Сабақ: Қазақ – қонақжай халық
1 сағ
|
Мектеп
|
Күні
|
Мұғалімнің аты-жөні:
|
10- сынып
|
Сабаққа қатысқан оқушылар саны:
|
Сабаққа қатыспаған оқушы саны:
|
Оқу сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары
|
Оқушылар қазақ халқының қонақжайлық қасиеті туралы айта білу керек. Лексикалық тақырып аясында пайымдаудың үлгісімен таныстыру.
Таныс сөздерді қолдану арқылы сұрақ қояды және сұраққа жауап береді
Мәтін арқылы оқушыларды ұлттық құндылықтарды бағалауға тәрбиелеу.
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар орындай алады:
|
Жаңа сөздердің мағынасы мен айтылуын түсінеді, сөйлем құрастыра алады
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады :
|
Сөйлем құрайды, оқиды, мағынасын түсіндіреді.
|
Кейбір оқушылар орындай алады:
|
Берілген мәтін бойынша «Қос жазба» күнделігін толтыра алады.
|
Тілдік мақсат
|
Оқушылар орындай алады:
-үлгідегі сөздерді қолдана отырып қазақ дастарханындағы тағамдарды атап шығады
|
Пәнге қатысты сөздік қормен терминдер:
|
Қонақжай, кеңпейілді, қадірлеу, төрге шығару, құрметтеу, келін,құдағи, қонақжайлық, құдайдай сыйлау, рух, ізгілік, жаны жайсаң, төзімді, меймандос, қонақасы, төсеніш, риза ету
|
Диалог құруға/ шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер:
|
|
Талқылауға арналған сұрақтар:
|
1. Неліктен қазақ халқын қонақжай деп
атайды?
2. Неліктен қазақтар жеті атасын білуі керек?
3. Қазақ халқы құдасын қалай сыйлайды?
4. Құдайы қонақ деген кім?
5. Қазақ дәстүрінде қонақты кім
шақырады?
|
Не себепті ........ деп ойлайсыз?
|
Қазақ баласын үлкенді сыйлауға кішкентайынан үйретеді.
|
ишара:
|
|
Алдыңғы оқу
|
Отбасындағы салт-дәстүрлер туралы сұрау
|
Жоспар
|
|
Жоспарланған уақыт
|
Жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
«Ыстық алақан» тренингі. Мақсаты: психалогиялық ахуал тудыру
(3 мин)
Сабақтың басы.Нақыл сөздерді, оқып, мағынасын түсіндіру.
(5мин)
|
«Ыстық алақан» тренингі.
Оқушылармен амандасып, оқушылардың көңілін сабаққа аудару, құрамын түгендеу, тамаша көңіл күй сыйлау, оқуға жұмылдыру.
Жаңа сабақтың мақсаты айтылады. Дәптерге бүгінгі күн, тақырып жазылады.
|
Интерактивті тақта, слайдтар, плакат, маркерлер, «Ұлттық мейрамдар» бейнефильм
|
Сабақтың ортасы
(6-40 минут).
Т6.1.1 Жаңа сөздердің мағынасы мен айтылуын түсінеді
|
1. «Ұлттық мейрамдар» деректі фильмінен үзінді көрсетеді. Оқушыларға фильмдегі жайылған кең дастарқан, қазақ халқының дарқан көңілі туралы ақпарат береді.
2.«Қонақжайлық» сөзіне кластер құрайды.Оқушыларға енді сұрақтар қойылады:
- Қонақ келген кезде біз дастарқанды қалай жаюымыз керек?
2.Келген қонақты қалай қарсы аласың?
Өз ойын айтуға талпынған немесе айта алған оқушылар жұлдызшамен бағаланады.
Сөздікпен жұмыс.А) Мұғалім интерактивті тақтада жаңа сөздерберіледі, оларды оқиды, оқушыларға
қайталайды.
Қонақжай, кеңпейілді, қадірлеу, төрге шығару, құрметтеу, келін,құдағи, қонақжайлық, құдайдай сыйлау, рух, ізгілік, жаны жайсаң, төзімді, меймандос, қонақасы, төсеніш, риза ету
3. Грамматика. Пайымдаудың үлгісімен таныстыру.
4.Кітаппен жұмыс. .
А) Тілдесім. Оқулықтағы 9-тапсырманы
орындайды.
Ә) Оқылым. Айтылым. 10-тапсырманы орындайды.
5. Ойсергек. «Қазақтың тойы» тақырыбына
постер жасайды.
Ойтолғаныс. Жұптық жұмыс. «Бумеранг» тәсілін қолданып,
тақырып бойынша өзіне
жазбаша сұрақтар дайындатады, ол сұрақтарға өздерінің жауап беруін сұрайды (Бұл
сұраққа өздерін қалай жауап берер едіңдер? Бұл сұраққа кім жауап бергісі келеді?)
Жағдаяттық тапсырма: «Сөйлемді
аяқта!» ойынының шарты бойынша 12, 13-тапсырманы орындайды.
|
Әдістемелік құрал, дидактикалық материалдар, сөздік,
С. Кенжеахметұлы. Қазақтың салт-дәстүрлері мен әдет-ғұрыптары.
|
Сабақтың соңы.
(41-45 минут)
|
Оқушыларды формативті бағалау.
Үйге тапсырма: Оқулықтағы 8-тапсырманы орындау.
|
|
Қосымша ақпарат
|
|
|
Саралау -оқушыға мейілінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз?
Тапсырмалар біртіндеп күрделене бастайды, Таныс сөздерді қолдану арқылы
сұраққа жауап береді -1 тапсырма бойынша, Жаңа сөздердің мағынасы мен айтылуын түсінеді
суреттер, бейне жазба, маман заттары арқылы.
Драмма , табу әдісі жүзеге асты,сурет салды.
|
Бағалау-оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
Бағалаудың түрлерін –жапондық әдісін жоспарладым. Жұлдызшаны көп жинаған оқушыларды: 6-«5», 5-«4», 4-«3» немесе т,ж.
|
Пәнаралық байланыс-Денсаулық және қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс.
|
|
|
|
Рефлексия
Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма?
Бүгін оқушылар не үйренді?
Сабақ қалай өтті, қандай денгейде өтті?
Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?)
Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге?
|
|
Қорытынды бағалау
Ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)
1:
2:
Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
2:
Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағым қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім?
1:
2:
|