Сабақ жоспары Сабақтың тақырыбы: Менің оқу-құраладарым. Зат есім, тәуелдік жалғау. Сабақтың мақсаты



бет1/2
Дата22.06.2017
өлшемі167,71 Kb.
#19572
түріСабақ
  1   2
Қазақ тілі


Сынып :

4 «В»

Күні:

20.01.2017ж

Сабақ жоспары

Сабақтың тақырыбы: Менің оқу-құраладарым. Зат есім, тәуелдік жалғау.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Сөйлесім әрекеттері арқылы оқушылардың сөйлеу қабілетін жетілдіру. Ол әрекеттерді жүйелі түрде қолдану. Әр оқушының білім сапасын сабақ сайын тексеріп, арттырып отыру.

Дамытушылық: Оқылым,тыңдалым,жазылым әрекеттері оқушылардың сауатты сөйлеу және жазу дағдыларын қалыптастыру. Материалдарды өмірдегі жағдаяттармен байланыстыра отырып тілдесім әрекетін жандандыру

Тәрбиелік: Өз заттарына ұқыпты, жауапкершілікпен қарауға баулу. Әр заттың қадір-қасиетін ұқтырып, қажеттілікке керек екенін жете түсіндіру.

Табыс критерийлері:

  • Оқушылар жұмыс дәптерiмен және онымен жұмыс істеуге қойылатын талаптарды біледі;

  • Оқушылар жаңа сөздердің ұғымдарының мағынасын біледі.

  • Сөйлесім бөлімде сөздікті қолданып алған білімдерімен пысықтайды.

Ресурстар: оқулық, интерактив тақта..

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі: (1 мин)

 Амандасу. Сабаққа психологиялық әзірлік. Бір-бірімізге, сабаққа сәттілік тілеу.



  • Оқушыларды түгендеу;

  • Қажет ресурстар тарату;

Біз ақылды баламыз,

Күнде бестік аламыз.

Жалқаулықты тастаймыз,

Сабағымызды бастаймыз.


Жарайсыңдар балалар, ал енді орындарыңа жайғасыңдар. Балалар байқаған шығарсыңдар бізде бүгін ерекше сабақ, біздің сабаққа қонақтар келіп отыр. Сабағымыз топқа бөліну арқылы өтеді, сондықтан да топ ережесін ұмытпаймыз және де алдарыңда тұрған қораптың бірінші ұяшығында бағалау пішіндері бар, әр дұрыс жауапқа бірінші ұяшықтан, екінші ұяшыққа бір пішіннен салып отырасыңдар.
Тақырыпты баяндау: (15 мин)

Ал ендіше, балалар тақтаға қарайықшы. Мен сіздерге «Кем әріптер» сөзжұмбағын жасырмақпын. Мында берілген сөздердің түсіп қалған әріптерін тауып, ұяшыққа ретімен орналастырыңдар. Кім шығады?


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11










































  1. . тан

  2. о . ушы

  3. мин . т

  4. . онақ

  5. м . ғалім

  6. то . ғай

  7. бор . н

  8. ө . ең

  9. . емалыс

  10. . яз

  11. қа .

Ал енді балалар қараңдаршы, қандай сөз шықты? Дұрыс бүгінгі сабағымыздың тақырыбы «Оқу құралдар». Ал енді дәптерімізді ашып бүгінгі күнді жазамыз.

III. Дәптермен жұмыс

Күнді жазу комментировать

Қаңтардың жиырмасы.

Сынып жұмысы.

К-дауыссыз, қатаң дыбыс

Кітап оқыды

Ержан кітап оқыды-сөз таптарына талдау.

Ал енді бүгінгі тақырыпқа байланысты жаңа сөздермен танысайық. Алдарыңыздағы ноутбукта жаңа сөздер бар. Бірге оқып шығып, сөздік дәптерлерімізге жазып алайық.

 сөздік жұмысы.

