Тексерілді: Калиниченко Л.С
Пәні: сауат ашу
Күні: 10.05.2016
Сыныбы: 1 «Ә» сынып
Мұғалімі: Қайролла М.М
Сабақтың тақырыбы: Бұл қай кезде болады?
Сабақтың мақсаты: Буын, сөздердің буынға бөлінуі, буынға бөлінейтін сөздер және тасымал туралы білімдерін пысықтау. Дұрыс дыбыстау, сауатты оқу мен көркем жазу дағдыларын дамыту. Туған жерін қастерлеуге, дамгершілікке, білімділікке тәрбиелеу. Еңбекке баулу.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Әдіс-тәсілдері түсіндіру, сұрақ-жауап, көрнекілік көрсету арқылы түсіндіру,жарыс, ойын.
Көрнекілік: Буын кестесі, алфавит, суреттер, қи мақағазар
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:
а) Сәлемдесу , оқушыларды түгендеу.
ә) Сабаққа әзірлігін тексеру, оқу құралдарын дайындау.
ІІ. Үй тапсырмасымен жұмыс:
Оқушылардың білімді белсенді меңгеруге дайындау кезеңі.
Сөзді қалай буынға бөлеміз?
Сөзде қанша дауысты дыбыс болса, сонша буын болады.
Сөздік диктант
Әдеп, бота, қайың, тас, шаңғы, жеті, бес, бөдене, еден, жиналыс, тұқым, әке, оқушылар, ойынхана.
Тапсырма:
1. Тасымалданбайтын сөздерді теріп жаз.
2. Үш буынды сөздерді теріп жаз.
ІІІ. Жаңа сабақ.
Сабақ тақырыбы мен мақсатымен таныстыру.
Мына сөздерді буынға бөлу: алма, ғарыш, жаңалық, мал, оқулық, мысық, өрік, ата т.б.
Бір буынды сөздер:
Екі буынды сөздер:
Үш буынды сөздер:
Тасымалданатын сөздер:
Тасымалданбайтын сөздер: (неліктен?)
Дәптермен жұмыс. Көркем жазу сәті
--------------------------------------------------------------------
(Қаламсапты дұрыс ұстау мен дұрыс отыру ескертіледі).
191─жаттығу.
Өлеңді оқыңдар.
Буынға бөліп көшіріп жазыңдар
Әр буында неше дауысты дыбыс бар?
Дауыссыз дыбыс буын құрай ала ма?
192─жаттығу.
Мына сөздерден сөйлем құрап жазыңдар.
Қарамен берілген сөздерді тасымалдап жазыңдар.
Құрастырып жазған сөйлемдеріңнің соңына қандай тыныс белгі қойдың?
193─жаттығу. Сөздердің алдына заттың сынын білдіретін сөздерді жазыңдар.
Тақтай, гүл, құлын, көше, үй.
Сергіту сәті.
Оқулықпен жұмыс «Бұл қай кезде болады?»
- Мәнерлеп оқып беру.
- Мазмұнын түсіндіру.
- Мәтінді оқушыларға тізбектей оқыту.
ІҮ. Сабақты қорыту:
Біз не білдік? Талқылау.
Ү. Үйге тапсырма:
200-бет өлеңді жаттау. Ереже жаттау
ҮІ. Бағалау
Оқушы білімі мен белсенділігін бағалау.
Тексерілді: Калиниченко Л.С
Пәні: сауат ашу
Күні: 10.05.2016
Сыныбы: 1 «Ә» сынып
Мұғалімі: Қайролла М.М
Сабақтың тақырыбы: Жазғы шілде.
Сабақтың мақсаты: Буын, сөздердің буынға бөлінуі, буынға бөлінейтін сөздер және тасымал, дыбыс туралы білімдерін пысықтау. Дұрыс дыбыстау, сауатты оқу мен көркем жазу дағдыларын дамыту. Туған жерін қастерлеуге, дамгершілікке, білімділікке тәрбиелеу. Еңбекке баулу.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Әдіс-тәсілдері: түсіндіру, сұрақ-жауап, көрнекілік көрсету арқылы түсіндіру,жарыс, ойын.
Көрнекілік: Буын кестесі, алфавит, суреттер, қи мақағазар
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:
а) Сәлемдесу , оқушыларды түгендеу.
ә) Сабаққа әзірлігін тексеру, оқу құралдарын дайындау.
ІІ. Үй тапсырмасымен жұмыс:
200-бет Бұл қай кезде болады? өлеңін балалардан жатқа сұраймын.
Оқушылардың білімді белсенді меңгеруге дайындау кезеңі.
Әр оқушыдан жеке ережелерді ауызша сұраймын. Оқушыларға өткенге шшолу есебінде бір беттен беріп оған жазбаша сұрақтарға жауап жазуларын сұраймын.
ІІІ. Жаңа сабақ.
Сабақ тақырыбы мен мақсатымен таныстыру.
Сурет бойынша жұмыс.
- Сөйлемдер құрау.
- Сөйлемдерден жуан дауысты дыбысы бар үш сөз, жіңішке дауысты дыбысы бар үш сөз жаз
- Дауысты дыбыс түрлерін ажыратып айт.
Жуан дауысты дыбыс
Дауысты дыбыс
Жіңішке дауысты дыбыс
Дәптермен жұмыс. Көркем жазу сәті
--------------------------------------------------------------------
(Қаламсапты дұрыс ұстау мен дұрыс отыру ескертіледі).
194─жаттығу.
Әр сөздің тұсына қарсы мәндес сөзді тауып, көшіріп жазыңдар.
Сұрақ қойып оқыңдар. Сөздердегі дауысты дыбысты атаңдар.
Ірі ─ майда әлді ─ әлсіз
Жылы ─суық жақсы ─жаман
Қою ─сұйық оң ─ теріс
195─жаттығу.
1.Өлеңді оқып, көшіріп жазыңдар.
2. Жіңішке дауысты дыбыс әріптерінің астын сыз.
Жайқалып жапырақ,
Құлпырып қызғалдақ.
Тұратын көз тартып,
Жаз келді күн шуақ.
196─жаттығу.
сөздерді оқыңдар.
Кісі аттарын алфавит ретімен жазыңдар.
Сергіту сәті.
Оқулықпен жұмыс «Жазғы шілде»
- Мәнерлеп оқып беру.
- Мазмұнын түсіндіру.
- Мәтінді оқушыларға тізбектей оқыту.
ІҮ. Сабақты қорыту:
Біз не білдік? Талқылау.
Ү. Үйге тапсырма:
202-бет мәнерлеп оқу. І. Жансүгіров туралы қысқаша мәлімет жинау. Ереже жаттау
ҮІ. Бағалау
Оқушы білімі мен белсенділігін бағалау.
Тексерілді: Калиниченко Л.С
Пәні: сауат ашу
Күні: 11.05.2016
Сыныбы: 1 «Ә» сынып
Мұғалімі: Қайролла М.М
Сабақтың тақырыбы: Жау-жау жаңбыр.
Сабақтың мақсаты: оқушылардың сөз,сөйлем, заттың атын, қимылын, сынын, санын білдіретін сөздер туралы білімдерін пысықтау. Дұрыс дыбыстау, сауатты оқу мен көркем жазу дағдыларын дамыту. Туған жерін қастерлеуге, дамгершілікке, білімділікке тәрбиелеу. Еңбекке баулу.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Әдіс-тәсілдері: түсіндіру, сұрақ-жауап, көрнекілік көрсету арқылы түсіндіру,жарыс, ойын.
Көрнекілік: Буын кестесі, алфавит, суреттер, қи мақағазар
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:
а) Сәлемдесу , оқушыларды түгендеу.
ә) Сабаққа әзірлігін тексеру, оқу құралдарын дайындау.
ІІ. Үй тапсырмасымен жұмыс:
202-беттегі жазғы шілде өлеңін балалардан жатқа сұраймын. Балаларға ауызша өткен тақырыптар бойынша сұрақтар қойып, олардың білімдерін есіндегілерін біліп аламын. Ережелерді жатқа айтуға балаларды жарыстырамын.
ІІІ. Жаңа сабақ.
Сабақ тақырыбы мен мақсатымен таныстыру.
Дәптермен жұмыс. Көркем жазу сәті
--------------------------------------------------------------------
(Қаламсапты дұрыс ұстау мен дұрыс отыру ескертіледі).
197-жаттығу.
Өлеңді оқыңдар.
Қарамен жазылған сөздерді теріп жазып, буын санын анықтаңдар.
Бұл сөздерге дыбыстық талдау жасаңдар.
198─жаттығу.
Жақшадағысөзді сөйлем мағынасына қарай өзгертіп оқыңдар. Сөйлемдегі сөздердің байланысын байқаңдар.
Оқушылар гүлді аулаға отырғызды. Олар гүлді күтті. Балалар гүлге су құйды. Гүлге
көбелек қонды. Гүлдің иісі жақсы.
199─жаттығу. Сөздерді көшіріп жазыңдар. Оларға сұрақ қойыңдар.
Отыз, он бірінші, жиырма екі, елу, жүз, елу үш, сексен төртінші, бес жүз алты, екінші.
ІҮ. Сабақты қорыту:
Біз не білдік? Талқылау.
Ү. Үйге тапсырма:
199-жаттығу жаттығуды аяқтау.
ҮІ. Бағалау
Оқушы білімі мен белсенділігін бағалау.
Тексерілді: Калиниченко Л.С
Пәні: сауат ашу
Күні: 12.05.2016
Сыныбы: 1 «Ә» сынып
Мұғалімі: Қайролла М.М
Сабақтың тақырыбы: Жайлау.
Сабақтың мақсаты: оқушылардың сөз,сөйлем, заттың атын, қимылын, сынын, санын білдіретін сөздер туралы білімдерін пысықтау. Дұрыс дыбыстау, сауатты оқу мен көркем жазу дағдыларын дамыту. Туған жерін қастерлеуге, дамгершілікке, білімділікке тәрбиелеу. Еңбекке баулу.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Әдіс-тәсілдері: түсіндіру, сұрақ-жауап, көрнекілік көрсету арқылы түсіндіру,жарыс, ойын.
Көрнекілік: Буын кестесі, алфавит, суреттер, қи мақағазар
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:
а) Сәлемдесу , оқушыларды түгендеу.
ә) Сабаққа әзірлігін тексеру, оқу құралдарын дайындау.
ІІ. Үй тапсырмасымен жұмыс:
199─жаттығу. Сөздерді көшіріп жазыңдар. Оларға сұрақ қойыңдар.
Отыз, он бірінші, жиырма екі, елу, жүз, елу үш, сексен төртінші, бес жүз алты, екінші.
ІІІ. Жаңа сабақ.
Сабақ тақырыбы мен мақсатымен таныстыру.
Дәптермен жұмыс. Көркем жазу сәті
--------------------------------------------------------------------
(Қаламсапты дұрыс ұстау мен дұрыс отыру ескертіледі).
200─жаттығу.
Сөйлемдерді оқыңдар.
Сызбадағы сұрақтардың орнына сөйлемнен керекті сөздерді қойып жазыңдар.
Не?
Қайда? ................ сайрады
Қашан?
201─жаттығу ауызша орындалады
Сұрақтардың орнына кеекті сөздерді қойып, төрт сөзден жасалған сөйлем құрап жаз.
Керекті сөздер: көйлек, қуыршаққа, Нағима.
Сөйлемдегі сөздердің байланысын анықтаңдар.
Сызбамен көрсет.
Сергіту сәті.
Оқулықпен жұмыс «Жайлау»
- Мәнерлеп оқып беру.
- Мазмұнын түсіндіру.
- Мәтінді оқушыларға тізбектей оқыту.
ІҮ. Сабақты қорыту:
Біз не білдік? Талқылау.
Ү. Үйге тапсырма:
205-206 бет мазмұндау «Жайлау» Ереже жаттау
ҮІ. Бағалау
Оқушы білімі мен белсенділігін бағалау.
Тексерілді: Калиниченко Л.С
Пәні: сауат ашу
Күні: 13.05.2016
Сыныбы: 1 «Ә» сынып
Мұғалімі: Қайролла М.М
Сабақтың тақырыбы: Менің атым─ Бөлтірік
Сабақтың мақсаты: Оқушыларды халық ауыз әдебиеті – халық шығармаларының түрлерімен таныстыру. Оқушылардың ұлттық әдебиет негіздері туралы білімдерін дамыту.Оқушыларды сауатты, мәнерлі, әсерлі оқуға баулу. Шығармашылықпен жұмыс істеуге ықпал ету, ойлау шеберлігі мен сөйлеу мәдениетін дамыту. Оқушыларды ұлттық құндылықтар негізінде ұлтжандылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Әдіс-тәсілдері: түсіндіру, сұрақ-жауап, көрнекілік көрсету арқылы түсіндіру,жарыс, ойын.
Көрнекілік: Бөлтіріктің суреті, кеспе қағаздар, электронды оқулық, слайд
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:
а) Сәлемдесу , оқушыларды түгендеу.
ә) Сабаққа әзірлігін тексеру, оқу құралдарын дайындау.
ІІ. Үй тапсырмасымен жұмыс:
«Жайлау» әңгімесінің мазмұнын сұраймын.
Оқушы білімін жан-жақты тексеру:
«Халық ауыз әдебиеті» деген сөзді қалай түсінесің? (Тақтамен жұмыс).
ІІІ. Жаңа сабақ.
Сабақ тақырыбы мен мақсатымен таныстыру.
Оқулықпен жұмыс
Оқулықтан «Менің атым ─ Бөлтірік», мәнерлеп оқу.
- Мәнерлеп оқып беру.
- Мазмұнын түсіндіру.
- Мәтінді оқушыларға тізбектей оқыту.
Сұрақ-жауап:
Сергіту сәті.
ІҮ. Сабақты қорыту:
Біз не білдік? Талқылау.
Ү. Үйге тапсырма:
Мәтіндерді мәнерлеп оқу. Түсінік айтуға дайындалу.
ҮІ. Бағалау
Оқушы білімі мен белсенділігін бағалау.
Тексерілді: Калиниченко Л.С
Пәні: сауат ашу
Күні: 14.05.2016
Сыныбы: 1 «Ә» сынып
Мұғалімі: Қайролла М.М
Сабақтың тақырыбы: Досболдың тапқырлығы
Сабақтың мақсаты: Мәтінді мәнерлеп оқып бере отырып, мазмұныны сұрақ – жауап арқылы түсіндіру.шешен деген сөзге түсінік беру.ә)сөздік қорын молайту, сабақ барысында ойлау қабілетін дамыту.б) Аз сөйлеп көп тыңдауға, шешендік өнерге баулу.
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақта пайдаланатын көрнекті-құралдар:шешендік кітапшалар
Пайдаланатын әдіс-тәсілдер; сұрақ-жауап, әңгімелеу
Сабақтың барысы:
I.Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу, класс бөлмесінің тазалығына көңіл бөлу,сабаққа дайындау.
Достарыңызбен бөлісу: |