Пән
|
Қазақ әдебиеті
|
Бөлім
|
Балалар мен үлкендер
|
Педагогтің аты-жөні
|
Мамунова Жанель Канатовна
|
Күні
|
08.02.2022
|
Сынып 7
|
Қатысушылар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы
|
«Көксерек» әңгімесінің тақырыбы мен идеясы
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
|
7.2.1.1 шығармадағы эпизодтар мен бейнелерді салыстыру;
7.3.2.1 әдеби жанр түрлерінің даму барысына, жаңашылдығына заманауи тұрғыдан баға беру
|
Сабақтың мақсаты
|
Барлық оқушылар: Шығарма композициясын талдай алады.
|
Көптеген оқушылар: Шығармадағы эпизодтар мен бейнелерді салыстыра алады.
|
Кейбір оқушылар: Әңгіменің тақырыбы мен идеясын анықтай алады.
|
Бағалау критерийлері
|
Әңгіменің тақырыбы мен идеясын анықтайды;
Әңгімеге композициялық талдау жасай алады;
Шығармадағы эпизодтарды Көксеректің бейнесі арқылы салыстырады салыстырады;
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар орындай алады: Әңгіменің мазмұны негізінде сұрақтарға сыни тұрғыдан жауап бере алады;
Термин сөздер: Әңгіме, достық, итаяқ, жыртқыш, табиғат перзенті, арлан.
Талқылауға арналған сұрақтар: М.Әуезовке «Көксерек» әңгімесін жазуға не себеп болды деп ойлайсыңдар?
Әңгіменің тақырыбы мен идеясы қандай?
|
Құндылықтарды дарыту
|
«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясы бойынша «Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығына баулу. Бұл арқылы оқушыларда шығармашылық және сын тұрғысынан ойлауы, функционалдық сауаттылығы, қарым-қатынас жасау қабілеті мен жауапкершілігі артады. Сонымен қатар өмір бойы оқуға, еңбеу етуге, Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілікке деген дағдысы қалыптасады.
|
Пәнаралық байланыстар
|
Жаратылыстану, тарих.
|
АКТ қолдану дағдылары
|
Интерактивті тақта, презентация.
|
Бастапқы білім
|
М.Әуезовтің өмірі мен шығармашылығы
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Cабақтың басы Қызығушылықты ояту
7 мин.
|
Оқушылармен амандасу, түгендеу.
«Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтар қойылады.
Мұхтар Әуезовтің қандай шығармалары бар?
Дескриптор:
Жалпы- 10 балл.
Балалар сұрақтарға жауап береді, өткен сабақтағы білімдерін тексереді.
|
Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді,тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады.
Айтылым.
1-тапсырма.
Сұрақтарға жауап береді.
|
Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.
|
Интерактивті тақта. Kahoot.
|
Сабақтың ортасы
Мағынаны ашу.
30 мин.
|
2-тапсырма.
«Пазл» әдісі бойынша оқушыларды топқа бөледі.
«ЖИГСО-2» әдісі арқылы балалар топтық жұмыс жасайды:
Балалар 4 баладан 7 топқа бөлінеді; бір мәтін бойынша жұмыс істейді:
Бірінші 3 топ схема арқылы Көксеректің образына 4 сипаттама жазады.
Қалған топтар «Венн диаграммасы » арқылы адам мен қасқырдың іс-әрекетіндегі ұқсастық пен айырмашылығын табады.
Дескриптор:
Жалпы – 4 балл.
Алғашқы топтар:
-Мәтінді оқиды;
-Көксеректің образына 4 сипаттама жазады;
Қалған топтар:
-Мәтін оқиды;
-Адам мен қасқырды салыстырады;
3-тапсырма. «Т» кестесі. Көксеректің ауыл тұтқыны болған кезі мен ауылдан қашып, түз тағысына айналған эпизодтарды салыстырып, ой тұжырымдау тапсырмасы беріледі.
|