Сабақ жоспары сабақтың нөмері



Дата22.04.2020
өлшемі0,85 Mb.
#64164
түріСабақ
Байланысты:
12сан


САБАҚ ЖОСПАРЫ

Сабақтың нөмері:

12



















Курс:

2



















Топ:

ЕТ-02-18



















Күні:






















Өткізу орны:

М.Өтебаев атындағы жоғарғы жаңа технологиялар колледжінің дәрісханасы

Мамандық-біліктілік:

1304000 –«Есептеу техникасы және бағдарламалық қамтамасыз ету»

Модуль атауы:

Сандық әдістер

Сабақтың тақырыбы:

Бір қадамды итерациялық әдістер. Зейдель әдісі

Сабақтың мақсаттары:

А) Білімділік: бір қадамды итерациялық әдістермен танысып, с++ тілінде есептер шығару.

Б) Тәрбиелік: Студенттерді тиянақтылыққа, жауапкершілікке, ізденімпаздыққа, шапшаңдыққа тәрбиелей отырып білім беру.

В) Дамытушылық: Студенттердің алған теориялық білімдерін тәжірибе жүзінде орындау дағдыларын шыңдау. Студенттердің таным белсенділігін, ақпараттық мәдениетін арттыра отырып, логикалық ойлау қабілетін дамыту.


Күтілетін нәтижелер:

Зейдель әдісін білу

Сабақтың түрі:

теориялық

Оқыту әдістері, әдістемелік тәсілдер, педагогикалық технологиялар:

Бақылау сұрақтары

Қажетті жабдықтар мен құрылғылар:

Оқулық, интерактивті тақта, жеке тапсырмалар, ДК

Қосымша дереккөздер (әдебиеттер):

Н-1. Вабищевич П.Н., Численные методы. Вычислительный практикум/ П.Н Вабищевич. –М.:Ленанд, 2016. -320с.

Н-2. Демидович Б.П. численные методы анализа. Приблеженный функций, дифференциальные и интегральные уравнения / Б.П. Демидович, И.А. Марон, Э.З. Шувалова. – СПб.:Лань, 2010.-400с.



Оқытушының байланыс ақпараты:

Т.А.Ә.:Темірғали Дәмелі Абайқызы

_______________қолы



Тел:8707-457-05-96

E-mail:dinko9898@mail.ru




Сабақтын мазмұны мен өтілу барысы:

Сабақ кезеңдері

Кезеңдердің мазмұны мен сұрақтары

Оқыту әдістері

Әдістемелік қамтамасыз етілуі

Уақыты, мин

I. Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу, жоқ студенттерді белгілеу, сабаққа назарын аудару.

3

II. Сабақтың жоспары мен мақсаттарын хабарлау. Жұмыстың ұйымдастырылуы туралы нұсқау беру.

2

III. Білімдерін бақылау, үй тапсырмасын тексеру

Бақылау сұрақтары:

  1. Анықтауыштар дегеніміз не?

  2. Анықтауыштардың қасиеттері қандай?

  3. Екінші ретті анықтауыштарды қалай есептейміз?

  4. Үшінші ретті анықтауыштар есептеу.

  5. N-ретті анықтауыштарды қалай есептейміз?

Сұрақ - жауап

Вабищевич П.Н., Численные методы. Вычислительный практикум/ П.Н Вабищевич. –М.:Ленанд, 2016. -320с.

15

IV. Түсініктеме бере отырып бағалау

Сабақ барысында үй тапсырмасын және қойылған сұрақтарға жауап беріп отырған студенттерді "5", "4", "3" деген бағалармен әділ бағалау.

3

V. Жаңа сабақтың тақырыбын хабарлау. Мазмұнының жоспарын жазу (тақтаға және дәптерге)

Сабақтың тақырыбы: Бір қадамды итерациялық әдістер. Зейдель әдісі

Жоспары:

  1. Итерациялық әдістер

  2. Зейдель әдісі

  3. Жай интерациялық әдістерге есептер шығару

2

VI. Негізгі білімнің өзектілігі, оқу әрекетін дамыту

Өткен сабақта анықтауыштарды табу әдістерімен жұмыс жасадық. Бүгінгі сабақта бір қадамды итерациялық әдістермен танысып, зейдель әдісімен есеп шығару.

2

VII. Жаңа материалды түсіндіру


Итерациялық әдістер – біртіндеп жуықтау әдістері. Мұнда жуықталған шешімін беру керек – бастапқы жуықтау. Бұдан кейін алгоритм көмегімен есептеудің бір циклі жүргізіледі (итерация деп аталады). Итерация нәтижесінде жаңа жуықтау алынады. Итерация талап етілетін дәлдікпен шешім алынғанға дейін жүргізіледі. Итерациялық әдістерді пайдаланып сызықтық теңдеулерді шешудің алгоритмдері тура әдістермен салыстырғандаөте күрделі.

Алгебралық және трансценденттік теңдеулерді итерация әдісімен шешу. Сығып бейнелеу принципі және оны теңдеулер шешудің итерациялы әдістерінің жинақтылығын зерттеуге қолдану. Қиюшылар әдісі. Ньютон әдісі, Ньютон-Канторович әдісі. Аралас әдісі.



Түсіндірмелі иллюстративті

Интерактивті тақта

45

VIII. Жаңа материалды бекіту

Бақылау сұрақтары:

  1. Интерациялық әдістер дегеніміз не?

  2. Интерациялық әдістерге қандай әдістерді жатқызуға болады?

  3. Интерациялық әдістермен есеп шығару кезінде қолданылатын жайттар?

  4. Зейдель әдісі дегеніміз не?

Пікір алысу, репродуктивті

Вабищевич П.Н., Численные методы. Вычислительный практикум/ П.Н Вабищевич. –М.:Ленанд, 2016. -320с.

15

IX.Сабақты қорытындылау

Сабақ барысында туындағын сұрақтарға түсініктеме бере отырып және өзара сұрақ қою арқылы сабақты қорытындылау.


4


X.Үйге тапсырма беру:

Вабищевич П.Н., Численные методы. Вычислительный практикум/ П.Н Вабищевич. –М.:Ленанд, 2016. -320с., 50-55 б.



2


Сабақтың тақырыбы: Бір қадамды итерациялық әдістер. Зейдель әдісі

Жоспары:

  1. Итерациялық әдістер

  2. Зейдель әдісі

  3. Жай интерациялық әдістерге есептер шығару

Итерациялық әдістер – біртіндеп жуықтау әдістері. Мұнда жуықталған шешімін беру керек – бастапқы жуықтау. Бұдан кейін алгоритм көмегімен есептеудің бір циклі жүргізіледі (итерация деп аталады). Итерация нәтижесінде жаңа жуықтау алынады. Итерация талап етілетін дәлдікпен шешім алынғанға дейін жүргізіледі. Итерациялық әдістерді пайдаланып сызықтық теңдеулерді шешудің алгоритмдері тура әдістермен салыстырғандаөте күрделі.

Алгебралық және трансценденттік теңдеулерді итерация әдісімен шешу. Сығып бейнелеу принципі және оны теңдеулер шешудің итерациялы әдістерінің жинақтылығын зерттеуге қолдану. Қиюшылар әдісі. Ньютон әдісі, Ньютон-Канторович әдісі. Аралас әдісі. Осы әдістердің жинақтылығы.

Айталық бізге

F( x) = 0

түріндегі теңдеу берілсін. Мұндағы F( x) – алгебралық немесе трансценденттік функция. Егер біз F(x) функциясының графигін пайдалансақ, онда теңдеудің түбірлері жуықтап алғанда, абсцисса осімен қиылысу нүктелері болмақ. Есепті ықшамдау арқылы, берілген теңдеуді оған мәндес



теңдеуімен алмастыруға болады. Мұндай жағдайда және функцияларының графиктері салынып, Ох осіндегі осы графиктердің қиылысу нүктелерін көрсететін кесінділері белгіленеді.

Мысал 1. sin 2x - ln x = 0 теңдеуінің түбірлерін айыру керек.

Түбірлерін графикалық түрде айыру үшін, оны оған мәндес sin2x = lnx түрге келтіреміз. y1 = sin2x және y2 lnx функцияларының графиктерін жеке-жеке саламыз.



Графикке қарап, оның ƈ бір түбірі болатынын көреміз және ол кесіндісінде жатады.

Түбірлерді айыру туралы есептерді шешу барысында келесі жайттардың пайдасы бар:

1.Егер кесіндісінде үздіксіз F(x) функциясы, оның шеткі нүктелерінде әртүрлі таңбалы мәндер қабылдаса (яғни F(a)*F(b) < 0 ), онда берілген теңдеудің осы кесіндіде кем дегенде бір түбірі бар болады.

2.Егер F(x) функциясы монотонды (кемімелі немесе өспелі) болса, |a;b| кесіндісіндегі түбір жалғыз ғана болады.

Тексеру үшін F(x) = sin2x - ln x функциясының [1; 1,5] кесіндісінің шеткі нүктелеріндегі мәндерін есептейік:

F(1) = 0,909298 ; F(1,5) = -0,264344 . Байқауымызша, [1; 1,5] кесіндісінде түбірдің болатынын аламыз.

Қарапайым жағдайда, түбірлерді графикалық айыруды қолмен еептеуге болады, кейде күрделі жағдайларда теңдеудің түбірі берілген кесіндіде болуын (санын) анықтауда компьютердің қолданбалы бағдарламасын пайдалануға немесе программалау тілінде программа құрастыруға болады.

Айталық F(x) = 0 теңдеуінің барлық түбірлері [A;C] кесіндісіне тиісті болсын, яғни F(A) * F(C) = 0 . Бізге теңдеудің түбірлерін айыру керек, яғни бір түбірден жататын барлық [a;b] ⸦ [A; C] кесінділерді көрсету керек.



F( x ) - тің мәнін x = A нүктесінен бастап оң жаққа қарай қандайда бір h қадаммен қозғала отырып есептейміз.

F (x) -тің көршілес екі әртүрлі таңбалы мәндері пайда болған кезде, алынған кесіндіге түбір тиісті болатынын аламыз.



Теңдеудің шешімін программалау тілі көмегімен қарастырайық. Осыған сәйкес келетін алгоритмнің жалпы схемасын көрсетейік. Қойылған есептің нәтижесі экранда көрсетілген x1 және x2 параметрлерінің мәндері (белгіленген кесіндінің шеткі нүктелері) болады.



4-мысал. интерациялық формуласының х мәнінің m дәрежесін шығару.


Бақылау сұрақтары:

  1. Интерациялық әдістер дегеніміз не?

  2. Интерациялық әдістерге қандай әдістерді жатқызуға болады?

  3. Интерациялық әдістермен есеп шығару кезінде қолданылатын жайттар?

  4. Зейдель әдісі дегеніміз не?


Пайдаланылған әдебиеттер тізімі:
Н-1. Вабищевич П.Н., Численные методы. Вычислительный практикум/ П.Н Вабищевич. –М.:Ленанд, 2016. -320с.

Н-2. Демидович Б.П. численные методы анализа. Приблеженный функций, дифференциальные и интегральные уравнения / Б.П. Демидович, И.А. Марон, Э.З. Шувалова. – СПб.:Лань, 2010.-400с.

Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет