгендеу, партаға дұрыс отыру. Сабаққа назарын аудару.
ІІ. Мақсат қою: Тақырыбын, мақсатын хабарлау.
ІІІ. Жаңа білімді меңгерту:
а) Оқу құралдарымен таныстыру.
1. дәптер, қалам. 2. Сызғыш, өшіргіш 3. Пенал портфель 4. Бояу
ә) Оқу құралдарды қалай пайдаланамыз?
б) Кезекші не істейді?
Сергіту сәті
ІҮ. Жаңа білімді түсінгенін тексеру.-Балалар, кәне кім оқу құралдарын атап береді?
-Дәптер не үшін керек?
-Қандай дәптердің түрлерімен таныстық?
-Пенал деген не?
-Оқу құралдарын неге салып тасимыз?
-Бояумен не істейміз?
Ү.Көркем жазу.
Білімді бекіту:Біз оқу құралдарына құрметтей қарауымыз керек екен.
Біл олардың көмегі арқылы білім аламыз. Оқулықтарды жыртуға, құртуға болмайды.
Оқушы туралы өлең жаттау.
Күннің нұры шуақты,
Сергітеді денемді.
Құрдастарым сияқты,
Оқушымын мен енді.
ҮІ .Сабақты қорытындылау:
Оқу құралдары сенің көмекшің. Сондықтан оқулығыңды ұқыпты ұста.
Сауат ашу
Сабақтың тақырыбы: Мектептің спорт алаңы. Сөйлем
Сабақтың мақсаты: 1. Спорт түрлерімен таныстыру.
Спорт зал,спорт ойын өткізу тәртібімен таныстыру.
2. Салауаттылыққа баулу.
3. Спорт оындарына қызығушылығын арттыру.
Сабақтың көрнекілігі: Доп, хоккей ойынына қажетті заттар.
Оқыту әдісі: көрсету, түсіндіру, әңгімелеу.
Сабақтың мазмұны:
І. Ұйымдастыру: Түгендеу, партаға дұрыс отыру. Сабаққа назарын аудару.
ІІ. Мақсат қою: Тақырыбын, мақсатын хабарлау.
ІІІ. Жаңа білімді меңгерту:
Сөйлем туралы түсінік беру
а) Спорттың қандай түрлерін білесіңдер?
ә) Серуенге алып шығу.(мектебімізде спорт алаңы, спорт залы)
Сергіту сәті:
б) Денені шынықтыру денсаулыққа пайдалы екеніне тоқталу.
Ерте тұрып ертеңгілік жаттығу жасау керек екенін айтып, дағдыға айналдыру.
в) Өткен олимпияда жайында мағлұмат беру.
Сөйлем құрату.
ІҮ. Жаңа білімді түсінгенін тексеру. Біз қандай спорт түрлерін білеміз?
Олар қандай жерлерде өтеді? Спортпен шұғылданған адамның денсаулығы қандай болады?
Ү. Білімді бекіту: Балалар, бүгін біз сендермен спорт жайында танысып, білдік. Бұдан былай денсаулығымыз күшті болу үшін спорттың әр түрімен айналысуымыз керек.
ҮІ.Сабақты қорытындылау: Спорт алаңында өткізілетін қандай спорт ойындарын білесіңдер?
Сауат ашу
Сабақтың тақырыбы: Күн режимі.
Сабақтың мақсаты 1. Күн режимі. Тамақтану мерзімі туралы түсінік беру.
2. Салауаттыққа тәрбиелеу, адамгершілік қасиетті бойына сіңіру.
3. Сана сезімін ояту,ой-өрісін дамыту.
Сабақтың көрнекілігі: суреттер.
Оқыту әдісі: көрсету, түсіндіру, әңгімелеу.
Сабақтың мазмұны.
І. Ұйымдастыру: Оқушылардың зейінін сабаққа аудару.
ІІ .Өткенді еске түсіру.Уақыт, мезгіл туралы.
ІІІ .Жаңа сабақ:а) 12-беттегі сурет бойынша әңгіме.
ә) 13 бет. Қыз баланың бір күнгі іс-әрекеті туралы айтып беремін.
б) Жеке бас гигиенасына қажетті заттарды атату.
Жеке бас гигиенасына қажетті заттарды дұрыс пайдалануға үйрету.Таза ауаның денсаулыққа пайдасы туралы түсінік беру.
в) Оқушыларды мектеп асханасымен таныстыру. Дастархан басында өзін-өзі ұстау. Мәдениетті, тазалықты сақтау.Тағамдардың құндылығы .оны талғаммен пайдалану туралы түсінік беремін.
Сергіту сәті.
Бір, екі үш Бір,екі үш
Бұлшық етте күш.
Мен ұшамын кептерше
Еңкейемін жерге қолым жеткенше.
д) Әдептілік және әдемілік кітапшасынан «Дастархан басында»әңгімесін оқып беру.е) Дәптермен жұмыс: Қоңырау, алмұрт, алма сөзіне сөйлем құрату. Сыртын қоршап сызу.
Сабақты қорытындылау: Біз бүгін сендермен нені білдік?
Сабақтың тақырыбы: Менің бос уақытым.
Сабақтың мақсаты: 1. Бос уақыт туралы түсіндіру. 2 Еңбекке баулу
3 Оқуға деген ынта жігерін арттыру, еңбекке деген қызығушулығын ояту.
Сабақтың көрнекілігі: Суреттер.
Оқыту әдісі: көрсету, түсіндіру, әңгімелеу.
Сабақтың мазмұны:
І. Ұйымдастыру: Түгендеу, партаға дұрыс отыру. Сабаққа назарын аудару.
ІІ. Өткенді еске түсіру.-Сендер мектепке қай уақытта келесіңдер?-Сабақ қашан бітеді?
-Таңертең, түс, кеш сөздері арқылы біз нені білеміз?
ІІІ. Мақсат қою: Тақырыбын, мақсатын хабарлау.
ІҮ. Жаңа білімді меңгерту: -Енді бүгін боса уақатымыз жайлы әгімелесіп көрейік.Сендер бос уақыттарыңда не істейсіндер?
Ү Оқулықпен жұмыс: (сурет бойынша әңгіме.)-Балаларға ат қойғызу.-Айнұр, Асхат-Айнұр мен Асхат бос уақытында не істеді?- Әсем мен Айша не істеді?-Ернат ше?-Айбек бос уақытында немен айналысады екен?
ҮІ. Жаңа білімді түсінгенін тексеру.
Балалар, бүгін біз бос уақытымызды қалай өткізетінімізді айтып көрейікші.
Өздерің бос уақыттарың жайлы айтып беріңдер?
ҮІ І.Сабақты қорытындылау: Бүгінгі сабақта нені білдік?
Сабақтың тақырыбы: Көшеде жүру тәртібі:Көліктер.Буын.
Сабақтың мақсаты: 1. Көшеде жүру тәртібі, жолда жүру, қөлік аттарымен
таныстыру. 2. Адамгаршілік тәрбие беру. 3. Қоғамдық көлікте өзін-өзі ұстай білуге үйрету.
Сабақтың көрнекілігі: Суреттер.
Оқыту әдісі: Әңгімелеу, сұрақ-жауап.
Сабақтың мазмұны.
І. Ұйымдастыру.1. Оқушыларды түгендеу 2. Зейінін сабаққа аудару.
ІІ. Өткен сабақты еске түсіру:
-Бос уақытты қалай өткіземіз? (әңгімелеу)
ІІІ. Мақсат қою: тақырыбын, мақсатын хабарлау.
ІҮ. Жаңа сабақ:а) Үйден мектепке келу жолын әңгімелеп, қанша жол қиылысынан өтетінін айту.ә) Бағдаршаммен таныстыру.б) Көшеден өткенде арнайы жолақшамен сызылған жерінен өту керектігін айту.в) Жер асты жолы метромен таныстыру.Сергіту сәтін өткізуг) Сөздерді буынға бөлу.
Ме-тро сөзін буынға бөлу. Ме-2 дыбыс бар. М+е тро-3 дыбыс бар т+р+о
Дауысты дыбыстар: е,о.Дауыссыз дыбыстар:м,т,р.
Сөзде неше дауысты дыбыс болса., сонша буын болады.Ва-гон (талдау)д)
Көліктермен таныстыру.1 Ұшақ, тікұшақ- әуе жолы көлігі.2 Кеме, қайық су көліктері.
3 Машина, автобус, трамвай, троллейбус жеңіл машиналар жерде жүретін көліктер.
Ү. Жаңа білімді бекіту:-Бағдаршамның неше көзі бар?-Қызыл көзі нені білдіреді?-Сары және жасыл көзі нені білдіреді?
ҮІ Сабақты қорытындылау: Міне,балалар біз сендермен жол ережесімен таныст
Сабақтың тақырыбы: Жабайы жануарлар.Аңдар.Буын.
Сабақтың мақсаты:
1. Аңдар туралы түсінік беру
2. Экологиялық тәрбие беру.
3. Олардың пайдасы мекен орнымен таныстыру.
Сабақтың көрнекілігі: Суреттер.
Оқыту әдісі: Әңгімелеу, сұрақ-жауап.
Сабақтың мазмұны.
І. Ұйымдастыру.
1. Оқушыларды түгендеу
2. Зейінін сабаққа аудару.
ІІ. Өткен сабақты еске түсіру:
-Бағдаршам дегеніміз не?
-Көше тәртібі туралы не білесің?
-Әуе жолы көліктерін ата.
-Жолда жүретін көліктерді ата.
-Су жолы көліктерін ата.
ІІІ .Мақсат қою: тақырыбын, мақсатын хабарлау.
ІҮ. Жаңа сабақ:
а) Жануарлар туралы түсінік беру.
ә) Жануарлар екіге бөлінеді.
1. Үй жануарлары. 2. Жабайы жануарлар.
ә) Жабайы жануарларды көрнекілік көмегімен атау.
б) Аң: жираф,арыстан , жолбарыс, сөзін буынға бөлу.
Ү. Жаңа білімді бекіту:
-Жабайы жануарлар туралы не білесіңдер?
-Үй жануарлары неге үй жануарлары деп аталады?
в) Бір-бір жануарларды ата, сол сөзді буынға бөл
.А-рыс-тан, түл-кі, қас-қыр, жол-ба-рыс
г) Бұл сөздерде неше дауысты дыбыс бар?
Сөзде неше дауысты дыбыс болса, сонша буын болады.
Сергіту сәтін өткізу.
д) Дәптермен жұмыс
ҮІ. Сабақты қорытындылау:
Бүгін біз сендермен жабайы жануарлар туралы білдік
Сабақтың тақырыбы: Құстар .Үй құстары.Дыбыс
Сабақтың мақсаты:
1. Құстар туралы түсінік беру. Дыбыс ұғымымен таныстыру
2. Экологиялық тәрбие беру.
3. Олардың пайдасы мекен орнымен таныстыру.
Сабақтың көрнекілігі:
Суреттер.
Оқыту әдісі: Әңгімелеу, сұрақ-жауап.
Сабақтың мазмұны.
І .Ұйымдастыру.
1. Оқушыларды түгендеу
2. Зейінін сабаққа аудару.
ІІ. Өткен сабақты еске түсіру:
-Сөйлем неден құралады?
-Сөз неден құралады?
-Жануарлардың қандай түрлерін білесіңдер?
-Жабайы жануарларды атаңдар?
-Үй құстары деп қандай құстарды айтамыз?
Атаңдар.
ІІІ. Мақсат қою: тақырыбын, мақсатын хабарлау.
ІҮ. Жаңа сабақ:
Буын дыбыстан құралады
а) Құстар туралы түсінік беру.
ә) Құстар екіге бөлінеді:
1. Үй құстары.
2. Жабайы құстар.
б) Үй құстарын көрнекілік көмегімен атау.
Ү. Жаңа білімді бекіту:
-Қандай үй құстарын білесіңдер?
-Қандай құстар жабайы құстар деп аталады?
б) Үй құстарына дыбыстық талдау жасау:
Мына сөздерде қанша дыбыс бар?
Қаз,әтеш,тауық,үйрек, балапан,үндік.
в) Бір құсты ата, сол сөзді буынға бөл.
Сөзде неше дауысты дыбыс болса., сонша буын болады.
Сергіту сәтін өткізу.
д) Дәптермен жұмыс
ҮІ .Сабақты қорытындылау:
Бүгін біз сендермен құстар,үй құстары туралы білдік.
Жұмбақ шешу.
Сауат ашу
Сабақтың тақырыбы:Үй жануарлары. Дауысты дыбыс
Сабақтың мақсаты: Сөйлем, сөз , буын, дыбыс ұғымын қайталау. Дауысты дыбыс түсіндіру
2.Малдың қасиеттері, пайдасы, оларды күту,туралы түсініктерін кеңейте түсу.
3. Үй жануарларын баптап-күтіп ұстауға тәрбиелеу.Еңбек етуге баулу.
Сабақтың көрнекілігі: суреттер.
Оқыту әдісі: әңгімелеу, сұрақ-жауап.
Сабақтың мазмұны.
І .Ұйымдастыру кезеңі.
1. Оқушыларды түгендеу.
2. Зейінін сабаққа аудару.
ІІ.Өткен сабақты еске түсіру:
-Сөйлем неден құрылады
-Сөз неден құралады?
-Буын ше?
Бірнеше сөздерді буын, дыбыс санын ажырату.
ІІІ .Мақсат қою: тақырыбын, мақсатын хабарлау.
ІV. Жаңа сабақ:
а) Үй жануарлары туралы түсінік беру
ә) Үй жануарларының атын атау.
Дыбыс санын анықтау. Дауысты дыбыстарды ажырату
V.Сергіту сәті..
« Төлдер»
VI. Жаңа білімді бекіту.
-Үй жануарларының пайдасы.
-Үй жануарлары деп аталу себебі не?
Жылқы, Түйе. Сиыр.Қой. Ешкі.
VII.Дидактикалық ойын:
VIІІ .Сабақты қорытындылау
-Бүгін біз сендермен құстар,үй құстары туралы білдік.
Сабақтың тақырыбы:Көкөністер.Жеміс-жидектер.Дауыссыз дыбыс.
Сабақтың мақсаты: 1. Көкөніс,жеміс-жидектермен таныстыра отырып, қайда өсетіндігі, пайдасы туралы түсіндіру.
2. Тазалыққа үйрету , салауаттылыққа баулу
3. Дәрумендер осы жемісте екенін жете білу.
Сабақтың көрнекілігі: Суреттер.
Оқыту әдісі: Әңгімелеу, сұрақ-жауап.
Сабақтың мазмұны.
І .Ұйымдастыру.1. Оқушыларды түгендеу 2.Зейінін сабаққа аудару.
ІІ .Өткен сабақты еске түсіру:
-Сөйлем неден құрылады
-Сөз неден құралады?
-Буын ше?
Бірнеше сөздерді буын, дыбыс санын ажырату.
-Үй жануарларының қандай түрлерін білесіңдер
- Малдың пірі не?
-Үй жануарларының пайдасы қандай?
ІІІ .Мақсат қою: тақырыбын, мақсатын хабарлау.
ІҮ. Жаңа сабақ:а) Көкөніс, жеміс-жидек туралы түсінік беру.
ә) Жемістер туралы оқушылардың білетінін анықтау.
-Жемістер қайда өседі?
-Сендер жемістерді білесіңдер ме?
-Алма, алмұрт, шие, жүзім, қарақат,алхоры т.б.
-Сурет бойынша жұмыс.
-Дауыссыз дыбыс туралы түсінік.
-Сөзді дауысты дауыссыз дыбыстарға болу.
-Сөзді буынға бөлу.
-Сөзден сөйлем құрастыру.
-Сергіту сәті.(алма)
Ү. Жаңа білімді бекіту:-Балалар, қане кім әңгімелеп береді?
-Сендердің бақта қандай жемістер өседі?
Жемістерді қысқа қалай сақтайды?
-Одан біз қандай пайдалы жағын қажетімізге жаратамыз?
-Көкөністер қайда өседі?
-Көкөністерді ата?д)
Дәптермен жұмыс.Көркем жазу.
ҮІ. Сабақты қорытындылау:Бүгін біз сендермен көкөністер, жеміс-жидектер туралы білдік?
5.Сабақтың тақырыбы: Кітапхана.Оқу залы. Сөйлем.
Мақсаты: 1) оқушыларды мектеп кітапханасымен таныстыру 2) кітапханадағы оқу залындағы іс-әрекеттер туралы айта отырып, балалардың кітапқа қызығушылығын арттыру. 3) балаларды оқулықтарын таза, дұрыс ұстауға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас
Сабақта пайдаланылатын әдіс-тәсіл: түсіндіру, сұрақ-жауап
Сабақтың барысы
І. Ұйымдастыру кезеңіБалалармен амандасу, сыныпты сабаққа дайындығын тексеру.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеруА( өткен сабаққа шолу жасауә) менің жақсы көретін жемісім- суретін салу
ІІІ. Өткен тақырып бойынша білімін пысықтау
ІҮ. Жаңа сабақ -Балалар, бүгін біз сендермен кітапханаға саяхат жасаймыз.-Балалар, кітапханада нелер бар?-Кітаптың бізге қандай пайдасы бар?Оқулықпен жұмыс
Ү. ҚорытындыБүгінгі сабақта кітапханаға серуен ұнады ма?-Біз кітапты қалай ұстауымыз керек екен?Кітапханашы апай бізге не туралы әңгімелеп берді?Сендерге ұнады ма?
ҮІ. Сабақты бекітуОқушылардың өздерін сөйлету.
ҮІІ. Үйге тапсырма
ҮІІІ. Бағалау
Сауат ашу
Сабақ тақырыбы: Отбасы. Сөйлем. Дыбыс,буын,сөз.
Сабақтың мақсаты: 1) менің отбасым туралы әңгімелеу.
2) Отбасы мүшелері туралы айта отырып, балалардың ой- өрісін дамыту.
3) Үлкенді сыйлауға, кішіге қамқор болуға тәрбиелеу
Сабақ түрі: аралас сабақ
Сабақ әдіс-тәсілі: түсіндіру, сұрақ-жауап
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі Балалармен амандасып, қажетті құрал жабдықтарын алғызып, сабаққа даярлау.
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау Өз отбасы туралы әңгімелету. Сұрақ жауап.
ІІІ. Жан-жақты білімін пысықтау Отбасы мүшелерінің аталуын пысықтау.
Туыстар және олардың аталуы.Отбасы мүшелерін атату.
ІҮ. Жаңа сабақ1.Бүгінгі өтетін сабағымыздың тақырыбы: «Отбасы» деп аталады.
- Сенің отбасыңда қанша адам бар? Отбасыңда сен нешінші баласың? Сурет бойынша әңгіме құрату. Өз отбасы туралы әңгімелеу.
2.Туыстық сөзден сөйлем құрату. Сөйлемдегі негізгі сөзге, дыбыстық талдау жасау, буынға бөлу.
3. Дәптермен жұмыс, жазу үлгісі дәптеріне тапсырма беру.
Сергіту сәті, жаттығулар жасауДәптер үлгісі, тапсырмаларын орындау.
Сергіту сәті.
Ү. Жаңа сабақты қорыту «Менің отбасым тақырыбына әңгіме құрату»Дыбыс, сөз, буын, сөйлем, ережелерін қайталау.
ҮІ. Сабақты бекіту. «Менің отбасым » суретін салып бейнелеу, сипаттап айту.
11. Сабақтың тақырыбы: Төлдер Сөйлем.
Сабақтың мақсаты: 1. Малдың төлдерінің аталуы туралы айту 2. Балалардың малдар туралы түсініктерін дамыту 3. Оқушыларды малды дұрыс күтуге, қастерлеуге үйрету.
Сабақтың түрі: аралас
Сабақта пайдаланылатын әдіс-тәсіл: сұрақ-жауап, әңгімелеу. Көрнекілік төрт түлік мал төлдерінің суреті
Сабақтың барысы
І. Ұйымдастыру кезеңі Оқушыларды сабаққа дайындау
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау
ІІІ. Жан-жақты білімін пысықтау Өтілген тапсырмалар бойынша лаған білімдерін пысықтауда қосымша сұрақтар қою.
ІҮ. Жаңа сабақ
Бүгінгі өтетін тақырыбымыз «Төлдер». Төлдер дегеніміз не? Малдар балаларын қалай шақырады? Төрт түлік мал туралы түсінік беру. Малдың пайдасы туралы айту
Оқулықпен жұмыс: Сурет бойынша әңгімелеу, сұрақ-жауап ,қандай малдың төлін көріп тұрмыз, сиырдың төлі не?-бұзау
Дәптермен жұмыс: Жазу үлгісі жазу бойынша жазу элементтерін жазу.
Ү. Сабақты бекіту Ойын «Төлдердің енесін тап»
ҮІ Сабақты қорыту:Сонымен біз бүгін не туралы өттік?Ойын сендерге ұнады ма? Несімен ұнады?
ҮІІ. Үйге тапсырма.
ҮІІІ.Бағалау.
Әліппе кезеңі
Сауат ашу
Сабақтың тақырыбы: А дыбысы және әрпі.
Сабақтың мақсаты: 1.А дыбысы және әрпімен таныстыру.А әрпі барлық буындарда жазылатынын түсіндіру. 2. Ұқыптылыққа баулу. 3. Танымдылық қабілетін арттыру.
Сабақтың көрнекілігі: А әрпінің баспа, жазба түрінің жазылу үлгісі.
Оқыту әдісі: көрсету, түсіндіру, А-таныстыру.
Сабақтың мазмұны:
І .Ұйымдастыру: Түгендеу, партаға дұрыс отыру. Сабаққа назарын аудару.
ІІ .Мақсат қою: Тақырыбын, мақсатын хабарлау.
ІІІ. Жаңа білімді меңгерту: а) Сурет бойынша әңгіме.
ә) А дыбысының артикуляциясын дұрыс қолданып, а дыбысын дұрыс айтуға үйрету. б) А дыбысының әріп таңбасымен таныстыру.(баспа және жазба түрі
А- бас әрпі, а-кіші әрпі.
в) Хормен дыбыстап айту.
г) Алма, алмұрт. Анар сөзін буынға бөлгізу
ғ) Осы сөздерді айта отырып, а дыбысының сөздің қай жерінде естіліп тұрғанын аңғарту.
ІҮ. Жаңа білімді түсінгенін тексеру. -Балалар, А дыбысы қандай дыбыс? -Сөздің қай жерінде келеді? Сергіту сәті
Дәптермен жұмыс.
А- ның бас әрпі. 1. Ауада жазып үйрену.
А- ның кіші әрпі. 2. Дәптерге жазу.
Ү. Білімді бекіту:
А- дауысты дыбыс. А-әрпі сөздің барлық буынында жазылады.
Оқушы туралы өлең жаттау
Күннің нұры шуақты,
Сергітеді денемді.
Құрдастарым сияқты,
Оқушымын мен енді.
ҮІ .Сабақты қорытындылау:А әрпі және дыбысымен таныстық.
Сабақтың тақырыбы: А дыбысы мен әрпі.
Сабақтың мақсаты: а)оқушыларды А дыбысы мен әрпімен тапсыру.А дыбысы бойынша алған білімдерін пысықтау .ә) оқушылардың сөздерді дыбыстық талдау жасау арқылы алған білімдерін дамыта түсу б) оқушыларды реттілікке, ұқыптылыққа тәрбиелеу.
Сабақ түрі: аралас
Сабақта пайдаланылатын әдіс-тәсіл:сұрақ-жауап, ойын
Пайдаланылатын көрнекіліктер: түрлі суреттер, дыбыс сызбасы,буын сызбасы,сөз сызбасы,сөйлем сызбасы, дауысты дыбыс сызбасы, дауыссыз дыбыс сызбасы, кеспе әріптер, баспа, жазбаша түрі.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі: Оқушыларға қажетті құралдарын алғызып, кабинетті сабаққа дайындау.
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау: Үйге берілген тапсырманы пысықтау. Қосымша сұрақтар қою арқылы білімдерін пысықтау.
ІІІ. Жан-жақты білімін пысықтау Ертегі кейіпкерлері қонақта.Солардың әкелген сұрақтарына шолу жасап , жауап беріп көрейік.
ІҮ. Жаңа сабақ Оқулықпен жұмыс.Суретте не көріп тұрмыз: Оларды жалпы не деп атауға болады? Жеміс-жидектер.Енді суреттерге қарай отырып, буынға бөліп көрейік.
Ү. Жаңа сабақты бекіту Дәптермен жұмыс
ҮІ. Сабақты қорыту «Кім жылдам?» кәрзеңкенің біреуіне көкөніс, біріне жеміс-жидек саламыз.Кім шатаспай орындаса топ жеңіске жетеді.
ҮІІ. Үйге тапсырма.
ҮІІІ. Бағалау
Сауат ашу
Сабақтың тақырыбы: Тт дыбысы және әрпі.
Сабақтың мақсаты:
1.Тт дыбысы және әрпімен таныстыра отырып, дауыссыз дыбыс екенін ажырата біліп, дыбыстық талдау жасай отырып, алған білімдерін тиянақтап, жинақтау.
2. Зеректікке, байқағыштыққа, алғырлыққа баулу .
3. Ойлау қабілеттерін дамыту.
Достарыңызбен бөлісу: |