№ __5___ Сабак
Сабақ жоспары
Пән ___математика_______________ Топ ________________
Сабақтың тақырыбы: 2-3 ретті теңдеулер жүйесін Крамер формуласы бойынша шешу
|
Сабақтың мақсаты: Білімділік есептерді ІІ, ІІІ ретті анықтауыштар және теңдеулер жүйесін Крамер формуласы әдісімен шешу туралы білім беру;
|
Дамытушылық Өзіндік ойлау , шығармашылықпен жұмыс істеу қабілеттерін дамыту;
|
Тәрбиелік Білім алушылардың жауапкершілік,белсенділік,білімге талпыну қасиеттерін бойында тереңдету;
|
Сабақтың түрлері ___ практикалық сабақ _____________________
|
Әдіс- тәсілдер ____ Баяндау, есептер шығару
|
Материалдар, оқу-әдістемелік әдебиет, аңықтамалық әдебиет Лекциялық комплекс
|
Құрал-жабдықтар, көрнекті құралдар Кітап, тақта, бор, лекциялық комплекс
|
Пәнаралық байланыс информатика, физика.
|
Сабақ барысы
|
Сабақ кезеңдері /
|
Оқытушы іс-әрекеті /
|
Оқушылар іс-әрекеті /
|
Құрал-жабдықтар, көрнекті құралдар /
|
Үйымдастыру-мақсаттық кезені
|
Ұйымдастыру кезеңі/
Сабақ мақсатын қою/
Оқу жұмысының мотивациясы
Сабақта оқу жұмыстарын ұйымдастыру
|
Сәлемдесу, студенттерді түгендеу, көңіл күйлерін білу, сабақтың жоспарымен таныстыру
|
Сәлемдесу, староста сабаққа келмеген студенттерді айту.
|
|
2. Операция-танымдық кезеңі
|
2.1 Үй тапсырмасын тексеру
|
үй жұмысын тексеру
|
Үй жұмысын көрсету
|
|
2.2 Жаңа материалды белсенді меңгеруге оқушыларды даярлау кезеңі
|
СТЖ Крамер әдісімен шешу
n айнымалысы бар біртекті емес n сызықтық теңдеулер жүйесін шешудің Крамер ережесі:
|
Оқу, пікір алмасу, сұрақ-жауап, ассоциациялар,
Жазылған мысалдарды дәптерге көшіру
|
Кітап, тақта
|
2.3 Жаңа білімді меңгеру
|
СТЖ Гаусс әдісімен шешу
СТЖ шешудің Гаус әдісінің мағынасы мынада: берілген теңдеулер жүйесінде қарапайым түрлендіріулер қолдану арқылы айнымалыларды біртіндеп жою бойынша оны баспалдақты түрге келтіру.
Содан соң кері есептеулер жүргізіп жүйенің шешімі табылады. Берілген жүйеге қолданылатын барлық түрлендірулерді жүйенің матрицаларына қолдануға болады.
|
Тақтада жазылған мысалдарды дәптерге көшіру
|
|
2.4 Жаңа білімді бекіту
|
Карточкалар бойынша есептер шығару
|
Есептерді дәптерге шығарып тексерту.
|
Кітап , дәптер, тақта
|
3. Рефлексивті бағалау кезеңі
|
3.1 Үй тапсырмасы бойынша мәлімет беру кезені
|
Үйге №
Сол есептер бойынша нұсқаулық беру
|
Есептерді жазып алу
|
Кітап
|
3.2 Сабақты қорытындылау
|
Бақылау сұрақтары:
1.Екінші және үшінші ретті анықтауыштар дегеніміз не?
2.Анықтауыштың қандай қасиеттері бар?
3.Анықтауыштың миноры дегеніміз не? Алгебралық толықтауыш дегеніміз не? Сабаққа белсене қатысқан студенттерге баға қою
|
Жауап беру ауызша
|
|
Лекция №5
2-3 ретті теңдеулер жүйесін Крамер формуласы бойынша шешу
Теңдеулер мен теңдеулер жүйелерін терең түсініп меңгеру математикалық білімдерді одан әрі дамытуға, қоршаған ортадағы сан алуан құбылыстарға, терең мағыналы модельдер жасауға үйретеді. Олай болса, теңдеулер мен теңдеулер жүйелерінің теориялық және практикалық маңызы зор.
Теңдеулер жүйесі - жүйенің барлық жүйелерін қанағаттандыратын айнымалылардың мәндерін табуды қажет ететін, сандары шектелген теңдеулер жиыны.
- екі белгісізі бар теңдеулер жүйесі
- үш белгісізі бар теңдеулер жүйесі
1. Алгебралық қосу әдісі.
2. Алмастыру әдісі.
Жауабы: (-2;-4)
3. Жаңа белгісіз енгізу әдісі.
Жауабы: (1;0)
4. Салыстыру әдісі.
5. Теңдеулер жүйесін Крамер ережесімен шешу.
Крамер ережесі: - бас анықтауыш деп аталады. болса, онда мұндай жүйенің бір ғана шешімі болады:
Ескерту: Егер бас анықтауыш болса, Крамер ережесі пайдалануға болмайды. Себебі ешқандай да санды 0-ге бөлуге болмайды.
1-мысал:
Жауабы: (2;1).
2-мысал. Теңдеулер жүйесiн шешу керек.
Шешуi: Теңдеулер жүйесiнiң анықтауышы , сондықтан, оның шешiмi Крамер формуласымен анықталады
Сонда,
3x+2y=7 және x-y=4 теңдеулерiнiң геометриялық кескiнi түзу сызық болғандықтан, x=3, y=-1 шешiмдерi осы түзулердiң қиылысу нүктесiнiң хОу жазықтығындағы координаталарын көрсетедi. Жауабы: (3;1).
3-мысал.
Шешуi
Достарыңызбен бөлісу: |