Сабақ жоспары Пән мұғалімі: Әкімбаева П. Н. Пән



Дата22.08.2017
өлшемі139,15 Kb.
#24034
Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Пән мұғалімі: Әкімбаева П.Н.



Пән

Биология

Сыныбы

7 «А»

7 «Ә»


Мерзімі:

17.02.2017ж

15.02.2017ж



Тақырып

Қосмекенділер класы. Кластың жалпы сипаттамасы. Бақаның сыртқы және ішкі құрылысы. Оның қосмекенді тіршілігі. Жылдық тіршілік циклы. Қоректенуі. Көбеюі мен дамуды.Қосмекенділердің түрөзгерістері, дернәсілдерінің балықтарға ұқсастығы.

№7 зертханалық жұмыс. Тірі бақаларды бақылау. Бақаның сыртқы құрылысын зерттеу. Бақаның қаңқасын зерттеу.Даяр ылғал препараттан бақаның ішкіқұрылысын зерттеу.



Мақсаты

Балықтың суда тіршілік ету бейімділік белгілерін айқындау. Балықтар туралы білімдерін тереңдету және кеңейту.

Оқушылардың шығармашылық қабілеттерін дамыту.



Балықтарды қорғауға, көбейтуге, ысырапсыз пайдалана білуге тәрбиелеу


Күтілетін нәтиже

Қосмекенділердің сыртқы, ішкі құрылысының ерекшеліктерін, шығу тегін, түрлерін және таралуын қорытындылау арқылы, оқушылардың білім қорларын толықтыру.

Кезеңдері

Ресурстар


Сабақтағы іс - әрекет

Дифференциация

Бағалау

Ұйымдастыру кезеңі





Оқушыларды

Түгендеу,назарын сабаққа аудару

Түс таңдау арқылы топқа бөлу

Топқа бөлу










Қызығушылықты ояту

Оқулықпен жұмыс



Білім” минуты

Үй тапсырмасын пысықтау

1. Желілер қандай тип тармақтарына бөлінеді?

2. Желілі жануарларға тән белгіні ата?

3. Балық денесі қандай бөлімдерден тұрады?

4. Балық денесінде қандай жүзбе қанаттары болады?

5. Шеміршекті балықтар қандай класс тармағына бөлінеді?

6. Шеміршекті балықтарға тән белгілерді ата?

7. Ерте заманнан бері сақталып келе жатқан балық

8. Балықтардың терісінде болатын ерекше сезім мүшесі

9. Қара уылдырық алынатын балықтар

10. Балықтарға торсылдақ не үшін керек?

11. Балықтың аталық безінен бөлінетін зат?

12. “Бекіренің басы тасқа тимей қайтпайды”- деген ұғым нені білдіреді

13. Балықтардың өрістеуі дегенді қалай түсінесіңдер?

14. Каспийдің тірі алтыны деп қандай балықтарды айтамыз?

15. Жергілікті жерімізде балық өндіретін зауыт бар ма?


Жекеленген оқушыларға көмек

Өзара бағалау

Мағнаны тану

Сергіту сәті



Биология оқулығы

Интернет желісі материалдары



І топ: Баяндаушы

Тақырыпшалар бойынша баяндау.

ІІ топ: Түсінік беруші

Жаңа терминдерге сипаттама береді

ІІІ топ: Ізденуші топ

Қосмекенділерге байланысты қосымша материал жинау.



Қосмекенділердің түрлері Қазақстанда 12 түрі Жер шарында 4000 түрі Батрахология қосмекенділерді зерттейтін ғылым. (грек. batrachos – бақа және logos – ілім)

Бақаның сыртқы құрылысы: 1-ауыз; 2-көз; 3-танау тесігі; 4- дабыл жарғағы; 5-басы; 6-тұлғасы; 7-алдыңғы аяқ; 8-саусақтар; 9-арқасы; 10-артқы аяқтар 

Бақаның ішкі құрылысы: 1-жүрек; 2-ұйқы безі; 3-бауыр; 4-қарын; 5-аш ішек; 6-тоқ ішек; 7-клоака; 8-қуық; 9-несеп ағар; 10-бүйрек; 11-аналық без; 12-өт; 13-өкпе.



"Биологиялық диалог". Топтар бір-біріне жаңа тақырып бойынша сұрақтар қояды. 1. Неге қосмекенділер класы деп аталады? 2. Қосмекенділер класы қандай отрядтарға бөлінеді? 3. Ересек қосмекенділер қандай мүшелері арқылы тыныс алады? 4. Қосмекенділердің қаңқа бөлімдерін атаңдар? 5. Қосмекенділердің қан айналым жүйесінің қандай ерекшеліктері бар? 6. Қосмекенділер қалай көбейіп дамиды? 7. Қосмекенділердің қандай мүшелері жақсы дамыған?

Бақалар биі



Тұлғааралық интелектке ие оқушылар әр топта жеке қасиеттері қалыптасады

Әр оқушының білімін бағалау ресурстары арқылы бағалау


Рефлекция




Не үйрендік?

Не білдік?


Дарынды оқушыларды анықтау



2 – жұлдыз

1 - тілек


Қорытындылау

Үйге тапсырма: Қосмекенділер класы. Кластың жалпы сипаттамасы. Бақаның сыртқы және ішкі құрылысы. Оның қосмекенді тіршілігі. Жылдық тіршілік циклы. Қоректенуі. Көбеюі мен дамуды.Қосмекенділердің түрөзгерістері, дернәсілдерінің балықтарға ұқсастығы.

№7 зертханалық жұмыс. Тірі бақаларды бақылау. Бақаның сыртқы құрылысын зерттеу. Бақаның қаңқасын зерттеу.Даяр ылғал препараттан бақаның ішкіқұрылысын зерттеу.




Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет