Сабақ жоспары Пән: алгебра(қосымша) Өткізілетін күні: 14. 11. 2014ж Сынып: 7 №9



Дата01.04.2017
өлшемі123,97 Kb.
#13112
түріСабақ

Пән мұғалімі : Ескалиева Бактилы Кзылгуловна


Сабақ жоспары

Пән: алгебра(қосымша)

Өткізілетін күні:14.11.2014ж

Сынып: 7

№ 9

Тақырыбы: Көпмүшелерді тепе-тең түрлендіру

  • Мақсаты: Көпмүше, Көпмүшенің стандарт түрі, Көпмүшенің коэффиценті, Көпмүшенің дәрежесі ұғымдарын енгізу, оларды есептер шығаруда қолдану;

Күрделі өрнектерден тепе тең түрлендіруге есептер шығарады

Нәтижесі: Оқушылар сыни тұрғыдан ойлауға қалыптасады

Модуль: диалог, оқушылармен топтық жұмыс

Сілтеме: 7- сынып оқулығы, дидактикалық оқу-құралы, тапсырма жазылған карточкалар.












Кіріспе: сыныпты топқа бөлу Топқа бөлуде әр топта тапсырмалар болады.




2 мин

Сабақтың барысы

Кезең.

Берілетін уақыт (45мин)



Сабақтың өту барысы

Оқушы жұмысы

жабдықтар

Қайталау

Ойлау қабілетін дамытуға тапсырмалар



5мин

Жаңа сабақ. Тақтаға өрнектер жазылады. Оқушылар бірмүшелерді бір бағанға, бірмүше еместерін бір бағанға бөліп жазады.

3х(х + у)

ab +

3х(х + у) – көбейтінді бірақ бірмүше емес, неге?

Көпмүше ұғымы енгізіледі. ab + қосындысын көпмүше болама?


Оқушылар тапсырманы тақтаға және дәптерлеріне орындайды

Интертақта карточка
5-матем 128-бет

Білім

Келесі тапсырманы орындау үшін дайындық жұмыстарын орындайды

10мин


Тапсырмалар: Көпмүше дәрежесін анықтаңдар:

а) -5х + 0,001 х8 + 300x6+1;

б) 0,8у2 - yl0+ 1.

в) х4у2 + у6 - 2х6 - 3ху5;

г) 8a2b + 3ab2-b4?


Оқушылар ауызша орындайды




Түсіну

Келесі осы есепке тікелей байланысты материалдарды түсіндіруге дайындық жұмыстарын орындайды



  1. 10мин

    1. Пысықтау сұрақтары. Ауызша жаттығулар.

1)

2) Көпмүшелерді дәреже көрсеткіштерінің кемуі бойынша жазыңдар:






    1. Ауызша жаттығулар.

Орындайды топта талдайды

Алдымен жақшаны ашу ережелерін еске түсіреміз. А= және В= к өпмүшеліктері берілген. Тақтаға бір оқушыны шақырып, А+В, А-В өрнегін құрғызамыз.

Мұғалімнің көмегімен көпмүшелерді қосу және азайту ережелерін қорытып шығарамыз





Қолдану

Оқушылардың оқу жылы басындағы біліктілігі мен қабілеттілігі деңгейңн анықтау мақсатында тапсырмалар орындалады



  1. 5 мин

Есептер шығару





















Есептерді топта шығарып қандай тақырыптар қамтылғанын айтып береді

Достық» 6-сыныпқа арналған тапсырма

Талдау

тесттегі тапсырмаға талдау жасалады 5мин



Карточка 3.

Ықшамда:








Карточка 4.

Ықшамда:








,карточка

Жинақтау

Бірнеше материалдарды қайталау арқылы оқушылар ойлау қабілетіне тапсырмалар орындалады 6 мин




Қорытынды: Төмендегі тест алынып жіберілген қателер талданады




Достық» 6-сыныпқа арналған тапсырма

Бағалау

2мин











    1. Тест тапсырмалары

А нұсқа

1. Ұқсас бірмүшелерді табыңдар: 1) Зху;

2) Заb;

3) - 7ху. 4) - 7.

А. 1 ж/е 2, 3. Б. 1 ж/е 3.

В. 1, 2, 3 4.




2. Қай өрнек көпмүшеге жатады?

1) х(5х + у3);

2) 5ху3;

3) 5 + х + у3

А. 3. Б. 2.

В. 1ж/е З.




3. Өрнекті ықшамда: (а2 * а3)3.

А. а8. Б. а18. В. а15.

4. Өрнекті стандартты көпмүше түріне келтір 4 * х * х * х * 2 - 6х5 + х3 * х4

A.4х3 * 2 - 6х5 + х7. Б. 8х3 - 6х5 + х12. B. х7 - 6х5 + 8х3.


Б нұсқа

1. Ұқсас бірмүшелерді табыңдар : 1) 5ху;

2) - 9;

3) 5ас;

4) - 9ху.

А. 1 мен 3. Б. 1 ,3, 2 , 4




В. 1 мен 4.




2. Қай өрнек көпмүшеге жатады?

1) 4 + Зу - у2;

2) (х + у):(х - у);

3) 7 - х.

А. 2 мен 3.

Б. 1 мен 3.

В. 1, 3 және 4.

3. Өрнекті ықшамда а3(3а3)2.

А. 9а8. Б. 6а9. В. 9а9.
4. Өрнекті стандартты көпмүше түріне келтір 6 * а * а * а * а * 1,5 + 0,4 * а3 * 5 - а6 * а3

A.9а4 + 2а3 - а18. Б. - а9 + 9а4 + 20а3. B.- а9 + 9а4 + 2а3.


жауаптары: Анұсқа Б, В, В, А.

Б нұсқа В, Б, В, В
а) б)

3.Ауызша есептеулер: 1) 0,32 2) (- 2)3 3) (- 0,2)1 4) 62 + 82 5) – 92 6) (- 10)2∙260 7) – 42 + 42 8) 4∙52 9) 26 10) - 42 + 460 11) 52 12) 43 13) (32)2 14) (0,4 – 0,1)2 15) - 82 16) - 49 + 72 17) 0,53

2.А.П .Ершова ,В:В Голобородька, А.С .Ершова Алгерба, геометрия 7



3. Ә. Н. Шыныбеков Алгебра оқыту әдістемесі ,Алматы «Атамұра» 2012 ж



Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет