Сабақ: 7.4В
|
Мектеп: №10 мектеп-лицей
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты – жөні: Әбдіғали Әсел
|
Сабақ тақырыбы:
|
Организмнің өсу және даму процестері.
Өсімдіктер мен жануарлардағы онтогенез кезеңдері
Өсімдіктердің ұзарып және жуандап өсу процестері.
|
Сынып: 7
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асырылатын оқу мақсаттары:
|
7.2.3.1-ағзалардың өсу және даму үдерістерін сипаттау:
7.2.3.2- өсімдіктердің ұзарып және жуандап өсу үдерістері.
|
Сабақ мақсаттары:
|
Барлық оқушы: өсімдіктердің тіршілі кезеңдерін ажырата алады,
Басым бөлігі: өсімдіктердің ұзарып және жуандап өсу процестерін біледі.
Кейбір оқушылар: өсімдіктер мен жануарлар онтогенезіндегі ұқсасытықтар мен айырмашылықтарды анықтайды.
|
Бағалау критерийлері:
|
өсімдіктер онтогенезі қандай кезеңдерден тұратынын анықтай алады;
адамның онтогенезінде қандай ерекшеліетер болатынын сипаттай алады;
өсімдік және жануар онтогенздерінің ерекшеліктерін анықтай алады.
|
Тілдік мақсаттар:
|
Оқушылар орындай алады:
өзгеріс, цикл, анықтау, қайта жаңарту, сүтқоректілер, кезеңдер, даму
Диалог құруға / жазылымға қажетті сөздер топтамасы
Біздің топ… деп болжайды.
Біз ………. екенін анықтадық.
Біз жоғарыға өсетіндіктен, біз ….. екенін байқадық/көрдік
Бірінші/екінші/жасөспірімдік… кезеңде, адам сәби/бала/үлкен адам … өзгертеді/дамиды
Бұл кезең … (жылға) созылады.
|
Құндылықтарды дарыту
|
«Мәңгілік ел» құндылығы: бейбітшілік және келісім
Мектеп құндылығы: ынтымақтастық, еңбек және шығармашылық
|
Пәнаралық дамыту
|
Тақырыпты математика пәнімен байланыстыруға болады
адам дамуындағы әртүрлі өлшемдер (бой, салмақ);
графикпен жұмыс.
|
АКТ
қолдану дағдылары
|
PowerPoint
Internet
Интербелсенді тақта
|
Бастапқы білім
|
Оқушылар біледі:
Өсу мен дамуды ажырата білу (6 сынып)
|
Сабақ барысы
|
Сабақ кезеңдері
|
Сабақта орындалуы тиіс іс – әрекеттер
|
Оқыту ресурстары
|
Сабақтың басы
3 мин
Сабақтың ортасы
35 минут
Сабақтың аяғы
2 минут
|
Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушылармен сәлемдесу, сабаққа икемдеу.
Алдыңғы тақырыпты шолу мақсатында оқушыларға тапсырмалар беріледі.
Жұптық жұмыс.
Бағалау: «Доллар » әдісі
Жаңа сабақ
Оқушыларға жаңа сабақты ашу мақсатында сұрақтар қойылады.
Бейнеролик:« Организмнің өсу және даму процестері»
Терминдермен жұмыс
Топтық жұмыс.
Топтарға тапсырмалар беріледі, берілген тапсырма бойынша постер қорғайды.
Жеке жұмыс.
Бағалау: «Дискриптор» әдісі.
Рефлексия.
Үйге тапсырма:
Организмнің өсу және даму процестері.
Өсімдіктер мен жануарлардағы онтогенез кезеңдері
Өсімдіктердің ұзарып және жуандап өсу процестері.
|
Тапсырмалар парағы
|
Қосымша ақпарат
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
Барлық оқушы: өсімдіктердің тіршілі кезеңдерін ажырата алады,
Басым бөлігі: өсімдіктердің ұзарып және жуандап өсу процестерін біледі.
Кейбір оқушылар: өсімдіктер мен жануарлар онтогенезіндегі ұқсасытықтар мен айырмашылықтарды анықтайды.
|
Кіріспе сұрақтар
Тапсырмаларды орындауы
Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырмалар
Бағалау критерийлеріне сәйкес оқушылардың жаңа материалды меңгеру кезінде тапсырманы орындау, оқу мақсаттары мен күтілетін нәтижелеріне қаншалықты дұрыс жеткендігі бағаланады.
|
Сынып ішінде сабақ барысында тыныштық сақтау.
Партада дұрыс отыру ережелері ескеріледі.
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?
|
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
|