түрлі түсті-цветные

өшіргіш-ластик

күнделік-дневник

желім-клей

пенал-қаламсауыт



IV. Тапсырма:

Жарайсыңдар! Ал енді келесі «Жұмбақ жасыру» тапсырмасына көшейк. Бір айта кетерлік сіздер жауабын үш тілде айтуға тиіссіздер. Жауап толық үш тілде айтылған жағдайда ғана сіздер өздеріңе ұпай алуларыңызға болады. Слайдта жауаптар суретпен шығады:



  • Қабат-қабат қаптама,

Ақылын болса аттама (кітап-книга-book)

***


Қағазға бәрін салады. (қалам-pensil-ручка)

***


  • Сен оқуда қандайсың,

Менен жасыра алмайсың (күнделік-дневник-)

***


  • Бұдан кір қорқады,

Судан бұл қорқады (дәптер-тетрадь-copybook)


  • Басы да екеу,

Аяғы да екеу.(қайшы-ножницы)

***


  • Қате жазсаң кешіреді, 

Сүртіп-сүртіп өшіреді (өшіргіш-ластик)
V. Жарайсыңдар балалар! Ал енді бойымызды бір жазып, сергіп қалайық:

Сергіту:

Қолды белге қояйық.

Басты оңға бұрайық

Басты солға бұрайық

Бір отырып, бір тұрып

Бір отырып, бір тұрып

Біз демалып алайық.
VI. Тапсырма: Постер қорғау: суретке сәйкестендіріп постерге жабыстырыңыздар:

Менің дәптерім қаламым бояуым кітабы

Сенің дәптерің қаламың бояуың кітабың

Сіздің дәптеріңіз қаламыңыз бояуыңыз кітабыңыз

Оның дәптері қаламы бояуы кітабы
VII. Тапсырма: Мәтінмен жұмыс:

Ноутбуктың жұмыс үстелінде «Мәтінмен жұмыс» тапсырмасын ашыңыздар. Онда әр топқа екі сөйлемнен берілген, бірақ сіздер сол сөйлемнің ішіндегі зат есімдерді тауып көп нүктенің орнына көптік жалғауларын жалғап, дәптерлеріңізге жазып, оқып шығуға тиіссіздер.



Менің оқу құралдарым.

Менің оқу құралдарым бар. Олар: кітап..., дәптер..., күнделік, түрлі түсті қарындаш..., сызғыш, желім, қайшы және өшіргіш. Кітап... оқу үшін керек, дәптер... жазу үшін керек. Қарындаш... сурет салу үшін, сызғыш сызу үшін, қайшы қию үшін керек. Ал, күнделік...ге мұғалім баға қояды. Күнделік...де жақсы баға... болу керек. Менің сөмкемде кітап..., қаламсауыт, күнделік, дәптер... бар. Мен оқу-құрал...ымды өте таза және ұқыпты ұстаймын.


Жарайсыңдар балалар, сіздер тапсырмаларды жақсы орындап жатырсыздар. Байқаған шығарсыздар сіздер оқыған сөйлемдеріңізден белгілі тақырыпта мәтін шықты, ал енді осы мәтіннің тақырыбын қояйық. Дұрыс «Менің оқу құралдарым»
VIII. Тапсырма: Ноутбуктың жұмыс үстелінде «Адасқан әріптер» ашыңыздар. Онда әр топқа бір тапсрымадан берілді. Әріптерді дұрыс орналастырып, артық сөзді табуға тиіссіздер. Және артық сөздердің мағынасын түсіндіресіздер.

1. Яуоб, рептәд, шығсзы, леқтожсан


2. тапік, малақ, ңтақар, лікеднүк
3. апқна, лыққуо, шігріөш, шаднықар

4. мілеж, тыуасмалақ, сық, ышйақ




IX. Тапсырма: Ал енді балалар сіздердің оқу-құралдарыңызға қалай қарайтындарыңды тексереик. Мен сіздерге сұрақ оқимын, егер жауабымен келіссеңіздеронда алдарыңыздағы қызыл түсті көтересіздер, келіспеген жағдайда керісінше жасыл түсті көтересіздер.

Жарайсыңдар балалар сонымен біз оқу-құралдарымызды ұқыпты, таза ұстауымыз керек.



Бүгінгі сабақты қорытындылай келе соңғы тапсырмаға қарап, әр топтан бір оқушы жауап берсін.

X.Бекіту: (5 мин)

Ал , енді балалар сіздер бүгін сабақта барлығыңызда жақсы қатысып, өз білімдеріңізді көрсеттіңіздер, сондықтан өз атымнан әр топқа бір-бір смайликтен беремін. Енді бар смайликтерді есептеп көрейк.




Достарыңызбен бөлісу:
  1   2




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет