Сабақ жоспары
Критериалды сабақ жоспары: Қоректену
|
Мектеп: Железин №3 жалпы орта білім беру мектебі
|
Күні: 30.11.2021ж
|
Мұғалімнің аты-жөні: Қартқожакова Айдана
|
Сынып: 8
|
Қатысқандар: 22
|
Қатыспағандар: 0
|
Сабақтың тақырыбы
|
Дәрумендердің адам үшін маңызы
|
|
Сабақтың мақсаты
|
Дәрумендердің адам үшін маңызын,тамақ рационын қарастырып, сипаттайды
|
|
Бағалау критерийі
|
Дәрумендердің адам үшін маңызын,ас қорыту мүшелерін сипаттайды
Дәрумен түрлерін анықтайды;
Дәрумендер жетіспеушілігінен туындайтын ауруларды анықтайды
|
|
Тілдік мақсаттар
|
Биологиялық терминдерді қолдануға мән беру
Тақырыпта кездесетін термин сөздері қолдану
Сөздік
Қазақша
|
Орысша
|
Ағылшынша
|
Авитаминоз
|
Авитаминоз
|
Avitaminosis
|
Алкоголизм
|
Алкоголизм
|
Alcoholism
|
Аллергия
|
Аллергия
|
Allergy
|
Анатомия
|
Анатомия
|
Anatomy
|
Дәрумендер
|
Витамины
|
Vitamins
|
Аскорбин қышқылы
|
Аскорбиновая кислота
|
Vitamin C
|
Гастрит
|
Гастрит
|
Gastritis
|
Дизентерия
|
Дизентерия
|
Dysentery
|
|
|
Құндылықтарға баубаулу
|
Істелген жұмысқа комуникативті дағдысын қалыптастыру.
Шығармашылық тапсырмаларды және жазбаларды рәсімдеуде тиянақтылыққа, өз бетімен жұмыс жасау, іздену қабілеттерін арттыру.
«Мәнгілік Ел» жалпы ұлттық идеясының бағыттары:
1.Жалпыға бірдей еңбек құндылығымен баулу.
2.Инновациялық және индустриялды даму.
|
|
Пәнаралық байбайланыс
|
Химия, қазақ тілі
|
|
Алдыңғы білім
|
Қоректену бөліміндегі «Ас қорыту»мүшелері
|
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
|
Сабақтың басы
10 минут
|
Ұйымдастыру. Сәлемдесу
Психологиялық ахуал туғызу.
«Жүректен жүрекке» тәсілі арқылы оқушылар бір-бірлеріне жақсы қасиеттерін айтып шығады.
Оқушыларды ұйымшыл топқа бөлу
Топтарға бөлу
3- топқа бөлінеді
1-топ Зерттеушілер
2-топ Жарнамалаушылар
3-топ Зерделеушілер
Тақырыпқа байланысты бейне роллик көрсету. Кейін төмендегі суреттер интербелсенді тақтада көрсетіледі.
Асқорыту мүшелерін
Тамақтану маңыздылығын
Осылай біз оқушылармен жаңа сабақтың тақырыбын ашамыз. Содан кейін жаңа сабақтың мақсатын бірге анықтаймыз.
ІІ Үй тапсырмасын тексеру
(G) Топтық жумыс.(5 мин)
«Ыстық картоп» әдісі арқылы тапсырманы уақытқа орындайды.
Үлестірме қағаздар тарату
Бірінші топқа Ас қорыту ауруларын анықтау
Екінші топқа Асқорыту мүшелерін анықтау
Үшінші топқа: Тамақтану гигиенасы
Дескрипторлар'>Бағалау кртерийі:
Жалпы қоректенудің маңыздылығын сипаттай алады;
Дескрипторлар
Ас қорыту ауруларын атайды;
Ас корыту мүшелерін сипаттайды;
Тамақтану гигиенасын атайды;
|
BilimLand
Көкөністер
А3 форматты қағаз
Түсті қарандаштар
|
|
Сабақтың ортасы
|
Тәжірибиелік жұмыс.
1 тапсырма.
Жұмыс түрі: топтық
Берілген жемістердің дәрумендерін мағызын зерттейді
Дәрумендерді жарнамалайды
Дәрумендерді зерделейді
Бағалау кртерийі:
Дәрумендердің пайдасын сипаттай алады;
Дескрипторлар
Дірумендер шығуы жайлы атайды;
Дәрумендердің пайдасын сипттайды сипаттайды;
Тәжірибені дұрыс жасалуын;
Дәрумендерді жарнамалауды дұрыс орындалуын.
Қалыптастырушы бағалау
«Бас бармақ» әдісі
Мұғалімнің кері байланысы
Ауызша
2 тапсырма. Кестені толтыру
Дәрумендердің атаулары
|
Дәрумендер жетіспеген жағдайда туындайтын аурулар
|
С дәрумені
|
Бери - бери
|
В1 дәрумені (тиамин)
|
Қан жоғалту
|
А дәрумені (ретинол)
|
Пеллагра
|
Д дәрумені (кальциферол)
|
Семіздік аурулары
|
В2 дәрумені (рибофлавин)
|
Анемия, қатерлі ісік
|
В6 дәрумені (пиридоксин)
|
Анемия, дерматит, тырыспа аурулары
|
В12 дәрумені (цианкобаламин)
|
Рахит ауруы
|
РР дәрумені (никотин қышқылы немесе ниацин)
|
Көздің көруінің нашарлауы, тері қабығының қабынуы
|
Е дәрумені(токоферол)
|
Ақшам соқыр
|
К дәрумені (филлохион)
|
(Цинга) құртқашаш
|
Жұмыс түрі: Топтық
Бағалау кртерийі:
Дәрумендер жетіспегендігінен болатын ауру себептерін анықтайды;
Дескрипторлар
Дәрумендер жетіспегендігінен болатын ауру себептерін анықтайды
Қалыптастырушы бағалау
Топтар бір-бірін қол шапалақтау арқылы бағалайды
Мұғалімнің кері байланысы
Ауызша
Сергіту сәті
Тұқымдарды шашамыз
Оған сулар құямыз
Ағаштарды өсіріп,
Жемістерді аламыз
Жұмыс түрі: «Кім алғыр»
Топпен жұмыс
Сөзжұмақ шешу
Мақал мәтел құрастыру
Жұмбақ шешу
Ойын жаттығу «Сұрақ менен, жауап сізден»
Жұмыс түрі: жеке
Әр топтан екі оқушы шығады,бір-біріне қарама-қарсы тұрып біреуі сұрақ қояды,екіншісі жауап береді.
Қалыптастырушы бағалау
Топтар бағалайды
Мұғалімнің кері байланысы
Ауызша
|
Слайд( видео) BilimLand
|
|
Сабақтың соңы
|
Рефлекция.
Сабақтан алған әсерлерін кестеге жазып қалдырады
ББ кестесі
Білемін
|
Білдім
|
Білгім келеді
|
|
|
|
Үй тапсырмасы:
Барлығы-парагафты мазмұндап келу
|
|
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?
|
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік ехникасын сақтау
|
«Ыстық картоп» топтық жұмыс арқылы
үй жұмысы тесеріледі, өткен тақырып бойынша оқушылардың сұрақтарына жауап береді.
«Миға шабул» стратегиасы қолданылды
«Кім алғыр?» әдісін қолданады.
|
Сабақ барысында бағалау үнемі жүріп отырады және оқушылармен кері байланыс жасау арқылы деңгейлерін анықтаймын.
Қалыптастырушы бағалау
Топтар бір-бірін бас бармақ арқылы бағалайды
|
Сынып бөлмесінің оқушыларға қауіпсіздік ережесін сақтауға жағдай жасау. Сабаққа қажетті көректіліктерді жабдықтау
|
Сабақ бойынша рефлексия
|
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.
|
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
2:
|
Достарыңызбен бөлісу: |